Kittilän sutkien pitkä korpivaellus tummien tuntureiden takana

Anonyymi

Pitkä ja raskas sutkioikeudenkäynti alkaa vääntyä viimeiselle kierrokselle. Korkein oikeus (KKO) on myöntänyt syyttäjille valitusluvan Kittilän kunnan luottamushenkilöitä koskevassa virkarikosasiassa.

KKO tutkii Kittilän kunnan luottojen rikokset virkavelvollisuutensa rikkomisessa. Tutkinnan kohteena on hankitut hyödyt Jouni Palosaarelle. Vaikka asiaa miten kääntää ja vääntää niin tämä Palosaari on tarinan keskiössä. Tärkeää on selvittää ovatko luottojen rikokset niin törkeitä, että niistä tulisi tuomion.

Syyttäjien näkemys on, KKO:n antaman tiedotteen mukaan, että luotot ovat rikkoneet virkavelvollisuutensa. Hyvä asiassa on se, että KKO selvittää riittävätkö syytäjän näytöt tuomioon.

Anna Mäkelälle ei myönnetty valituslupaa. Vaikka Hovioikeus (HO) on todennut, ettei Mäkelää laittoman irtisanomisen yhteydessä kuultu Mäkelää asiallisesti niin käsitykseni on, että asia sovittiin, puolin ja toisin, Kittilän kunnan maksamalla erorahalla. Sen lisäksi että kunta maksoi pitkän ajan Mäkelälle palkkaa ilman työvelvoitetta osapuolet sopivat kohtuullisen kokoisesta erorahasta. Eroraha oli 140 000 €. Sillä summalla Mäkelä suostui irtisanoutumaan kunnanjohtajan virasta. Maksettu korvaus, noin 140 000 € on mielestäni riittävä. Mielestäni summa olisi pitänyt periä laittoman irtisanomisen tekijöiltä.

Hyvää casessa on se, että asia tutkitaan kunnolla. Vaikka syyttäjän näytöt eivät ole toistaiseksi kovin moniin tuomioihin riittäneet niin se on kuitenkin varoitus epäasiallisesta toiminasta. Oppivatko luotot ja poliitikot mitään? Tuskin.

2

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyy ottaa huomioon hyvät veljet ja sisaret kun oikeuteen menee. Voi olla samaa seuraa pöydän kummalakin puolella.

    • Anonyymi

      Siltä se pahasti sivullisesta vaikuttaa. Samoja pahantekijöitä on ollut kummallakin puolella pöytää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      181
      8367
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4538
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4108
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3542
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3116
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2870
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2566
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      35
      2218
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2033
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2026
    Aihe