Työ elämän pilaaja

ei voi pahemmin pilata elämänsä kuin sekoamalla työhön
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aivan, tuo on kyllä pahin rangaistus mikä voi ihmispolon kohdalle sattua.

Äänestä

Työttömyys ei ole ongelma siksi ettei ihmisillä ole työtä jota tehdä. Ongelma on se ettei ole toimeentuloa.

Valitettavasti meidän kaltainen yhteiskuntajärjestelmä toimii sen voimalla että ihmiset tekevät työtä josta heille maksetaan palkkaa. Ja tällä palkalla on tarkoitus tulla toimeen, ja ylläpitää sekä yhteiskunnan arkielämän toimintaa että talousjärjestelmää.

Jos meillä olisi vaikkapa lähi- idän öljyvarantoihin verrannolliset luonnonvarat josta muut yhteiskunnat olisivat riippuvaisia, voisimme mekin ottaa vähän lunkimmin. Lähi- idän öljyvaltiot ovat rikkaita kuin kroisokset siksi koska ne myyvät öljyä muulle maailmalle joka on öljystä riippuvainen. Välttämättömät duunit ne teettääkin sitten ulkomaisen työvoiman turvin.

Äänestä

Aloittaja taitaa tarkoittaa työtä, jota ei tahdo tehdä, joka ei lainkaan kiinnosta. Sillä kaikillahan on halu tehdä itseään kiinnostavia asioita. Pitäisi siis vain löytää se työ, mikä kiinnostaa. Kiinnostava työ vielä palkkakin sellaisesta, on yhtälö, joka varmaan kaikkia kiinnostaa.

Jos ei ole löytynyt kiinnostavaa alaa ja on työhaluton, niin kannattaa tehdä vain jonkun aikaa vuodesta jotain töitä ja sitten jäädä sen saadun palkan kanssa vapaalle niin pitkäksi aikaa, kun kykenee rahoillaan elelemään. Jos ei ole isoja velkoja tms., niin siten selviää ilman työttömyystukeakin joitakin kuukausia, eikä ole työkkärin pommituksen kohteena sen aikana. Asumistukeahan voi saada silloinkin.

Äänestä
  • Kannatta siis ehdottomasti ITSE koittaa hakea sitä työtä, koska työkkärihän ei piittaa, mitä haluat tehdä tai osaat tehdä. Se vain tuputtaa sinulle avoimia paikkoja, joita on pakko vastaanottaa.

    Omaehtoisena työnhakijana taas voi hankkia itselleen vain määräaikaisen työn, vain sijaisuuksia, tai miksei sen vakituisenkin työn, mutta ottaa loparit, jos ei kiinnosta jatkaa. Työkkärin asiakkaana niin ei voi tehdä. Tai voi, jos on tarpeeksi varoja tilillä niin, ettei karenssit haittaa.

    Ainoastaan sairauspäiväraha saattaa olla ongelma. Eli jos ei ole töissä ja sairastuu sillä välin, niin ei taida tulla sairausajan korvaustakaan, jos ei ole työtön työnhakija.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kannatta siis ehdottomasti ITSE koittaa hakea sitä työtä, koska työkkärihän ei piittaa, mitä haluat tehdä tai osaat tehdä. Se vain tuputtaa sinulle avoimia paikkoja, joita on pakko vastaanottaa.

    Omaehtoisena työnhakijana taas voi hankkia itselleen vain määräaikaisen työn, vain sijaisuuksia, tai miksei sen vakituisenkin työn, mutta ottaa loparit, jos ei kiinnosta jatkaa. Työkkärin asiakkaana niin ei voi tehdä. Tai voi, jos on tarpeeksi varoja tilillä niin, ettei karenssit haittaa.

    Ainoastaan sairauspäiväraha saattaa olla ongelma. Eli jos ei ole töissä ja sairastuu sillä välin, niin ei taida tulla sairausajan korvaustakaan, jos ei ole työtön työnhakija.

    Väärin meni.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Väärin meni.

    Olikohan tarkennusta että missä meni väärin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ei voi pahemmin pilata elämänsä kuin sekoamalla työhön

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu