tuoreen tutkimuksen mukaan yli 11 prosenttia aikuisista ja 14 nuorista ei osaa kunnolla lukea.
Voiko tutkimuksen perusteella arvioida, että persuja kannattaa vain 6 - 7 % lukutaitoisista?
Suomalaisilla on huono lukutaito, sillä
13
210
Vastaukset
- Anonyymi
No voi toki olla että osa persujen kannattajista on noita lähes lukutaidottomia, koska persuja kannattaa se ääliö porukka joka metelöi maahanmuutosta.
- Anonyymi
Miten aattelet noin??Ei siihen tarvi olla lukutaidoton.Osaavat hyvinkin lukea ku kannattavat PerusSuomalaisia.Ääliöt on niitä jotka eivät metelöi maahanmuutosta.Haluutko Ruotsin mallin??Mutta ompa se sielläkin muuttunut,eivät nämä Pakolaiset tunge Ruotsiin nyky tilanteessa.Ovatkohan huomanneet että eivät ole enään niin tervetulleita ku ennen.
- Anonyymi
Yli 400 irakiaista lensi tänään kotiin takasin Minskista.
Toivottavasta se suuntaus saa lisää kanattaja.- Anonyymi
Pitäisi osata myös kirjoittaa! Koskee mm. persuja.
- Anonyymi
Aloittaja on ihan oikeassa persuvertauksessaan, sillä jos ei ole lukutaitoa, ei näytä olevan kirjoitustaitoakaan. Kaikkea ei voi laittaa lyöntivirheiden syyksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäisi osata myös kirjoittaa! Koskee mm. persuja.
Ja varsinkin algoritmiväärentäjää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja varsinkin algoritmiväärentäjää.
persujen algoritmitoimintaa ohjataan Venäjän kautta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
persujen algoritmitoimintaa ohjataan Venäjän kautta.
Vitsikästä. Mutta ei ole lupa nauraa. Kuka sen kieltää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vitsikästä. Mutta ei ole lupa nauraa. Kuka sen kieltää?
Ajattele jos uskallat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vitsikästä. Mutta ei ole lupa nauraa. Kuka sen kieltää?
Mikkoselta kysyttiin, tarkoittaako hän, että Suomessa oppositio olisi jo toiminut Valko-Venäjän tai Venäjän pelikirjan mukaan.
– Täytyy sanoa, että kyllä minua hämmästyttää se, että välikysymyksen kautta halutaan julkiseen keskusteluun tuoda sellaisia kansallisen turvallisuuden kysymyksiä, jotka eivät kuulu julkiseen keskusteluun.
- Anonyymi
Pitäis vielä ymmärtääkin se mitä on lukenut. Byrokratian kirjeposti on monelle lukutaitoiselle haaste.
- Anonyymi
Ja ministereille.
- Anonyymi
Lukisit sieki joskus.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522993Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981