Hei
Olisin kysynyt mitä annatte miniälle joululahjaksi ja kuinka arvokasta.
Kuulin että meidän miniän lahjatoive olisi useamman sata euroa, no siihenhän meillä eläkeläisillä ei ole varaa, kun toinenkin lapsi ja miniä sekä lapsenlapsia useampi joille lahjat pitää hankkia.
Nyt on ikävä mieli koko joulusta, kun ei ole varaa tuhansia laittaa lahjoihin
Miniän lahja
12
2244
Vastaukset 12
- Anonyymi
En kyllä ole koskaan anopille esitetty mitään lahja toivetta. Nyt pyydetty että aikuiset ei osta toisilleen lahjoja. Jotain pientä viedään suklaata ja kukkia jouluherkkuja kun mennään kylään .
- Anonyymi
Noi suklaat ja joulukukat ja muut on kyllä ajatuksena kivoja, mutta aito tilanne riippuu niin saajasta. Itse ottasin paljon mielummin vieraat vastaan ilman lahjuksia, kuin allergisoivan kukkasen tai epämieluisten herkkujen kera.
- Anonyymi
Paras lahja jonka voit antaa on toivottaa lapsenlapsesi luoksesi, vaikka kerran kuukausessa koko viikonlopuksi. Voitte kokata, käydä lenkillä, viettää laatuaikaa heidän kanssaan!
Tuo antaa heidän vanhemmilleen tilaisuuden viettää vain kahdestaan hiukan omaa aikaa. - Anonyymi
Voi ku anoppi vielä eläis. Hää ostas mulle kesämökin. Kyllä hää nii tykkäs musta.
- Anonyymi
Oletteko miettineet kimppalahjaa? Jos tarpeellinen, kaikki osallistuu. Jos ei tarpeellinen, sitten viette hyasintin. Ei aikuiset esitä muuten joululahjatoiveita, kuin kysyttäessä.
Nuoret jotka eivät vielä ansaitse eri juttu. Rakkaani pojalle ostan satasien lahjoja. - Anonyymi
Höpö höpö. Lahjatoiveeni on satasia, mutta ei sitä toivetta teille nyreille appivanhemmille ole osoitettu, vaan mieheni ostaa sen minulle. Varaa meillä on. Puhuimme lahjastani yhteisesti kahvipöydässä, mutta ei se puhe teille henkilökohtaisesti ollut osoitettu, vaikka omasta mielestänne kaikki koskee teitä, ja paha miniä on aina teiltä rahaa vailla. Ei ole. En odota enkä halua teiltä yhtään mitään, koska se johtaa kiitollisuudenvelkaan, nähty on.
- Anonyymi
Aikuiset ei tarvitse lahjoja. eikä lapsen lapsia pidä totutella lahjoihin. eräs isoäiti ajautui velka kierteeseen noiten lahja juttujen vuoksi hän menetti luottotietonsa ja pientä vaille vuokra asuntonsa.
joku holtti näis jutuis on oltava.
hyvää joulua kaikille. - Anonyymi
Lahja miniälle?
Kutsu poikasi miniöineen ja lapsineen luoksesi nyyttikesteihin jouluksi.
Kysy haluavatko tuoda pääruoan vai jälkiruoan. Sinä sitten valmistat isomman annoksen, joka riittää kaikille, jompaa kumpaa ruokaa.
Teidän yhdessä nauttiessanne ateriaa, täyttyy kaikki lahjakriteriat: jokaisella annettavaa, yhteistä aikaa ja ajatusten vaihtoa kynttilöineen! - Anonyymi
paras joululahja anopilta on tietenkin, että yhdessä on kivaa ja voidaan viettää mukavaa aikaa yhdessä jutellen tai puuhaillen.. Kaikki kiva tai parhaat asiat ei maksa yhtään mitään. Nuo nyyttikestit on kiva idea, jonne jokainen voi tosiaan jotain viedä. Jos jotain on pakko antaa, niin suklaa maistuu lähes kaikille.
- Anonyymi
Nämä lahjat on vähän kaksipiippuinen juttu. Itse en tykkää antaa lahjaksi tavaraa, josta en ole varma josko toinen oikeasti tykkää. Se on jotenkin vieläkin turhempaa, jos lahjasta ei edes ole kenellekään aitoa iloa. Enemmin sitten ilman lahjoja.
Jos se toive on aidosti mieleen ja edes jollain tasolla tarpeellinen, niin ostatte kimpassa. Niin meillä toimittaisiin. - Anonyymi
Miniää mulla ei nuoruudestani johtuen vielä ole. Anopille mä ostin kirjan, jonka tiedän hänen haluavan lukea.
- Anonyymi
Miniä antaa appiukolle lahjaksi nuorta pillua.
Mahdollinen vävy joutuu panevan anoppia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391187Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2841041Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s296880Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25869Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33761Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191639- 59555
- 40526
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine66459Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁59457