Salaiset pöytäkirjat ovat kuin vapaamuurareiden retriitit, jotain on tapahtunut mut ei me kerrota. Pöytäkirja täynnään salaista pykälää,miksi tehdä pöytäkirjaa ollenkaan. Seurakunta koostuu seurakuntalaisista joiden kuuluu tietää seurakunnan asioista. Kuka päättää tiedotuksesta Muonion seurakunnassa?
Seurakunnan
Anonyymi
141032
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aina kirkkoherra. Hän on vastuussa ja käyttää ylintä valtaa.
Muoniossa niitä tuntuu olevan aika monta ja kaikki sijaisia!
Huonolta näyttää! Kun kissa on poissa niin hiiret hyppii plydällä!
Kuinkahan paljon seurakunnalla on henkilökuntaa?
Saman verran kuin keskisuurella seurakunnalla.
Paljon töitä…………???
Kokopäiväisiä joka ihmeellisintä! Mitä tekemässä ja missä?
Kukaan ei tunne!
Suojatyöpaikkako?
En vai tiedä.
Seurakunnan pöytäkirjat eivät ole salaisia.
Seurakunnan jäsenet maksaa Kirkollisveroa ja heidän maksamillaan veroilla ja lisäksi Kirkkohallituksen avustuksilla Muonion seurakuntaakin hoidetaan ja maksetaan työntekijöiden palkat.
Oikeus on silloin myös tietää mihin ja minkälaisin päätöksin rahaa siellä käytetään.
Itse kävin lukemassa noin kaksi tuntia. Palvelu oli hyvää ja olin sopinut ajan milloin heille sopii, että tulen.
Kuinka luetaan salainen pykälä?
Sellaista pykälää ei seurakunnalla voi olla!
www.muonionseurakunta.fi
Käyppä tuolla kattoon.
Salaisia pykäliä? Onhan kunnankin puolella paljon esim. Sosiaalipuolella. On asioita jotka eivät saa valua yleiseen tietoon. Ja hyvä näin.
Seurakuntatalon tiedotus ollut olematon, sekoilu myynnin,uuden kans heikko. Tieto kulkee vain juoruina,näin itse kokenut.
Salaisenpykälän käyttäminen edellyttää hyvin tarkkaa tietoa Kirkkolaista ja Julkisuuslaista!
Onkohan Muonion seurakunnassa nämä asiat ensin tarkistettu ja kuinka siitä teksti tehdään pöytäkirjaan.
Pelkästään ilmoitus että Salainen ei nodata lakia!
Eiköhän ne osaa. Samat puoluepolitikot kuin kunnassa. Joku haluaa riidellä ja se ei johda mihinkään.
Ei ole eduksi seurakunnalle, että siellä on samanmielisiä päättäjiä kuin kunnassa.
Aivan liikaa jäi kuntaan vielä päättäjiksi mätiä omenoita!
Seurakunnassa sama kähmintä kun kunnassakin!
Ei mitään eroa vaikka seurakunnasta kysymys.
Joko pöytäkirjan salatut pykälät näkösällä?