Mä oon pettänyt sukuni tavalla jota en saa anteeks :(

Anonyymi

Tämä ei varmastikaan kuulu tänne suku on pahin palstalle, koska mä olen se ainut paha tässä mutta pakko tää on vuodattaa johonkin.

Mä ostin vuonna 2000 isoisäni vuonna 1949 rakentaman omakotitalon ihan tyypillinen sellainen noin 100neliön puoltoistakerroksinen lautarunkoinen talo mutta ollut kaikille todella tärkeä ajanviettopaikka ja monet olis halunneet sen isoisäni kuoltua mutta sain taivuteltua kaikki et sain sen lunastaa.

Lupasin pitää huolta paikasta, mutta viimeinen vierailukerta kun kävin sisällä oli 2010. Viime jouluna ajoin sinne ja illuusio hyvin pysyneestä talosta särkyi kun näin että talo on ihan pilalla😔 ikkunat on rikki ja katto antananut piipun juurelta periksi sisällä oli yläkerta osin romahtanut. Mä en tiedä miten voin kertoa tästä muille koska mä lupasin pitää talosta huolta ja olen jo yli kymmenen vuotta laiminlyönyt sitä ja tulos on tämä!

Suku on kinunnut sinne jo kauan ja aina mä olen sanonut että pian voi mennä ja jopa valehdellut käynnissä olevasta remontista :( omat lapsetkin haluaisivat joskus sinne kun sieltä oon kuvia näyttänyt ja mun tarkoitus olikin että joulu ois sielä vietetty mutta ei osin kaatuneessa talossa jossa sukat suurinpiirtein pyörii jaloissa voi joulua viettää.

Mä en osaa rempata ja tiedän et tää tulee ilmi ennemmin tai myöhemmin ja mun jo muutenkin riitoihin taipuvainen suku tuskin suostuu antaa mulle tätä mokaa anteeks ja jos totta puhutaan nii en minäkään antaisi

5

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No johan olet sopan keittänyt. Nyt sitten vaan syömään. Näin se menee.

    • Anonyymi

      Ehkä talon maapaikalla on arvoa? Ainahan voit myydä sen, vähentää myydystä hinnasta jo maksamasi hinta ja , jos voittoa, jakaa se sisaruksillesi.

      Tuo on helpoin tapa päästä koko hommasta eroon.

      Tai sitten myyt koko homman taloineen maineen sisaruksillesi, hintaan jonka haluavat maksaa. Ehkä he porukalla ja ilman sinua rakentavat/korjaavat talon omaan käyttöönsä. Ei enää tarvita sinua.

    • Anonyymi

      Loppujen lopuksi se on sinun omaisuuttasi, olet maksanut siitä ja he ovat suostuneet myymään. Pyydä anteeksi, että olet valehdellut remontista ja kerro, että tuntui liian vaikealta tunnustaa totuus. Et kuitenkaan ostanut taloa, jotta voisit remontoida sen sukulaisiasi varten, joten mistä se ajatus tulee, että sinulla olisi moinen velvollisuus. Talojen ylläpito on kallista eikä sinulla ehkä ollut siihen varaa. Jos näin oli, niin tilanne on hyvin ymmärrettävä.

      Eli ainoa asia minkä näen tuossa ongelmana on se, että valehtelit talon kunnosta. Ja syy siihen on ymmärrettävä. Jos et käytä taloa, niin miksi olisit sijoittanut siihen? Meillä kaikilla on paljon rahanreikiä, eikä vanha talo, jota ei käytetä ole ensimmäisenä listalla. Sukulaisille ei kuulu miten rahasi käytät ja omaisuuttasi hoidat.

    • Anonyymi

      aloittajalle: jostain syystä halusit sukunne kiinteistön itsellesi.
      Miksi ihmeessä väenväkisin halusit talon, jos sinulla ei ollut kykyä, rahaa, eikä pienintä aikomustakaan pitää sitä kunnossa?

      Lunastit kiinteistön itsellesi 20 vuotta, sitten. Kävit viimeksi paikassa 11-12 vuotta sitten.
      Valehtelit sukulaisillesi vuosia remontoinnista, koska et halunnut muiden käyvän siellä.

      Ilmeisesti olet hyvin itsekäs ihminen, mieluummin mädännytit rakennukset kuin annoit jonkun muun pitää huolta niistä.
      Joku toinen olisi kunnioittanut isoisänne kätten työtä ja sukunne historiaa. Nyt joudut purkamaan talon ja kuljettamaan sen ongelmajätteenä kaatopaikalle, ja maksamaan siitä. Tai annat talon mädäntyä paikoilleen, mikä olisi vielä surullisempaa.

      Oletko tosiaan sellainen ihminen jonka on pakko saada kaikki itselleen?
      Mielestäni sinulla on nyt peiliin katsomisen, itsetutkiskelun ja kasvamisen paikka.

    • Anonyymi

      Törkeästi olet tehnyt aloittaja. Olisit myynyt tai lahjoittanut talon sellaiselle suvun edustajalle, joka olisi pitänyt talon kunnossa ja jatkanut isoisäsi työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe