Avovaimo haluaa lapsia.

Anonyymi

Olen 37 vuotias mies ja olen ollut nykyisen avopuolisoni (38 v) kanssa yli 10 vuotta. En koe itse mitenkään ehdottomasti haluavani lapsia, eikä niiden hankkiminen ollut edes ajankohtaista aiemmin, koska oliskelut olivat kesken molemmilla ja sen jälkeen aikaa meni uran ja asunnon hankkimisessa. Suhteemme alussa lapsi asiasta keskusteltiin ja avopuoliso oli käsittääkseni samaa mieltä lasten hankinnan lykkäämisestä parempaan hetkeen. Viitisen vuotta sitten avopuoliso alkoi ehdotella lasten hankintaa mutta sain taivuteltua hänet odottamaan vielä muutaman vuoden kun matkustelisimme vain kahdestaan. Kuitenkin nyt puolisoni on alkanut ikävästi ahdistelemaan lapsi asialla ja toivoisinkin neuvoja miten saisin hänen huomionsa kiinnitettyä johonkin muuhun asiaan, lapsi asia ratkeaa kuitenkin ihan itsestään muutaman vuoden kuluessa kun puolisoni saavuttaa iän jossa moiset hömpötykset voi unohtaa. Olen muuten kaikin puolin tyytyväinen suhteeseemme, puolisoni on urheilullinen ja kaunis, pitää seksistä ja muutenkin oikea unelma, hän suorastaan hemmottelee minua. Vain tämä yksi asia häiritsee suhdettämme.

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaaliltahan tuo kuulostaa. Ole mies avopuolisollesi. Muuten sitä hänelle on joku muu. Nainen kun päättää saada lapsen ja se olisi ehkä mahdollista, siinä ei paljoa miehen mielipiteet paina.

    • Anonyymi

      Olette siis kummatkin keskustelleet lasten hankinnan lykkäämisestä, tekstistäsi saa sen käsityksen että edes sinä et ole sanonut ettet haluaisi lapsia ollenkaan vaan ainoastaan että odottaisitte parempaa hetkeä.
      Onko todellakin mielestäsi oikein että kiellät avopuolisoltasi lapset ja vielä juonimalla? Jos et itse lapsia halua, niin sanot sen hänelle suoraan että sinä et halua. Saa hän sitten päättää itse haluaako elää kanssasi kahdestaan vai lähteekö ja hankkii lapset jonkun muun kanssa.

      Ei asia vain taianomaisesti ratkea muutaman vuoden päästä, lapsia hän voi saada kunnes vaihdevuodet alkaa vaikka olisikin riskialttiimpaa vanhemmalla iällä. Tuolla menolla saat vain katkeroituneen puolison kun hän suree ettei tullut ikinä äidiksi, ja saattaa alkaa syyttämään sinua, mikä kertomuksesi perusteella olisi ihan oikeutettuakin.

      • Anonyymi

        Lapsia voi saada 50 v asti, iltalehdessä oli ,että yksi näyttelijä nainen raskaana ja ikää 48 v lääketiede avittaa tässä.


    • Anonyymi

      Sinä riistät avopuolisoltasi mahdollisuuden lapseen? Lupailet vaikka et meinaakkaan hommata lapsia, olet hirveä, itsekeskeinen ihminen. Anna avovaimon mennä ja tehdä se lapsi jonkun kanssa joka niitä haluaa ja jää sinä paremmuuttasi yksin. Koska hän selkeästi haluaa sen lapsen ja sinä tahallasi yrität manipuloida hänet irti ajatuksesta, anna hänen mennä.

    • Anonyymi

      En voi antaa hänen mennä koska elämä olisi paljon laaduttomampaa ilman häntä. Ehkä suostun harkitsemaan lasta jos hän lupaa hoitaa sen.

      • Anonyymi

        "Ehkä suostun harkitsemaan lasta jos hän lupaa hoitaa sen" Mitään noin tyhmää ei ole näkynytkään palstalla pitkään aikaan. Toivottavasti vain ala-arvoinen provo.

        Ellei:
        Jos haluamattasi siität uuden ihmisen, sinulla on LAILLINEN velvollisuus lastasi kohtaan. Halusit tai et. Ymmärrätkö lainkaan Suomen lakia edes tuon vertaa. Laki on säädetty sinulaisia idiootteja varten etteivät ne pääse livistämään lain säätämästä velvollisuudestaan.

        Ymmärräkö mitä tuo laki vaatii? Vähimmäismäärin: taloudellista tukea. Laki ei määrää että sinun täytyy rakastaa lastasi. se määrää että sinun on huolehdittava lapsesi ja lapsesi äidin hyvinvoinnista fyysisesti.
        Lapsesi äiti kun heittää sinut romukoppaan tajuttuaan miten hankisesti alhaisella tasolla sinä kelaat, sinusta tulee ruikuttava ja riitelevä äijänkäppyrä joka liian myähään herää huomaamaan idioottimaisuutensa.

        sinun älykäs ja kaunis puolisosi aivan varmasti pian löytää rinnalleen miehen joka kunnioittaa ja arvostaa samoja asioita kuin hän.


    • Anonyymi

      Toivottavasti tuo nainen jättää sinut, on parempi ,että et levittele geenejäsi , kenenkään kanssa.
      Vanhaikodissa sitten olet yksin , muilla käy lapset ja lapsenlapset katsomassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe