Jos se ei pääse neuvottelemaan duunarin työehdoista, niin mitä virkaa sillä sen jälkeen enää on ja kuka haluaa enää lihottaa ay-pomoja ja tukea duunariakin kusettavia verottomia pisniksiä.
AY-liike taistelee jo olemassaolostaan
23
63
Vastaukset
- Anonyymi
Aina riittää tyhmiä.
- Anonyymi
Niin. Tarkoitat varmasti itseäsi.
- Anonyymi
Työmarkkinakiistojen aikana AY-johtajat yrittävät vielä vanhasta muistista hokea, että he edustavat paria miljoonaa palkansaajaa. Todellisuus on paljon karumpi, Suomessa on vain 1,3 miljoonaa liittoihin kuuluvaa palkansaajaa ja määrä pienenee vauhdilla.
- Anonyymi
Työnantaja kiittää.
Älä tuu vinkuu, ku saat kenkää.
Taemppiä.
- Anonyymi
Pörssiyhtiö Kojamo verovapaine osinkoineen ay-liikkeelle on yhteiskunnan häpeätahra.
- Anonyymi
Miksi niin , eikö duunari järjestö voi pelata samaa peliä kuin muutkin, mikä mättää ettei näin voi tehdä tuloja kun laillisesti se on mahdollista,.
Ja pomoilla on pomojen palkka jopa työntekijä järjestössä lienee siellä piiritoimijoiden palkat olla turhankin isoja, mutta neuvotelkoon ja valvokoon meidän etuja ....
Typerimmät idioottien keksimät kirjoitukset kertovat että liitot ovat palkka kehityksen tiellä, haha siis perälauta jarruttaa ylimenoa , e kylläi usko kukaan .
Tai että liitot ovat laiskoja varten... vielä naurettavampaa
- Anonyymi
viimeisiä kommareiden yhteenliittymiä..
- Anonyymi
ay pomot taistelevat omien ylisuurien liksojen puolesta.
- Anonyymi
Ei taistele. Ei kannata uskoa propakandaa.
- Anonyymi
Itsehän ne nostavat palkkojaan.
- Anonyymi
Ei niin .Työnantaja puoli pyrkii rikkomaan työntekijäpuolen järjestäytyneen toiminnan jolloin tähtäimessä on purkaa työehtosopimuksia ja ajaa palkkoja alas. Työntekijöiden järjestäytyminen on tiellä joten pyritään siitä eroon jolloin yksilöt ovat työpaikoilla heikossa asemassa .Tuolloin on saneltavissa työehdot ja jos ei kelpaa yhdelle ,toiselle kelpaa. Siihen pyrkivät tuolla toiminnalla.
- Anonyymi
Tämä on yrittäjien tahtotila. Maali. Tuunarit saisi itse henkilökohtaisesti neuvotella palkkansa, lomansa, vanhempain vapaat, ylityökorvaukset, ym.
Eräässä työpaikassa miehet olivat komennuksella. Työllä oli kiire. Tuli paljon ylityötunteja. Yrittäjä ei maksanut niitä koska palkka nousi liian korkealle. Eikä maksanut myöskään likaisen työnlisää vaikka homma oli tosi paskasta. Toisen firman miehet saivat.
Kyseinen yrittäjä kyllä veloitti asiakasta jokaisesta ylityötunnista ja otti myös korvauksen likaisesta työstä. Kerran jopa laittoi laskun kahteen kertaan. Varmuudeksi.
Ei kaikki työnantajat ole tällaisia, mutta suurin osa on.- Anonyymi
Aamen. Tässä tämä tuli, EK:n miljardibujetilla toimiva trollitehdas on onnistunut erinomaisesti kääntämään suomalaisen duunarin suomalaista duunaria vastaan. Osoittaa miten tolloja ja höynäytettäviä suomalaiset ovat, kun eivät huomaa olevansa harhautettavana. Tai sitten suomalainen on valmis luopumaan kaikista omista eduistaan vain siksi, että näkisi naapurin kärsivän ja pääsisi ilkkumaan. Jokatapauksessa AY on liian hyvä asia suomalaisille ja siksi se joutaakin hävitä. Neuvotelkoon pölvästit itse palkoistaan ja kärsiköön.
- Anonyymi
Keitele teki hyvän tempun. Hah.. Ei takuulla tee hyvää sak.
- Anonyymi
Lisää vuokraa ay mafia voimissaan.
- Anonyymi
No aina voi yrittää sivuuttaa liitot, mutta työntekijöillä on järjestäytymis vapaus jolloin työntekijät voivat kieltäytyä neuvottelemasta suoraan työnantajan kanssa. Jos työnantaja ei halua käyttää työnantajaa edustavaa tahoa neuvotteluissa se on hänen asiansa. Istuu sitten liiton edustajan kanssa itse pöytään neuvottelemaan ja jos omavaltaisesti sivuuttaa liitot ja loukkaa järjestäytymisvapautta ,voi työntekijät seisauttaa toiminnan kunne sovittelu työntekijöiden järjestön edustajan kanssa sopii. Tuollaisesta voi kehkeytyä kunnon soppa ja mojovat taloudelliset tappiota työnantajalle.
- Anonyymi
SAK:n jäsenmäärä laskukiidossa. Teollisuusliitto on niin huonossa jamassa, että piti kutsua AKT apuun. AKT rikkoi lakia tukitoimillaan. Häpeällistä.
Tehtaalla kysyttiin, kuka haluaa lakkoilla? Vain pääluottamusmiehen käsi nousi. Hänelle maksetaan palkka lakon ajalta, muilta otetaan selkänahasta.- Anonyymi
Sinähän satuseppo oot, anna tulla lisää,
kiva naureskella sun jorinoille.
- Anonyymi
Ay-liikkeen toimintamalli on että etsitään yrityksiä joissa ei olla vielä liitossa, siitä jopa maksetaan palkkio, sitten valitaan vaaleilla (pääluottamusmies) yleensä yrityksen törpöin tyyppi, sitten tämä pääluottamusmies viedään aivopestäväksi jonnekkin kuolemaa tekevään kurssikeskukseen jotka olivat voimissaan 60-70 luvulla. Tarjotaan kaljaa ja saunaa ollaan niin työntekijän puolella luvataan palkkojen nousevan min. 50% ym. Tämä asia on itse todettu ja vieläkin löytyy noita höveleitä työnteklijöitä jotka maksavat AY-herrojen huvitteluretket ym. Ja totuu: AY-liikettä tarvitsee ainoastaan työtä vieroksuvat saikuttajat, hyvä työntekijät sopivat itse asiansa ja kaikki toimii..
- Anonyymi
Sovi ihmeessä asiasi, työnantaja kiittää.
Älä vikise ku Sul tulee 1 pv. irtisanomisaika.
Tsemiä.
- Anonyymi
Oikein, tue Sinäkin EK: herrojen hyvinvointia.
He palkitsevat sinut. - Anonyymi
Hienoo, oot selvästi työnantajan edustaja.
Onneks et joudu reissaamaan, Ja turvaat
kapitalisamia ja sortoa, hienoo, ole ylpee.
Jess!- Anonyymi
Provoilevat Ay toimintaa vastaan. Ovat selkeästi työnantajapuolen asialla, Ei noista kannata välittää oppivat kyllä kovemman kautta. Näet tuollainen tietää lakkoja ja jos ei neuvotella työntekijäpuolen edustuksen kanssa tietävät että se tietää laajenevia tukilakkoja ja tappioita muillekkin. Tuota kautta asenne kyllä muuttuu mutta tuosta ei ole kiva kantaa vastuuta, sillä tuollaisen toiminnan tulee tuomitsemaan muut yrittäjät laajemmin kun seuraukset kaatuvat yhteiskunnan niskaan. Ei ole kovin fiksu temppu ei nyt eikä koskaan ja ei varsinkaan nyt kun yritykset kärsivät taloustilanteesta jossa korona kalvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833