Aikuisiällä lävistykset ja työpaikan hankkiminen

Hei! Olen vähän päälle parikymppinen ja vasta tällä iällä minua on alkanut kiinnostamaan lävistykset ( tatuoinnit) ja erityisesti olen halunnut labretin, snake bites (ja ehkä myöhemmin shark bites) sekä industrialin. Olen yrittänyt etsiä hyvin monesta eri paikasta tietoa niiden hoitamisesta sekä miten kauan niillä voi kestää parantua.

Olen opiskellut elintarvikealan perustutkinnon ja ymmärrän, että tälläisillä aloilla ei saa olla näkyviä lävistyksia hygieniasyihin vedoten. Kuitenkin tämän pandemian takia olen miettinyt alan vaihtamista, koska töitä ei ole niin tarjolla ja ala ei enään innosta, kun en saanutkaan työpaikkaa yhdestä yrityksestä.

Kuitenkin olen nyt työtön, mutta silloin tällöin olen toiminut lomittajana veljeni maatilalla ja näillä näkyvin voisin aloittaa kunnon palkkatyön joulun jälkeen tai vasta tammikuussa. Kuitenkin, jos huulilävistyksillä kestää noin kaksi kuukautta parantua tai enemmänkin niin onko tässä tapauksessa järkevää ensin hankittava työ ja odotettava pitempää kesälomaa, että se ehtisi edes vähän parantua vai miten minun tulisi toimia tässä tapauksessa? En ole vielä tilannut aikaa lävistäjälle, koska pelkään sitä, että joutuisin ottamaan korun heti pois ja reikä ehtisi mennä umpeen.

0

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        97
        9113
      2. Pystyisitkö pitämään

        Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
        Ikävä
        92
        8826
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        16
        7840
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        175
        6223
      5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

        Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
        Ikävä
        58
        5308
      6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

        Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
        Ikävä
        23
        4325
      7. Onnettomuus

        Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
        Kuhmo
        5
        4240
      8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        38
        4173
      9. Tuntuuko ettet tiedä

        Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
        Ikävä
        38
        3965
      10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        84
        3836
      Aihe