Ranteeni kipeytyvät ja pyöräillessä. Oisko jostain pyöräily hanskoista apua?
Ranteet kipeytyvät
Anonyymi
14246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kipeisiin ranteisiin eivät taida pyöräilyhansat auttaa. Hanki käsineet, jotka peittävät kunnolla ranteet. Myös muotoillut kädensijat voivat vähentää ranteitten rasitusta. Mutta kaikkein tärkeintä on ergonominen ote. Katso, ettei otteesi gripeistä venytä peukalon ja ranteen välistä jännettä ääriasentoon, jos jänteet venyvät, niin otteen korjaamiseen tarvitaan toisenlainen ohjaustanko.
Nimenomaan, nyt pitää olla käsineen päällä paksu rukkanen, -30 C ja pohjoisviima, ei ole leikin paikka, kelkkailuhynttyyt päälle, kun pyöräilemään lähtee !
En pyöräile kylmässä, Ranteet kipeytyivät jo syksyllä !!!
Vuode paloi jo kun panin maata!!
Ajoasento kannattaa tarkistaa. Onko pyörä varmasti oikean kokoinen? Liian pitkä runko voi aiheuttaa sen, että liikaa painoa tulee käsille ja ne alkavat oireilemaan.
Myös ohjaustangon kulma saattaa vaikuttaa. Toisilla on käsien puutumiseen auttanut ohjaustanko, jossa on suurempi "backsweep" (taaksepäin oleva hivenen suurempi kulma).
https://i.ibb.co/NZjTYw5/Rise-backsweep-down-up-sweep.jpg
Kyllä se tiedetään mistä se ranne on kipeäksi tullut.
Itsellä ei ole koskaan ennen ollut tätä ongelmaa, mutta nyt on kun gravelpyörässä on niin leveä ohjaustanko. Tämä on siis yksi mahdollinen syy.
Leveä ohjaustanko ei taida olla syyllinen ranteitten kipeytymiseen, vaan ote, jossa rannetta taivutetaan voimakkaasta.
Ranteiden asento on kyllä oikeaoppisen suora niin kuin ennenkin. Ainoa ero on ohjaustangon leveys, joten taitaa se vaan vaikuttaa.
Ranteet kun liikkuu myös sivusuunnassa ainakin itsellä ja siitä voi seurata ongelmia pitemmillä lenkeillä oman kokemuksen mukaan.
Periaatteessa ohjaustangon pitäisi siis olla oikean levyinen itselle.
Itse tiedät, niin miksi kyselet?
Eräitten on vaan pakko jauhaa p*skaa ja tehdä turhia aloituksia
Voisi kuvitella että kun ote levenee, niin pitää samalla kompendoisa lyhentämällä satulan ja ohjaustangon väliä hivenen.
Mitään muuta ole kuin harjoituksen puutetta. Enemmän polkupyöräilyä, ja vieläkin enemmän, ryhtyy ruumis mukaitumaan eikä enää jaksa valittaa.
On mahdollista, että reumaoire, seurausta koronarokotteesta.