Puhutaan päälle ja pälätetään kaikki asiat moneen kertaan kuin vähä-älyiset. Niin juuri, ne samat jotka on koko ajan äänessä eivätkä vaivaudu kuuntelemaan mitään ja sitten kysyvät samasta asiasta kymmeniä kertoja. Vetävät draamaa ihan perustehtävistä, vievät kaikkien työaikaa sen oman shownsa pyörittämiseen.
Ja tietenkin vain he uhrautuvat ja ovat joutuneet kärsimään. Heitä pitää ymmärtää ja kehua, muuten tuntevat riittämättömyyttä. Ovat kyllä mukavaa seuraa vapaalla, mutta työkavereina todella rasittavia. Ja annas olla jos erehdyt sanomaan, että joku työ minkä lörppö on valittanut kauhean raskaaksi on mielestäsi ihan ok ja sen pystyt hyvin tekemään, saat vihat päällesi.
Että yksi tai pahimmassa tapauksessa kaksi näitä, niin kuin omassa työpaikassani, saa tunnollisenkin hakemaan sairaslomaa jo oman jaksamisensa vuoksi. Ja taas porukka kärsii kun tehtäviä jaetaan, ja pälättäjät saa taas lisäaiheita lörpöttää muista ja mestata mielialat alas.
Työpaikan energiasyöpöt
10
917
Vastaukset
- Anonyymi
Pitää paikkansa minun työpaikalla. Vapaa-ajalla ovat mukavia, mutta töissä ovat äkäisiä ja pienikin ongelma on kuin maailma kaatuisi. Ei muisteta sanottua asiaa, jos ei monta kertaa muistuteta, vaikka asia olisi kuinka tärkeä. Kävin työajalla viikko sitten lääkärissä. Olisi pitänyt muistuttaa asiasta. Oli työpaikalla säikähdetty miksi en ole tullut töihin. Onneksi joku siellä lopulta muisti missä olen.
- Anonyymi
Juurikin näin, vapaalla ollaan niin mukavia että. Sen vuoksi en tapaa edes vapaalla, työ ja huvi erikseen.
- Anonyymi
Juuri näin. Vapaa-aika ei kuulu työkavereille aivan kuin koti ei kuulu työn tekemiselle.
- Anonyymi
Meillä tätä draamaa aiheuttaa yksi nainen. Oikein on sosiaalinen ja mukava ja tulee omien sanojensa mukaan toimeen kaikkien kanssa. Jäänyt nyt meille useamman kerran kiinni valehtelusta. Ja anna olla jos et kehu häntä koko ajan, tulee todella paskamaiseksi ja kääntää kaiken sinua vastaan. Jos et tee niin kuin mielessään haluaa, saat hänestä vihamiehen. Itse ei kuuntele mitään, eikä kykene keskittymään tai muistamaan mitään sovittua. Kiusaa työntekijöitään samalla kun diivaa ja yrittää olla miellyttävä. Luulen, että ollaan nyt tavattu ensimmäinen narsisti tässä työssä.
- Anonyymi
Hip hei! Nykyisin on niin hiton tärkeää olla sosiaalinen, ulospäinsuuntautunut ja energinen paskanhaja. Sellaista arvostetaan! Kaikki rakastavat häntä - ainakin hänen omasta ja konsulttien sekä esimiesten mielestä.
- Anonyymi
Sinä taidat olla jotenkin täydellinen kuva täydellisestä työntekijästä.
- Anonyymi
Tää menee siis kirjoittajalle.
- Anonyymi
Tais upota.
Joskus työpaikalla vedetään kyllä sellasta show että huhu.
Yksi ihminen itseänikin ärsyttää olen vain huomannut ettei tee niin tarkkaan töitä ja sitten vielä kerkee kyllä puhua ja nauraa.
Tiedä sitten mikä paskan puhuja onkaan.
Yritän vain sietää..- Anonyymi
Sama täällä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?883677- 252076
- 1962001
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871514PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3431444Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891167- 931080
Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo131064Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.30960Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72896