Iltasanomat: Sallan yhteismetsä on tuhonnut kaksi kotkanpesää hakkuillaan. Syyttäjä vaati kolmelle henkilölle tuomiota rikoksesta.
Sallan yhteismetsän miehet käräjille
8
1791
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä lukee...
- Anonyymi
Yhteismetsä on tunnetusti ottanut kaikki luontoarvot huomioon metsänhakkuissa yms.
- Anonyymi
Miksei Koti-Lapissa ole ollut juttua? Itäkairan lehti kun on!
- Anonyymi
Ei pidä kyllä paikkaansa. Me kun tultiin niiden puiden juurelle, ei siellä ollut kotkanpesää, eikä näkynyt kotkia mailla halmeilla. Ei ainakaan kolmeen vuoteen ollut kotkat pesineet niissä puissa. hapaneita vanhoja pesiä. Ihan "aska, puhetta, että ne olisi olleet pesiä. Kaadettiin puut pois, Kuhmo Oy tarttee tukkii.
- Anonyymi
Käräjät oli ja tuomio tuli.
- Anonyymi
Ei me olla missään käräjillä olleet. Paitti silloin kerran todistajina. Silloin kun se entinen kunnanjohtaja hakkasi sitä vaimoaan talonsa rappusilla, ja me satuttiin näkemään se. Saatinha me siitä todistuskeikasta päivärahat, ja kilometrikorvaukset. Kotiin meno matkalla käytiin Matilta ostamassa koko summalla pontikkaa. Ryypättiin sitä sitten koko jatkettu viikonloppu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei me olla missään käräjillä olleet. Paitti silloin kerran todistajina. Silloin kun se entinen kunnanjohtaja hakkasi sitä vaimoaan talonsa rappusilla, ja me satuttiin näkemään se. Saatinha me siitä todistuskeikasta päivärahat, ja kilometrikorvaukset. Kotiin meno matkalla käytiin Matilta ostamassa koko summalla pontikkaa. Ryypättiin sitä sitten koko jatkettu viikonloppu.
Matilta saa kyllä hyvää pontikkaa. Ollaan käyty ostamassa sitä, kun on oltu kalareissulla Sallassa, viimeksi menneenä syksynä.
- Anonyymi
Kukahan kyylä siellä on taas kyttäämässä.ei vain joku saatana viherpiipertäjä ole keksinyt juttua että ei hakattaisi metsää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453383
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693181Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302925Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592728- 252219
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛112099Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141648Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231507Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31357- 151316