Mistä mahtaa olla kyse, johtuuko nastakengästä vai jännityksestä pitääkö vai liukuuko ?
Vai voiko kenkä painaa jotain hermoradan alkua ?
Vai voiko kenkä painaa jotain hermoradan alkua ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kiitos kysymyksestä Juha.
Plantaarifaskiitti oireet ovat aina moniselitteisiä. Ota heti yhteyttä lääkäriin, joka järjestää lähetteen fysioterapeutille.
Ongelma viittaa varpaiden takaosan alueelle, mutta vaatii tutkimusta.
Ota nastakenkä mukaan tutkimuksiin.
Älä tyydy lääkärin yrittämiin kipulääkkeisiin, niillä vain pahennat tilannetta.
Kysyjä ei viittaa plantaarifaskiittiin.
No ei voi painaa mitään hermoa pahvi. Sä juokset kädet liian ylhäällä. Jännität niitä ja siksi hartiat menee jumiin. Relaa tai ota pari kaljaa ennen lenkkiä niin et stressaa turhia.
Sä juot liikaa.
Jalkapohjan kalvojänteen rappeuma voi hyvinkin heijastua ympäri kehoa. Todennäköisesti ongelma on kuitenkin päkiän seudulla tai sitten vain luontaisesti jännität hartioita liukkaalla juostessa.
Suunnistamaan vaikeaan maastoon, se vie turhat jännitteet pois.
PAKSUMPI+POHJALLINEN+!
tahi+kahdet+sukat,+toiset+paksummat,+saattaa+vaimentaa+1+%
Talvella parasta juosta villasukilla.
Orivedellä tammikuussa SM kilpailut.
Tervetuloa mukaan vuoden hauskimpaan tapahtumaan.
Talven+liukkaudessa+juoksu+aiheuttaa+monenlaisia+vaivoja+(selkä,+hartia,+jalat+jne,)+Varsinkin+nopeavauhtinen+juoksu+on+erittäin+hankalaa+liukkaalla+alustalla+kesälenkkareilla.+Nastatkaan+eivät+ole+100%+pitäviä.
Talvella tärkeintä laittaa tavo kohilleen.
Ei 6 minuuttia nopeampia hölkkävauhteja.
Nappuloiden päällä juoksu antaa epävakaan tunteen. Siksi hartiat kiristyvät.
Icebukit on nastakengät. Jos joku pitää, niin ne on ne.
Nastan kantalayer on kiinni kovavaluisessa luiskassa. Se voi jyskyttää jalkapohjan kautta hermostoa.
Mulla meni kans aikoinaan hartiat jumiin kun juoksin. Sitten lopetin ohi kulkijoiden perseiden kyttäämisen niin kipu hävisi.
Piä pyöri kuin flipperissä?
Kuin hullun muna raivohullun perssieessäs.
NYT LENKILLE !
Hölkkä jos ei äkkipiätä torota munaskuissa, laestoo viäteristä.
Vähän aiheesta. en juokse kuin 100 metriä, en ole koskaan juossut enempää. Minulla kipeytyy vain jalat, polvet ja reidet, kengistä jotka ovat liian tiukasti jalassa. Tai liian pienet.
Kaikki kenkäni ovat niin että sinne voi suoraan astua ja lähteä. Pitkän kesän käytän vain "Rosseja" tai parempi niiden jäljitelmiä. Kengän pitää olla todella sopiva jos vetää nauhat kiinni kuin luistimissa.
Neutraalin pronaation kengät varsinkin pitää olla löysällä. Toki ymmärrän että ei löysillä kengillä pääse huippuaikoihin, mutta olisiko syytä pitää joskus löysällä.