Niin mitäs jouluna teette. Oletteko vain palstalla vai onko jotain parempaakin seuraa kuin palstalaiset?
Mitä teette jouluna?
Anonyymi
1467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Viina pullo kaverina 3 päivää eli semmosen joulun viettää sinkkumies
Palstalla ollaan.
Naiseni kanssa olen kotona mutta lauantaina käyn sukulaisen luona.
Juon viiniä, käyn moikkaamassa mutsia, juon lisää viiniä ja vietän sujuvasti aika ison osan päivästä soittokämpillä. Eli on parempaa tekemistä ja seuraa.
Eihän voi olla parempaa seuraa kuin palstalainen.
Palstalaiset ovat parhaimmillaan öljyssä keitettyinä tuskanhiellä marinoituna, Itse suosittelen jälkkäriksi elävänä kuullotutteja vasta syntyneitä vauvoja.
Perheen kanssa vietetään joulua ja parissa paikassa käyn pukkeilemassa.
Välipäivinä naisen kanssa treffit, toivottavasti kemiat kohtaa.
En tee mitään. Tai no saatan hoitaa rästiin jääneet kotihommat kiduttaen naapureita musiikilla, joka ei ehkä niiden mielestä istu jouluun.
Parempaa seuraa on koko ajan kotona, mutta melko varmasti käyn palstalla höpisemässä, jotta tuntisin itseni yksinäiseksi palstahyypiöksi jolla ei ole oikeaa elämää ja sitten voinkin loikata parvekkeelta kaikki seitsemän kerrosta asfalttiin.
Merry Xmas 😁
Töissä taitaa mennä koko joulu. Saattaa olla että teen vielä tuplavuoroja jotta pienten lasten vanhemmat saavat viettää joulun yhdessä.
Töissä kuuluu kunnon kansalaisen olla, ja niin ollaankin.
Saahan wammaiseläkkeelläkin olla. Saahan? Oi niitä jouluja kun olin töissä, niin työnteettäjä tarjosi kinkkuleivän ja pilsnerin.
Moni, myös itse vein myös konvehtirasian työystäville.
Meillekin Loviisan atomivoimalassa tarjottiin pahvimukillinen melkein kahvin näköistä epämääräisen makuista nestettä kera halkaistun pullaviipaleen ja ruskean piparin. Kuulemma yhtiö tekee oikein ennätystulosta vuodesta toiseen. Siksi konttorillakin pyyhekumit leikattiin kahtia.
En mä varmaan palstalla vietä kauheasti aikaa, kun viime aikoina on muutenkin tullut vähemmän pyörittyä täällä. Tosin ihan yksin kotona (heh) vietän joulua, ja viime aikoina olen ollut muutenkin paljon kotosalla koronatilanteen takia. Ainakin kelien puolesta voisi ulkoilla luonnossa, perus RDR2 onlinen ja Dirt Rallyn pelaamista, National Geographicin ja Youtuben dokumenttien katselua yms. varmaankin luvassa.
Perinteiseti jouluun on kuulunut myös hautausmaalla käyminen, mutta tässä syksyn aikana on tullut äkkiseltään laskettuna ainakin neljä suruviestiä kun tutut ikääntyy ja poistuu keskuudestamme. Mielestäni voin ihan hyvin muistella esim. isovanhempiani ja lapsuuden jouluja ilman, että tarvitsee välttämättä viedä kynttilää haudoille, kun eipä niitä tuttuja enää paljoa ole jotka kiinnittäisivät huomiota siihen onko kynttilöitä kuinka monta ja mikäköhän niistä on keneltäkin. Samalla ehkä pieni "sukupolvenvaihdos" siihen kulttuuriin. Toki callunat ja kuusenhavut on laitettu syksyllä kuten kuuluukin. Ja kun auto on umpiluminen, tiet huonossa kunnossa, enkä välttämättä haluaisi joutua tänään ratsiaan, niin turha sinne on lähteä seikkailemaan siksi että suntio ehkä näkee kynttilät pari päivää 🙄
Jouluruokia mulla ei oikeastaan ole, ensimmäistä kertaa elämässäni jouluna. En muutenkaan ole erityisemmin jouluihminen, mutta esim. viime jouluna ostin lohta, laatikoita, ja tein rosollia eli sallattia. Toissa jouluna olin silloisen tapailukumppanin/naisystävän luona, mutta onnistuin kuulemma pilaamaan hänen joulufiiliksen melko lailla heti, jonkun negatiivisen olemuksen tms vuoksi 🙄 En mä sillä kertaa ollut kauaa hänen luonaan. Vähän vaivautuneina syötiin, vaihdettiin muodollisesti pusut, ja poistuin sitten häiritsemästä. Tosin saatiin me uutenavuotena sovittua, ja silloin oli itse asiassa tosi hauskaa molemmilla, mutta loppiaisen tienoilla paiskasinkin sitten hänen ovensa viimeisen kerran kiinni kuten olen kertonut 😅
Ja aloituksen kysymykseen, niin on mulla itse asiassa parempaa seuraa kuin (monet) palstalaiset. Vaikka olen kuluneen vuoden aikana paljon valittanut siitä ettei nykyään löydä edes somekavereita, niin on mulla viime aikoina juttu luistanut ihan hyvin pitkäaikaisen kamunaisen kanssa, ja joidenkin uusien tuttujen kanssa. Ja en tiedä pitäisikö boomerit laskea eri sarjaan, mutta on mulle tässä viime päivinä soiteltu ja toivoteltu joulua, ja samalla ovat kyselleet kuulumisiani. Voi olla että pahentunut koronatilanne tekee sen, että ihmisillä on enemmän aikaa jutella kuin aiemmin. Olihan mun whatsapp sun muut esim. keväällä 2020 suorastaan täynnä kaiken maailman tiktok ja youtube-videoita kun ihmiset kotoilivat pandemian alussa, ja oli aikaa selailla ja linkittää kaikkea 😅
Kaiken kaikkiaan joulu on mielestäni nykyään vain iso kulutusjuhla ja materialismin huipentuma 🙄 Lahjoja annetaan ja palautetaan aikuisten kesken, lapset ovat aika eriarvoisessa asemassa kun koulussa tammikuussa opettajat kysyy mitä lahjoja kukin sai, sähkön hinnasta en nillittäisi niin kauaa kun rumia jouluvaloja laitetaan talo ja piha täyteen jne. 🤨
Kyl panen jouluna tyttöystävää. Sitten juon olutta ja syön silakkalaatikkoa.