Feminismin ajatusvirhe KERTAUTUU ideologiassa

Feminismi hahmottaa maailman kahteen osaan, naiset-miehet, selittää tämän jaon oleelliseksi, ja pohtii näiden ryhmien eturistiriitoja. Hahmotus on VÄÄRÄ.

Normaalit naiset näkevät olevansa miehensä kanssa yhteistyötä tekevä yksikkö, joka saattaa olla kilpailuasemassa toisen yksikön kanssa. Hahmotus on OIKEA.

Esimerkki:

Kun muistuttaa päällekäypää feministiä siitä, että on täysin yhtä syytön asiaan kuin päällekäypä itsekin, tämä heti argumentoi. että niinhän MIEHETKIN syyttävät NAISIA. Ts. feministi käyttää jo heti argumentaatiossaan tätä VIRHEELLISTÄ hahmotusta.

Länsimaisen oikeuskäsityksen mukaan ei ole naisia ja miehiä, vaan jokainen on vastuussa vain OMISTA teoistaan, aivan riippumatta siitä, miten joku ryhmittää ja hahmottaa maailmaa.

Feministi ei tätä tajua, koska hän luulee. että hänen hahmotustapansa on oikea, vahvempi kuin jumalansana. 🌹👀

5

65

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai sellasta 🥱

    • Anonyymi

      Sovinistinen lähestymistapa. Ja vielä satu-ukkelikin vedetty mukaan argumenttina.

      • Olemme vasta päässet eroon muinaisesta kirkon erehdyksestä, että vain hyvin rajallinen seksi ja sekin lisääntymisen takia, oli juuri ja juuri sallittu, jos edes sekään. Seksi oli syntiä. Nykyisin seksikielteisyyden, normittamisen, ahdasmielisyyden ja pervoksi nimittelyn takana ovatkin feministit.

        Vielä 60-luvulla virassa oleva kirkkoherra kirjoitti, että avioparin olisi syytä keskeyttää välillä yhdyntä ja rukoilla, että syntiset ajatukset eivät tulisi mieleen, ja vasta sitten jatkaa. Olemme jo kaukana näistä ajatuksista, mutta nyt on feministien vuoro pelotella ja määrätä.🌹👀


    • Anonyymi

      Jaa sinusta siis yhteiskunnallinen kerrostuneisuus eli sosiaalisen eriarvoisuuden rakenteellinen hierarkia on hyvä asia. Että naisen kannattaa hankkia kumppani mahdollisimman korkealta tähän kamppailuun paikasta auringossa. Ja millä aseilla nainen tämän tekisi, ulkonäölläkö? Entä kun tulee ero? Ei ole muista naisistakaan sitten tueksi varmaan.
      Moraalifilosofi John Rawls, ”Theory of Justice” keskeinen teesi: oikeudenmukaisin yhteiskunta on sellainen, jonka valitsisi ”tietämättömyyden verhon” takaa, siis niin ettei tietäisi omaa asemaansa tuossa yhteiskunnassa.

      • En ole sanonut, että se on hyvä, päinvastoin. mutta se on vallitseva olotila. 🌹👀


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe