Miksi 50/60 luvun iskelmämusiikki on niin plitkua?

Anonyymi

Kuuntelin jotain lihavan Ihme-Pekan laatimaa musiikkituokiota ja kiinnitin huomiota siihen että musiikki oli jotain nokkahuiluorkesterien tasoista luritusta.

Vaikka esiintyjinä piti olla K. Lindiä, Eikka Virtanen, joku Heinävaha(?) , L. Liemolaa jne. eli kyseessä lie sen ajan supertähdet onnettomine nuotinvierusäänineen, niin jos ei laulutaidoista löydy niin miksi vielä pitää pilata loputkin sillä että säestävä orkesteri on kuin ala-asteen kahden kukkopillin epävireistä soittoa missä joku lyö välillä vasaralla jotain peltipurkkia ?

Eikö siihen aikaan tosiaankaan ollut kunnon bandeja soittamassa Ylen ainoalla kanavalla?
Muistelen että ainakin Ronnie Kranckin ja Olli Hämeen orkesterit soittelivat hienosti joskus harvoin sillä Ylenkin kanavalla, vaikka enemmän niitä kuuli ympäri Suomea eri tanssilavoilla jos laadukkaampaa soitantoa halusi kuulla..

Onko jollain samoja muistoja?

4

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se dingo ainakin ihana kun se siinä yhessä kipaleessa vinkaisee aina. Meitsillä ihan syän sykähtää ja muusta en ees kehtaa sanoakaan.

    • Anonyymi

      Kaikki entisaikojen laulajat Tenoreita ja bändit pippipiipareita niin se kuulostaa siltä

      • Anonyymi

        Taitaa dingot ja rssusedfordit olla paremminkin sopraanoja kiljumisesta ja ulinasta päätellen.


    • Anonyymi

      Yhdenlaista boomeraatiota. Eurojen käyttöönotosta selviytyminen kestääkin kauemmin kuin monojen jako kaksiin kumppareihin
      https://youtu.be/S8IZxqgFhdA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3169
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1642
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1555
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1511
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1360
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe