Saksa haluaa EU:sta liittovaltion ja lisää velkaa vihreisiin investointeihin
Tutkijat vastaavat Suomessa heränneisiin huoliin Saksan tulevan hallituksen liittovaltiokaavailuista ja yhteisvelasta.
Tutkijat vastaavat Suomessa heränneisiin huoliin Saksan tulevan hallituksen liittovaltiokaavailuista ja yhteisvelasta.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Demukka se sielä Saksassa huseraa rahat ovat loppu etelän demukoilta nyt pitää sääntöjä muuttaa tai sitten ei maksatetaan tolkun mailla.
EU:n kielteisin puolue on Perussuomalaiset. Se on sama kuin ylen pakkovero.
Hieno homma minä olen kannattanut aina eu:n muuttamista liittovaltioksi.
Saadaan rakennettua ihmisten eurooppa.
Silloin meille ei vit..uilis USA, Venäjä eikä Kiina. eikä kukaan muukaan.
Se onnistuu vieläpä hyvin kun saatiin britannia ulos.
Kolhoosilla ei ole tulevaisuutta,sen osoitti jo entinen:Neuvostoliitto.
Liittovaltioita on USA ja Saksa, siinä on kyllä etunsa. Voitaisiin itse hoitaa omat asiat ja liittovaltio hoitaa puolustuksen ja suuret linjat. Ei tarvitsisi nilkkinä nitkuttaa, onko varaa ostaa mitä hävittäjää.
Leena Meri: Sote-hallintoon hupenevat miljardit olisi pitänyt kohdistaa perusterveydenhuollon resursseihin – ”Veronmaksajien rahaa kuluu paljon, mutta palvelut eivät parane”
Suomen kaikkien aikojen ensimmäiset maakuntavaalit pidetään näillä näkymin jo tammikuussa, jotka vaalit ovat ensimmäinen etappi Sanna Marinin (sd) hallituksen loppuunviemässä sote-uudistuksessa. Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri arvioi, että tammikuussa valittavat uudet maakuntavaltuustot eivät kuitenkaan suuremmin paranna tavallisen kansalaisen asemaa.
Perussuomalaiset vastusti eduskunnassa sote-uudistusta.
– Uudistus on hallituksen, lähinnä keskustan poliittinen malli, jossa esimerkiksi sotealueiden määrä ei vastaa asiantuntijoiden suositusta, Meri sanoi tänään Elinkeinoelämän Valtuuskunnan EVA:n aluevaalitentissä.
Meri huomautti, että Suomessa sote-keskustelu pyörii liikaa rakenteellisten kysymysten ympärillä, kuten esimerkiksi siinä, kuinka paljon aluevaltuutettuja on tai mitä palkkioita heille maksetaan.
– Uudistusta pitäisi lähteä tekemään palvelut edellä, koska haaste on nimenomaan peruspalveluissa. Syrjäseuduilla etälääkärien palvelut ovat kasvussa, ja näinhän ei saisi olla, Meri sanoi.
Perussuomalaiset on esittänyt, että sote-palvelut voisivat liikkua ihmisten luokse ja että palveluja voitaisiin toteuttaa esimerkiksi liikkuvilla terveysasemabusseilla.
Hallintoon lähes neljä miljardia
Meri arvosteli erityisesti sitä, että uuden hallinnon rakentamiseen hupenee jo lähes neljä miljardia euroa – raha, joka on pois ihmisten hoitopalveluista.
– Nämäkin rahat olisi voitu kohdistaa perusterveydenhuollon resursseihin. Veronmaksajien rahaa siis kuluu paljon, mutta palvelut eivät parane.
Sanna Marinin (sd) hallitusohjelman mukaisesti uusien hyvinvointialueiden rahoitus toteutuisi uudella maakuntaverolla, josta olisi tulossa uusi verotuksen taso valtionveron ja kunnallisveron päälle.
Hallituspuolueet ovat jo ajautuneet riitelemään maakuntaverosta. Perussuomalaiset vastustaa maakuntaveroa ja muutenkin verotuksen kiristämistä tilanteessa, jossa kokonaisveroaste on Suomessa hyvin korkea.
Tosiasiassa veronmaksajan kannattanee silti vain valmistautua maakuntaveron maksamiseen, vaikka hallituspuolueet uskottelevat muuta.
Töitä on liikaa, palkasta jää käteen liian vähän
Meri huomautti, että maakuntaverokeskustelun alle on jäänyt sen huomioiminen, että Suomi käyttää tällä hetkellä pohjoismaissa vähiten rahaa perusterveydenhoitoon.
– Meillä on siis tällä hetkellä olemassa terveydenhoidon perusrahoitusongelma. Kanavasta riippumatta meidän pitäisi panostaa enemmän hoitajiin ja lääkäreihin, koska monet koulutetut ammattilaiset ovat tällä hetkellä siirtyneet pois alalta, muihin tehtäviin.
– Arvioiden mukaan jopa 80 000 koulutettua sote-ammattilaista on siirtynyt alalta muihin tehtäviin. Yksi syy on se, että töitä on liikaa ja palkasta jää käteen liian vähän. Tämä ongelma voidaan korjata joko nostamalla palkkoja tai laskemalla verotusta, Meri sanoi.
Puolueilla on eroja. Perussuomalaisten tänään julkaistussa vaihtoehtobudjetissa esitetään työn ja yrittämisen verotuksen keventämistä, jotta työn tekijälle jää enemmän käteen.
Hoitotakuu ei takaa resurssien riittävyyttä
Sote-uudistukseen liittyy myös hoitotakuu eli ensiapuun ja kiireelliseen hoitoon pääsy asuinpaikasta riippumatta. Mutta onko uusilla hyvinvointialueilla käytettävissä keinoja hoitotakuun toteuttamiseksi?
Meri totesi, että hoitotakuu ei takaa resurssien riittävyyttä.
– Julkisella puolella on mahdollista luoda vaikka satoja hoitotakuita, mutta se edellyttää, että käytössä on riittävät resurssit, jolloin on mahdollista saada lisää ihmisiä töihin.
Vihreiden kansanedustaja Iiris Suomela sanoi ihmettelevänsä sitä, että perussuomalaiset haluaa lisää sote-resursseja, mutta samalla vähemmän veroja ja velkaantumista.
Meri selvensi vihreälle kansanedustajakollegalle.
– Kuten eduskuntakeskusteluista tiedätte, meillä on merkittäviä leikkausesityksiä esimerkiksi haitalliseen maahanmuuttoon, kehitysapuun ja EU-tukiin, niistä tulee miljardeja euroja, mistä tarvittavat rahat otetaan.
Saas nähä jääkö äänestämättä? Ei kiinnosta muutkaan äänestykset jatkossa, koska vähiten ääniä saaneet päättävät asioista.
Perussuomalaisen Nuorison talouspoliittinen ohjelma julkaistu: ”Vain sitä voidaan jakaa, mitä on jaettavaksi”
Perussuomalainen Nuoriso on hyväksynyt yhdistyksensä syyskokouksessa uusia ohjelmia, joista ensimmäisenä julkaistiin talouspoliittinen ohjelma. PS-Nuoriso haluaa talouspolitiikan olevan järkevää, jotta suomalaista hyvinvointia riittää jaettavaksi tulevillekin sukupolville.
Perussuomalainen Nuoriso esittää ohjelmassaan kehitysavun maksamisen pysäyttämistä, kunnes valtiontalous on ylijäämäinen, pelikoneiden siirtoa pelisaleihin sekä Alkon monopolin hallittua purkamista. Opiskelijoiden työllisyyttä nuorisojärjestö nostaisi poistamalla kokonaan opintotuen tulorajat. Opintotukien maksatus sidottaisiin opintojen edistymiseen.
– Ohjelmamme on laaja ja antaa myös puolueelle työkaluja sekä näkemyksiä siitä, mihin uusi sukupolvi perussuomalaisissa haluaa yhteiskuntaa kehittää, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
Jakokohteet tärkeysjärjestykseen
Perussuomalaisen Nuorison talouspolitiikka perustuu kansallisliberalismiin, mikä tarkoittaa vastuullista taloudenpitoa, markkinoiden vapautta, verotuksen kohtuullistamista, yksilön oman vastuun korostamista, tarpeettoman holhouksen purkamista sekä viime kädessä suomalaisista huolehtivan hyvinvointivaltion puolustamista.
Työllisyys ja toimeliaisuus ovat sekä toimivan talouden että kansallisen hyvinvointimme perusta. Suomalaisen talouspolitiikan tärkein tavoite onkin työnteon ja yrittämisen mahdollistaminen sekä niihin kannustamalla kansallisen edun eli suomalaisten hyvinvoinnin kasvattaminen.
Myös muun talouspolitiikan on oltava kestävää, jotta suomalaista hyvinvointia riittää jaettavaksi tulevillekin sukupolville. Vain sitä voidaan jakaa, mitä on jaettavaksi, ja jakokohteita on pystyttävä laittamaan tärkeysjärjestykseen.
Koko ohjelma luettavissa täällä.
calluppien kertomaa...vasujen kannatus laskussa se on hyvä uutinen ,vaikkei callupit äänestä eikä niihin pidä sokeasti uskoa jos esim kokoomus on ykkösenä niin sitä pitää äänestää? niitä sanotaan höperöiksi.
Metsä- ja pakolaispolitiikka sekä ylimielisyys tiputtaa vihreitä alemmas kuin vuosikausiin
Vihreiden kannatuksen laskulle on vaikea keksiä parempaa syytä kuin syksyn kova keskustelu Suomen metsä- ja pakolaispolitiikasta ja puolueeseen liitetty ylimielisyysleima. Varsinkin, kun opposition kannatus nousee samaan aikaan, arvioi politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala Ylen tuoreinta gallupia.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a9ce2f0a-cfba-468e-a7f9-e14460684173 Hoskonen on aivan väärässä puolueessa!
Ei ole populismia vaan fakta kertoa, että humanitäärinen maahanmuutto maksaa paljon tai että kestävyysvaje on mahdollista kattaa tehostamalla valtion toimintaa. Sen sijaan on politiikkamme ilkkujilta populismia vaatia, että niistä kirjataan heti ensi vuoden vaihtoehtobudjettiin miljardien säästöt, kun julkistalouden kustannuspommin purku vie monta vuotta.
03, 202115:54
Purra: ”Mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, suomalaisella olisi omassa maassaan muutakin kuin maksajan rooli”
Vihreillä on kova hinku pelastaa maailmaa ja antaa oleskeluluvat jopa maassa laittomasti oleville ulkomaalaisille. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa, että vastaanoton ja kotouttamisen kulut ovat vain murto-osa maahanmuuton kokonaiskustannuksista. Suurimmat kulut syntyvät erityisesti siitä, että tulijat saavat huomattavasti enemmän tulonsiirtoja ja käyttävät julkisia palveluita kuin mitä he maksavat veroja.
Riikka Purra sanoo, että Suomelle haitallisen maahanmuuton rajoittaminen säästäisi miljardeja. Erityisesti tietyistä maista saapuvien työllisyysaste on vuodesta toiseen matala, ja syrjäytyminen toisessakin sukupolvessa on merkittävästi kantaväestöä suurempaa.
– Maahanmuutto aiheuttaa kustannuksia myös monella muulla sektorilla, koulutuksesta turvallisuuteen.
– Mikäli humanitaarista auttamista halutaan verorahoin tehdä, se pitää tehdä konfliktialueiden lähialueilla. Tämä on huomattavasti tehokkaampaa auttamista kuin minkäänlainen maahanmuutto. Turvapaikkajärjestelmää hyväksikäyttävän elintasosiirtolaisuuden kanavat pitää tukkia eikä vahvistaa niitä, kuten hallitus tekee, Purra kirjoittaa Facebookissa.
Purra painottaa, että vain Suomea taloudellisesti hyödyttävä, integroitumiskykyisten ihmisten maahanmuutto on tervetullutta.
– Meillä on omat huono-osaiset ja apua tarvitsevat. Meidän pitää auttaa ja tukea heitä. Ei tuoda lisää apua tarvitsevia ulkomailta.
Hallitus antaa maailmalle, PS suomalaisille
Perussuomalaiset julkaisivat tiistaina vaihtoehtobudjettinsa, joka keskittyy suomalaisten hyvinvointiin maailmanparantamisen sijasta.
– Perussuomalaisia syytettiin muun muassa siitä, että meille suomalainen tulee ensin. No voi hitsi, hyvä huomio. Toisaalta bensan hinnan alentaminen ei kuulemma ole uskottavaa (ilmeisesti vain nostaminen on).
Totta on, että mikäli koko hallituskausi olisi edistetty perussuomalaista politiikkaa, kestävyysvajetta kurottaisiin määrätietoisesti umpeen. Suomalaisella olisi omassa maassaan kivempaa ja muutakin kuin maksajan rooli, Purra kirjoittaa ja antaa esimerkkejä:
– Kun hallitus antaa Afrikkaan ja Lähi-itään velkarahaa, me alennamme suomalaisen bensan hintaa. Kun hallitus antaa Eurooppaan velkarahaa, me annamme sitä suomalaiseen maatalouteen. Kun hallitus panee miljardeja tehottomiin ilmastotoimiinsa, me parannemme suomalaisen teollisuuden ja yritysten kilpailukykyä.
Hallitus antaa maailmalle ja maailmanparantamiseen, perussuomalaiset suomalaisille ja perusasioihin.
Onko ihme ,kun "terrorismi" nostaa päätä suomalaisilla ,kun köyhä suomalainen kerjää ruokaa ja on asunnoton ,eikä voi saada terveyspalveluja ,koska ei ole rahaa...MUTTA maahantunkeutuja saa kaiken ilmaiseksi.
Perussuomalaiset ainoana puolueena ovat järjissään.
Minulla on kyllä eri käsitys asiasta
Hmmm, Perussuomalaiset yrittävät huomauttaa mitä eriarvoisuus voi saada aikaiseksi. Nyky uutiset.
Tulevaisuus ei näytä hyvältä.
Vitusti huvittaa tämä uutisointi, Suomessa suomalaisten terrorismi. Tänne on tuotu muun maalaista terrorismi monta vuotta jopa pelastetuttu
vasureitten johlolla vankileireiltä terroristejä jotka ovat maahanmuuttajataustaisia ihmisiä joista ollaan hiljaa. Tottakai syntyy toisenlaista ajattelua.
Suomi on hyvinvointivaltio? VITSI. On se muttei omille kansalaisille.
Siinä olet oikeassa että Suomeassa on ennen vähätelty ja salattu terrorismia. Nimen omaan äärioikeiston tekemää terrorismia. Nyt vain on jonkin verran tullut ulkomaila samanlaista porukkaa kuin kotimainen terroristi.
Hieno homma että aletaan puhumaan terroristista terroristina vaikka se olisi sinun ideologiaa lähellä olevaa.
Jos terrorismiksi luetaan ideologisista syistä tehty väkivaltarikos niin silloin esim: n:s kirjastopuukotus kun kirjaa esittelevää puukotettiin. Teko oli paljon ennen kuin näitä kuvaamia ihmisiä oli suomeen tullut suuri ollenkaan.
Muista että senkin tekijä oli valkoinen hetero mies ja aatteeltaan äärioikeistolainen.
Tämäkin teko on vähätelty ja yritetty haudata. Eikä ole puhuttu oikealla nimellä eli terroristinen väkivalta teko.
Huomenna Hurtsi jakaa köyhille lohisoppaa, niin että semmonen hyvinvointivaltio.
Tolkut tietävät Että rokotukset suojaavat monelta viruksesta myös tältä korona lta. Ottaa hermoon kun nämä rokottamattomat tukkivat kaikkien muitten hoidon. Niitten hoito pitäisi olla kakkosena.
He ovat tulleet monen maan läpi hakemaan parasta ei maksa mitään elämää.
Kemijärvellä on asiat hyvin ei tarvi naisten pelätä niin kuin 2015 mutta näin ei ole esim Oulussa ja se on koko kansan huoli.
Turvapaikan saanut saa kaiken ilmaiseksi eikä velvoita mihinkään ja se on väärin.
Kankaanpään Tolkut ne alkoivat suunnittelemaan Suomeen terrori-iskua, onneksi tälläistä ei ole vielä meillä. Kankaanpäähän on pieni syrjäinen paikka pienempi kuin Tukholma.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tama-terroririkosepaillyista-tiedetaan-1990-luvulla-syntyneet-miehet-kayneet-samoja-kouluja/8304142#gs.hy7ck3
Minäkin ensin luulin että muslimit siellä julmistelee, mutta meidän omat aivopestyt peräkammarin pojat.
STOP! Missä on sanottu että ovat Perussuomalaisia?
Mielipiteitä saa olla mutta totuus mukaan!
Itse uskot niin eihän tuossa kukaan puhu Perussuomalaisista.
Kankaanpäässä Vihervasemmisto näyttää olevan aika heikossa hapessa.
https://vaalit.yle.fi/kv2021/fi/regions/4/municipalities/214
Joka vähänkään lukee kirjoituksiasi tyyliisi kuuluu nimitellä noilla sanoilla persuja.
Mikä on tekstin tavoite ja kohdeyleisö (huomioi tekstilaji)?
Kuka kirjoittaja on? Miksi hän ottaa kantaa juuri tähän asiaan?
Mikä on kirjoittajan/puhujan pääväite?
Mitä tukiväitteitä hän esittää?
Mitä yleisön oletetaan tietävän, mitä ei tarvitse perustella?
Esittääkö kirjoittaja/puhuja vastanäkemyksiä, tarkennuksia tai myönnytyksiä?
Miten väitteet on perusteltu (argumentoitu)?
Mitä retorisia keinoja on käytetty?
Mikä on tekstin konteksti (ajankohta, kirjoittaja, aiheesta käyty muu keskustelu)?