Jotenkin naurettava ajatus että asiakkailta vaaditaan rokotepassi kun eihän sitä tiedä vaikka yrittäjä olisi rokottamaton! Vaaditaan passi kaikilta jos vaaditaan. Ravintoloitsijat,hierojat,parturit,kaupan myyjät ja omistajat,linkkarikuskit,taksinkuljettajat
Sama sääntö kaikille
Koronapassi
14
957
Vastaukset
- Anonyymi
Rokottamattomien nimilista lehteen, tietää varoa
- Anonyymi
Ei kai sitä tarvi, katsoo tyypin somea niin tietää mitä mieltä se on rokotuksista. Tietää vältellä sitten. 🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai sitä tarvi, katsoo tyypin somea niin tietää mitä mieltä se on rokotuksista. Tietää vältellä sitten. 🤭
Totta turiset en ostaisi mitään rokotevastaiselta/vaihdettaisiin vaikka
- Anonyymi
Koronapassin rajattomat mahdollisuudet, esimerkkinä työttömät.
Suostukaa ihmeessä "koronapassiin"! Se on esiversio siitä, kuinka sekä paikka, aika ja kontaktitkin ovat reaaliajassa seurattavissa. Eihän kenellään ole/saa olla mitään salattavaa.
Tuo seuranta liittyy aivan samanlailla siihen, että kaikki maksut halutaan seurannan takia korteille, ettei vaan vahingossakaan jää byrokratialta siirtokaan huomiotta.
Nyt kun ihmiset suostuvat kaikkeen, niin kokeilkaapa lomailla tai viettää arkipäivisin aikaa työttömyyskorvauksillanne jossainpäin Suomea tai jossain muualla maailmalla kuin antamassanne kotiosoitteessa, niin saavat keskeytettyä kaikki korvausten maksamiset ja samalla saatte karenssia.
Myös se, että vetää alkoholia ravintoloissa, ostelee tupakkaa tai mitä vaan terveyden päälle käyvää, niin byrokraatit tietävät, oletko työvoimana käytettävissä ja missä kunnossa milloinkin.
"Sijaintitiedon perusteella olet Kulmakuppilassa Siirin ja Pertin kanssa. Ostit 10min.sitten ison oluen.
Karenssi tälle päivälle. Huomiseksi varattu aika alkoholiriippuvaisten kokoontumiseen aiheuttaa myös huomisellekin karenssin. Vakuutusyhtiöön lähtee terveystieto alkoholinkäytöstä ja vakuutusmaksujen korotus riskikäyttäytymisen takia.
Kolmesta alkoholiriippuvaisten kokoontumiseen ohjauksesta tulee "eheyttävän kuntoutuskokeilun" vuoro. Tällöin asiakas ohjataan kolmen kuukauden eristykseen, uv-valoilla kasvatettavien kasvien kellarikasvattamoon ilman sosiaalisia kontakteja, ruoka ja juomat viranomaisten säännösteleminä.
Alkoholin käyttö voi johtaa moneen liitännäissairauteen ja se aiheuttaa terveydenhuollolle turhia kuluja. Kyllä se alkoholin käyttö saadaan työttömilläkin loppumaan.
Rokotteesi täytyy buustata täyteen. Edellisestä rokotuksestasi on 4 kuukautta. Muistathan, että rokoteväli on 5 kuukautta. Mikäli haluat edelleen olla työmarkkinoiden käytettävissä ja liikkua julkisesti, niin 21 päivää rokotuksesta on jälleen passi voimassa. Vielä siis ehdit! Muistathan, että karanteeni astuu välittömästi voimaan, mikäli rokotusväli ei toteudu annetun STM:n ohjeistuksen mukaisesti.
Huom! 1.1.2022 alkaen on määrätty, että saavuthan sairaanhoitoon/terveydenhuoltoyksikköön vain terveenä. Työterveyshuollon ohjeistuksella. Pidetään terveydenhuollon työntekijät kuormittamattomina ja terveinä.
T. Björk the Byrocrat"
Skenaariot siitä, kuinka pitkälle nykyisen kaltainen kehitys johtaa, riippuu meistä kaikista. Äänestä ja vaikuta seuraavissa eduskuntavaaleissa. Järjestelmäpuolueet ajavat edellämainittua kehitystä, joten kenelle äänesi annat!?- Anonyymi
Voi jeesus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi jeesus
Missä? Haluan nähä Jeesuksen
- Anonyymi
3 kk eristyksessä on vielä lyhyt aika. Voisin olla helposti vuodenkin erakoituneena jossakin erämökissä. Eikä tekisi tiukkaakaan. Mukaan vain pari säkillistä perunaa (syönti-ja siemenperunat), suolaa, pippuria ja kalastusvälineet sekä mäntynestesaippuaa ( iso pata vedenlämmitykseen ja pyykinpesua varten) ja shampoota. Pari kanaa ja ehkä vuohi tai poro. Ja mielellään erätaitoinen mies mukaan, että saadaan lihaakin välillä. Siis syötyä. 😅
- Anonyymi
Voihan sitä kauppaan mennessä ovelta hihkasta, että onko kauppias rokotettu. Vastaa varmaan mielellään, jos haluaa kauppaa tehdä. Jos ei vastaa, niin voit kääntyä takaisin.
- Anonyymi
voihan sitä huutaa mitä huutaa,mut onko passia esittää jossa ilmenee rokotukset jne....
- Anonyymi
Tottakai yrittäjällä on myös kännykässään koronapassi, jota voi näyttää aina tarvittaessa.
- Anonyymi
Tiedetään että rokotteet eivät anna täyttä suojaa, vaan rokotettukin voi saada tartunnan. Rokote auttaakin lähinnä siinä, että se suojaa vakavalta tautimuodolta, kunnes rokotteen teho hiipuu. Sen jälkeen ollaan takaisin lähtökuopissa.
Tartuntamäärät kasvavat vaikka rokotettuja on jo suhteellisen iso osa. Kertoo varmaan siitä, että virus pörrää myös rokotettujen keskuudessa ja leviää sitä kautta eteenpäin.
Rokotepassi ei vaikuta asiaan mitenkään. Virus ei välitä, onko kännykkässä tai taskussa koronarokote vai ei. Se tarttuu jos on tarttuakseen.- Anonyymi
Korjaus: Rokotepassi ei vaikuta asiaan mitenkään. Virus ei välitä, onko kännykkässä tai taskussa koronapassi vai ei. Se tarttuu jos on tarttuakseen.
- Anonyymi
Oheisessa linkissä pohdintoja rokottamisesta https://rapsodia.fi/geert-vanden-bossche-haastattelu-19-11-2021-2/ Toivotaan kaikki että kyseinen tohtori/tutkija on väärässä
Tutkija ryhmän yhteisiä mietteitä asiasta https://www.voiceforscienceandsolidarity.org/ - Anonyymi
Siis EU on perustettu, siksi, ettei perus- kommunismi olisi huonoin. Se on juuri sitä, UUSI-NORMAALI. Se on Suomen etu.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802230- 1751851
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701702Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261494- 1091230
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1661102Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää148946Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58945