En tiedä mitä tehdä

Anonyymi

Hei

Eli lyhyesti mulla tapahtu ystävän kanssa kränää ja asiassa pitäs jotenkin edetä mutta en tiedä mitä tehdä koska:

- tapaus itsellä herätti ainakin vanhat muistot koulukiusaamisajoista/huonoista kokemuksista mieleen
- mulla ei itsessään ole sen asian kanssa mitä tapahtu, ongelmaa vaan sen kanssa mitä sen jälkeen on tapahtunut

- mikä estää mua ottamasta asiaa esille: en haluaisi aina olla se jolla on jokin ongelma (vaikka enhän mä oo syyllinen omiin traumoihin), tää ystävä ei tiedä mun ongelmista ja musta tuntuu ettei hän ehkä ymmärrä (koska ei oo kokenut samaa), enkä jaksais tai halua omaa elämänhistoriaa juurta jaksain kertoo vaikka se mahd. edesauttaisi yhteisymmärrystä (pelottaa myös avautuminen)
- mulle on yleensäkin konfliktitilanteet hankalia koska aiempien huonojen kokemusten takia alan aattelemaan ihmistä jotenkin uhkana itselle vaikka ois kyseessä suht pienikin asia > on itsellekin raskasta mut en oikein pysty hallitsemaan tätä


Mitä teen?

1

1028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla itsellä ollut vähän samanlainen tilanne. Tuttava sanoi asioita, jotka oikeasti satuttivat ja järkyttivät mun mieltä. Jälkeenpäin olen sanonut niistä asioista, ett loukkasi mua pahasti, mutt hän vähätteli asiaa. Hänen ilmeensä ja sanat toivat mieleen entisen tuttavan vuosien takaa, mä oikeasti menin lukkoon ja käperryin kuoreeni. Noista huonoista kohtaamisista tuli mulle sellainen olo etten pysty kohtaamaan kyseistä tuttavaa enää kasvokkain, pelkään saavani samanlaista kohtelua, ett äyskii, tiuskii ja sanoo taas miten näytän vanhalta=rumalta, ett kaikki pitäisi muuttaa ulkonäössä, ett kelpaisin muille ihmisille. Kun katselin ohimeneviä ihmisiä, ärähti, ett hyvät nuo sun ilmeet ja yks kerta tiuski miten en ole mitään edes yrittänyt tehdä, ett se ja se haki hommia jne.. Tuttava ei ollut kuunnellut, kun olin kertonut olevani masentunut, ett kaduin, kun edes olin käynyt sen koulutuksen, piti vaan jonain laiskana paskana. En mä pysty enää enempää haukkumisia ottaa vastaan, muita siellä olleita ystäviä kohteli hyvin, jutteli ja naureskeli heidän kanssaan sillä välin mun istuessa yksin pöydässä. Kerran jopa lähti kaverinsa kans kävelemään pois pöydästä, mulle ei edes sanonut lähtevänsä, ei osoittanut tuolle kaverilleen tuntevansa mua vaikka itse oli kutsunut tulemaan tapaamaan häntä sinne kahvioon. Nuo kokemukset toi muistoja huonosta tuttavuussuhteesta ja se ahdisti mua. On se tuttava kysynyt miksen halua nähdä häntä tai on enempi moittinut siitä, en ole viitsinyt kertoa menneistä kokemuksista, ei häntä kiinnosta, joten koen paremmaksi olla vaan etäisesti tekemisissä. Eikä mun ole järkeä tulla istuksimaan johonkin kahvioon ja katsella, kun tuo tuttava juttelee mieluummin muiden ystäviensä kans ja mä saan yksinäni istua pöydän ääressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14300
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      28
      5924
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5485
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      300
      4335
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4097
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      100
      3654
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      4
      3576
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3538
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2622
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1428
    Aihe