Kokemuksia Posiolla asumisesta?

Anonyymi

Kokemuksia lapsiperheen näkökulmasta Posiolla asumisesta? Kyseessä perhe, jossa päiväkoti ja kouluikäisiä lapsia. Miten toimii koulussa asiat? Entä päiväkodissa?
Miten saa aikoja mm.neuvolaan, hammashoitoon, terveyskeskukseen?
Entä vapaa-ajan harrastukset?

8

5033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen Posiolta kotoisin ja minulla on hyvät muistot kotikunnastani. Nyt harkitsen muuttamista takaisin. Olen eläkeläinen ja voisin muuttaa niin sanottuun vanhainkotiin. Onkohan Posiolla, siis Aholassa tai kirkonkylässä sellaista.

      Toivottavasti joku vastaa meille molemmille, nuorille ja vanhoille.

    • Anonyymi

      Aion itsekin muuttaa Pösiölle. Ongelmana perhe joka liikaa kiinni etelän turhuuksissa. Ihmettelen niitä Pösiöläisiä nuoria jotka muuttavat luonnonkauniilta paikkakunnalta mm Helsingin turhuuteen. Tai Tampereen turmioon

    • Anonyymi

      Hyvä. Paitsi että palstan perusteella Pösiölla ei asu Juur ketäå

    • Anonyymi

      Muutan pian Posiolle. Siellä on kuulema hyviä tappeluita??

    • Anonyymi

      Posiolle ei kannata muuttaa, jos ei sukujuuret ole sieltä. Suositaan viroissa ja töissä omia sukulaisia. Lisäksi työpaikoilla ajoittain savustetaan työntekijöitä ulos, jotta paikkoja saadaan omille sukulaisille. Selän takana puhumista todella paljon sekä kateilua. Ainoa hyvä asia Posiolla on luonto, mutta muuten paikka on täysmätä

      • Anonyymi

        Posio on oikeasti yksi varteenotettava paikka. Paikkakuntalaiset (osa) ei ymmärrä paikkakunnan hienouksia koska ovat "liian lähellä"


    • Anonyymi

      Onko paljonkin vasemmistolaisia...

    • Anonyymi

      Raskasta luettavaa, nuo ongelmat on kaikilla pikku kunnilla, muistakaa ns. Sallantauti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe