Feminismi hahmottaa maailman kahteen osaan, naiset-miehet, selittää tämän jaon oleelliseksi, ja pohtii näiden ryhmien eturistiriitoja. Hahmotus on VÄÄRÄ.
Normaalit naiset näkevät olevansa miehensä kanssa yhteistyötä tekevä yksikkö, joka saattaa olla kilpailuasemassa toisen yksikön kanssa. Hahmotus on OIKEA.
Esimerkki:
Kun muistuttaa päällekäypää feministiä siitä, että on täysin yhtä syytön asiaan kuin päällekäypä itsekin, tämä heti argumentoi. että niinhän MIEHETKIN syyttävät NAISIA. Ts. feministi käyttää jo heti argumentaatiossaan tätä VIRHEELLISTÄ hahmotusta.
Länsimaisen oikeuskäsityksen mukaan ei ole naisia ja miehiä, vaan jokainen on vastuussa vain OMISTA teoistaan, aivan riippumatta siitä, miten joku ryhmittää ja hahmottaa maailmaa.
Feministi ei tätä tajua, koska hän luulee. että hänen hahmotustapansa on oikea, vahvempi kuin jumalansana. 🌹👀
Feminismin ajatusvirhe KERTAUTUU ideologiassa
5
65
Vastaukset 5
- Anonyymi
Vai sellasta 🥱
- Anonyymi
Sovinistinen lähestymistapa. Ja vielä satu-ukkelikin vedetty mukaan argumenttina.
Olemme vasta päässet eroon muinaisesta kirkon erehdyksestä, että vain hyvin rajallinen seksi ja sekin lisääntymisen takia, oli juuri ja juuri sallittu, jos edes sekään. Seksi oli syntiä. Nykyisin seksikielteisyyden, normittamisen, ahdasmielisyyden ja pervoksi nimittelyn takana ovatkin feministit.
Vielä 60-luvulla virassa oleva kirkkoherra kirjoitti, että avioparin olisi syytä keskeyttää välillä yhdyntä ja rukoilla, että syntiset ajatukset eivät tulisi mieleen, ja vasta sitten jatkaa. Olemme jo kaukana näistä ajatuksista, mutta nyt on feministien vuoro pelotella ja määrätä.🌹👀
- Anonyymi
Jaa sinusta siis yhteiskunnallinen kerrostuneisuus eli sosiaalisen eriarvoisuuden rakenteellinen hierarkia on hyvä asia. Että naisen kannattaa hankkia kumppani mahdollisimman korkealta tähän kamppailuun paikasta auringossa. Ja millä aseilla nainen tämän tekisi, ulkonäölläkö? Entä kun tulee ero? Ei ole muista naisistakaan sitten tueksi varmaan.
Moraalifilosofi John Rawls, ”Theory of Justice” keskeinen teesi: oikeudenmukaisin yhteiskunta on sellainen, jonka valitsisi ”tietämättömyyden verhon” takaa, siis niin ettei tietäisi omaa asemaansa tuossa yhteiskunnassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162929
- 86780
- 57751
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?70700- 46633
- 60572
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71556Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44537Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35535- 26531