Paperiliitto vaatii mm.
Pyhät 300%:na.
Jouluraha ja juhannus raha MYÖS kotona oleville.
Tarjottu ko. päivistä Br.1600e:a yhteensä jos nakki osuu(emme ole ahneita emme).
Työajan lyhennystä.
Ulkopuolisen työvoiman käyttöä.
Koko paperiliitto on jymähtänyt 50 luvulle. Miksi paperi miehet kuvittelevat, että heillä on oikeus olla omassa linnakkeessaan, muista välittämättä??????
Esimerkiksi tuo 1600e:a on monen kuukausiliksa ja paperimies saisi tuon 2:sta päivästä.
Ja paljonko joulun ja juhannuksen kulut ovat valtiolle vuositasolla, kun ajetaan kaikki koneet alas????????
Eikös siinä pelata useilla miljoonilla ellei euroilla????
Kukaan ei ole yhtä ahne kuin paperimies.
Pyhät 300%:na.
Jouluraha ja juhannus raha MYÖS kotona oleville.
Tarjottu ko. päivistä Br.1600e:a yhteensä jos nakki osuu(emme ole ahneita emme).
Työajan lyhennystä.
Ulkopuolisen työvoiman käyttöä.
Koko paperiliitto on jymähtänyt 50 luvulle. Miksi paperi miehet kuvittelevat, että heillä on oikeus olla omassa linnakkeessaan, muista välittämättä??????
Esimerkiksi tuo 1600e:a on monen kuukausiliksa ja paperimies saisi tuon 2:sta päivästä.
Ja paljonko joulun ja juhannuksen kulut ovat valtiolle vuositasolla, kun ajetaan kaikki koneet alas????????
Eikös siinä pelata useilla miljoonilla ellei euroilla????
Kukaan ei ole yhtä ahne kuin paperimies.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pikkusen oli kokilla väärää tietoa. Kyse ei ole kahdesta seisakkipäivästä vaan kyllä niitä on yhteensä seitsemän (jouluna kolme ja juhannuksena neljä) joista on ehdotettu korvauksena se 1600€ jos sattuu työvuoro kohdalle eli joka siis tekee päiväkohtasesti saman summan kuin olisi sunnuntaina/pyhäpäivänä töissä (100% tunnit). Jos joku 1600€ kahdelta päivältä maksaisi kelpaisi kai se kelle vaan...
Vai niin, jos noita seisokkeja on noin paljon eli 7:n päivää niin onhan se selvää, että ne pitää poistaa.
Nythän puhutaan jo ihan eri summista , mitä noi seisokit maksavat valtiolle ja veronmaksajille.
Mutta eihän se ahnetta hetkauta.
Siis mitä helvettiä tuo kokki apina taas selittää kuinka paljon se maksaa valtiolle, voi vitun tyhmä, se ei maksa valtiolle penniäkään, pitäisi ensin tajuta hieman edes tuota talouspolitiikkaa. Lopeta se aku ankan lukeminen, niin jää edes hieman aikaa tutustua näihin asioihin.
Jos firma menettää rahaa noin isolta ajalta= tuotanto ei toimi= firman tulot ei kartu= firman maksamat verot valtiolle ovat pois tältä ajalta.
PS. Tiedätkö miten ne verovarat valtiolle kertyvät?????
Firmat ne sinne suurimmaksi osaksi maksavat ääliö. Ja samoin sinun somaliaivon eläkkeet.
Joo olet oikeassa siinä tapauksessa, että tuo paska firmasi tekisi edes voittoa(M-real)(TeliaS), jos taas firma tekee tappiota, mitähän seuraavan vuosien voitoille käy? Maksetaanko siitä veroja valtiolle vai ei? Nuo juttusi ovat vain olettamuksia eli hanki elämä urpo kokki.
Emme vaadi pääsääntöisesti lisää, vaan mitä nyt jo saamme!Tavoite yleinen tupon mukainen nousu!TA:an vaatimuksena huonontaa etujamme 50-luvun tasolle.(ehkä kauemmaksikin)EMMEKÄ vaadi ulkopuolista työvoimaa.Päinvastoin. 300%päivät ovat entisiä seisokkeja ,joista TA:ja on neuvotteluissa aikanaan sopinut.Nyt niistä pitäisi luopua? TA:ja olisi muistaakseni niistä maksanu enemmänkin,Mutta jotain vaihdettiinj ,myös työolokysymiksiin.
. Niin,että Kokki ,luo katseesiTähtösiin ja ota asioita selvää.Taistelumme voi poikia jatkossa sullekin muutaman jyvän!
Juuri sitä, että vastustatte ulkopuolista työvoimaa.
Olette kyllä sisäsiittoista porukkaa.
No yhtä huonosti teille tulee käymään kuin jenkkien paperiteollisuudelle.
Nauttikaa kun vielä voitte. Ei teitä ikävä tule.
Niin onko rahatilanne nyt yhtä hyvä kuin silloin ennen kun noista seisokeista sovittiin???
Teiltä ei muuta muille duunareille heru, kuin menetettyjä verotuloja valtiolle, jotka maksamme kaltaistenne ´´duunareiden´´ takia.
Enpä tämän kokin ruokia söisi. Perkele, kateellinen toisten palkoille ja eduille, eiköhän siitä huomaa millaista "ruokaa" tämäkin pelle tekee. Hoida työsi kunnolla, ehkä joku arvostaa joskus moskaasi. Tappiota valtiolle? Vedä se kauha pois sieltä p*tä ja ota asioista selvää mutta ethän enää sekoita keittoa sillä kauhalla, ihan vaan oman työpaikkasi puolesta
Opettele sinä urpo laskuoppia.
Niin kumoa väite ´´tappiota valtiolle´´
Taidat itse urpo asustaa tynnyrissä.
"Nyt niistä pitäisi luopua?"
Nii-in. Neuvotteluhan on keskustelua siitä kuinka paljon duunarin oloja tänä vuonna parannetaan? Toiseen suuntaan joustoista ei saa keskustella tai tulee lakko. Huoh.
Nimim. "Saavutetut edut"
Voi kokkipoju...etpä todellakaan tiedä mistä puhut! Ota ensin asioista selvää,ennenkuin alat suureen ääneen huutelemaan. Faktoja on saatavilla,mutta taidat olla niin "viisas" ettet viitsi niitä lukea!
No kerro vaikka kaksi faktaa.
Fakta 1: Paperiliiton palkkavaatimus tupo-tason mukainen korotus!
Fakta 2: Vastustamme työnantajan vaatimaa 2päivän sairauslomakarenssia!
Siinä alkuun!
olisi hyväksynyt TUPOn,työnantaja EI.ja nyt olemme tässä tilanteessa.tiedoksi myös,että en ole paperimies,mutta ymmärrän toki,mihin tässä tilanteessa kritiikki on kohdistettava.
Fakta 3: Paperiliitto on 30 vuoden aikana saavuttanut kiristämällä ja uhkailemalla sellaiset edut ja palkat, joista muut alat voivat vain uneksia.
Jos aina lasketaan korkoa korolle tiedetään kuinka siinä pitkän päälle käy. Sama pätee sekä etuihin että palkkaan. Tästä johtaen:
Fakta 4: Paperimiehen ja ahtaajan absoluuttinen tupo-korotus on ihan eri luokkaa kuin muiden alojen vaikka näennäisesti korotus olisikin sama.
Kuinkas monta kertaa itse olette jääneet tupon ulkopuolelle kiristääksenne paremmat edut?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000136&posting=22000000008074771