Paraolympialaisissa feikattu invaliditeetti

Anonyymi

Esittivät jälkijääneitä voittaakseen olympiakullan. Suurin skandaali paraolympialaisissa

2000 luvulla Sidneyssä 18-29 lokakuuta.
Miesten koripallo, jossa pelaajilla pitäisi olla IQ alle 75. Todellisuudessa pelaajilla ei ollut matala älykkyysosamäärä. Espanjalainen toimittaja Carlos Ribagorda paljasti skandaalin. Hän soluttautui joukkoon, pelasi kisoissa ja paljasti kaikki.


Espanjassa IQ vaatimusta ei tarkistettu. Joukkoon voi päästä täysin terve urheilija.
Muut urheilija tunnustivat, että tahallisesti esittivät tyhmiä ja toiset suoraan saivat todistuksia federaatiolta.

Carlos oli töissä Capital lehdelle. Huijarit paraolympialaisissa eivät erityisemmin edes piileskelleet, eivät uskneet että heitä paljastetaan, mutta jotkut esittivät jälkijääneitä. Pelissä he vähän antoivat myöten vastustajilleen, mutta nähdessään, ettei kukaan kiinnitä heihin huomiota, alkoivat pelata todemmin. Ensimmäisessä erässä portugalialaisia vastaan jopa valmentaja pyysi vähentämään tahtia.
Espanja oitti 73:58. Brasilia vastan 94:48. Japania vastaan 87:20.

Puolivälierissä Puola 97:67. Finaalissa Venäjä 87:63. Ribagorda väitti, että Venäjän joukossa oli epäilyttäviä kolme pelaajaa. Espanjalaisilla kun huijareita oli 10 pelaajaa kaikista kahdestatoista pelaajasta.


Koripalloilijat joilla todellakin oli älyvajetta Huan Pareha ja Ramon Torres myöhemmin tunnustivat, että heidän tiiminsä eivät puhuneet heille ja pitivät etäisyyttä. Ei ollut yhteyttä paraolympilaisten ja huijareiden välillä.


Pelien loputtua espanjalaiset eivät pyrkineet julkisuuteen, toisinpäin, he pilloiutuivat ja kasvattivat partoja, pukivat mustia laseja, mutta se ei auttanut. Totuus paljastui. Kaikesta kertoi Ribagorda julkaisussaan. Hän lähti peleihin kertoakseen totuuden ja kuinka isosta huijauksesta on kyse. Feikatut uhreilijat pelasivat Espanjaa edustaen myös pöytätenniksessa, uinnissa ja yleisurheilussa. Viisi mitalia Ribagorda kertoi Espanja sai huijaamalla. Artikkelissa kyseenalaistettiin voittoa.
Yksi pelaajista kertoi, ettei uskonut Ribagordaa ja toiset syyttivät siitä, että toimittaja ensin pelasi itse kisoissa ja sai palkkion 150 000 euroa voitosta, jonka jälkeen kirjoitti artikkelin.

Espanjan kilpajoukko luonnollisesti oli diskattu kisoista ulos. Voitto mitätöitiin ja kultamitalit palautettiin.


https://www.lentainform.com/

0

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        104
        9314
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        47
        4509
      3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        102
        1966
      4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        42
        1841
      5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        24
        1600
      6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1341
      7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        37
        1270
      8. Rakastuminenhan on psykoosi

        Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
        Ikävä
        54
        907
      9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

        Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
        Ikävä
        31
        892
      10. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        30
        883
      Aihe