Mistä mahtaa olla kyse, johtuuko nastakengästä vai jännityksestä pitääkö vai liukuuko ?
Vai voiko kenkä painaa jotain hermoradan alkua ?
Icebug lla juoksu kipeyttää hartiaseudun ?
17
289
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos kysymyksestä Juha.
- Anonyymi
Plantaarifaskiitti oireet ovat aina moniselitteisiä. Ota heti yhteyttä lääkäriin, joka järjestää lähetteen fysioterapeutille.
Ongelma viittaa varpaiden takaosan alueelle, mutta vaatii tutkimusta.
Ota nastakenkä mukaan tutkimuksiin.
Älä tyydy lääkärin yrittämiin kipulääkkeisiin, niillä vain pahennat tilannetta.- Anonyymi
Kysyjä ei viittaa plantaarifaskiittiin.
- Anonyymi
No ei voi painaa mitään hermoa pahvi. Sä juokset kädet liian ylhäällä. Jännität niitä ja siksi hartiat menee jumiin. Relaa tai ota pari kaljaa ennen lenkkiä niin et stressaa turhia.
- Anonyymi
Sä juot liikaa.
- Anonyymi
Jalkapohjan kalvojänteen rappeuma voi hyvinkin heijastua ympäri kehoa. Todennäköisesti ongelma on kuitenkin päkiän seudulla tai sitten vain luontaisesti jännität hartioita liukkaalla juostessa.
Suunnistamaan vaikeaan maastoon, se vie turhat jännitteet pois. - Anonyymi
PAKSUMPI POHJALLINEN !
tahi kahdet sukat, toiset paksummat, saattaa vaimentaa 1 %- Anonyymi
Talvella parasta juosta villasukilla.
Orivedellä tammikuussa SM kilpailut.
Tervetuloa mukaan vuoden hauskimpaan tapahtumaan.
- Anonyymi
Talven liukkaudessa juoksu aiheuttaa monenlaisia vaivoja (selkä, hartia, jalat jne,) Varsinkin nopeavauhtinen juoksu on erittäin hankalaa liukkaalla alustalla kesälenkkareilla. Nastatkaan eivät ole 100% pitäviä.
- Anonyymi
Talvella tärkeintä laittaa tavo kohilleen.
Ei 6 minuuttia nopeampia hölkkävauhteja.
- Anonyymi
Nappuloiden päällä juoksu antaa epävakaan tunteen. Siksi hartiat kiristyvät.
- Anonyymi
Icebukit on nastakengät. Jos joku pitää, niin ne on ne.
Nastan kantalayer on kiinni kovavaluisessa luiskassa. Se voi jyskyttää jalkapohjan kautta hermostoa. - Anonyymi
Mulla meni kans aikoinaan hartiat jumiin kun juoksin. Sitten lopetin ohi kulkijoiden perseiden kyttäämisen niin kipu hävisi.
- Anonyymi
Piä pyöri kuin flipperissä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piä pyöri kuin flipperissä?
Kuin hullun muna raivohullun perssieessäs.
NYT LENKILLE ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuin hullun muna raivohullun perssieessäs.
NYT LENKILLE !Hölkkä jos ei äkkipiätä torota munaskuissa, laestoo viäteristä.
- Anonyymi
Vähän aiheesta. en juokse kuin 100 metriä, en ole koskaan juossut enempää. Minulla kipeytyy vain jalat, polvet ja reidet, kengistä jotka ovat liian tiukasti jalassa. Tai liian pienet.
Kaikki kenkäni ovat niin että sinne voi suoraan astua ja lähteä. Pitkän kesän käytän vain "Rosseja" tai parempi niiden jäljitelmiä. Kengän pitää olla todella sopiva jos vetää nauhat kiinni kuin luistimissa.
Neutraalin pronaation kengät varsinkin pitää olla löysällä. Toki ymmärrän että ei löysillä kengillä pääse huippuaikoihin, mutta olisiko syytä pitää joskus löysällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀884395BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1983604- 2022981
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome702813Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main552704- 811306
- 601246
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381062MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t120973- 60968