Eläinlääkärin testi varmisti asian. Jouduin tekemään raskaan päätöksen. Muuta vaihtoehtoa ei ollut, koska en voi ottaa riskiä että pentu olisi tartuttanut minut ja olisin mahdollisesti kuollut koronaan. Joten lopetin rakkaan koirulivauvan samalla käynnillä. Lepää rauhassa Murre 😭
Koiranpentuni sai koronan :(
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kai se lopetuspiikki kuului hintaan?
Maksoin itse, mutta mitä vastuullinen kansalainen ei tekisi terveyden eteen. Tietääkö joku hyvää kasvattajaa? Söpö koiranpentu etsinnässä.
Eiköhän ensiksi kannattaisi miettiä että minkärotuinen tai -tyyppinen koira itselle sopii, eikä kysellä yleisesti minkätahansa rodun kasvattajia? Minkärotuinen tämä lopetettu pentu oli ja kiinnostaako sama rotu edelleen?
Osanotot menetyksestä kuitenkin.
Kirjautumaton palstalutka
Kai ymmärrät, että tuo on provo? Sairasta kyllä edes kirjoittaa aloituksen kaltaista.
Älä ota ikinä koiraa! Ja pennusta olisi pitänyt pitää hyvää huolta. Mitäs jos se koiranpentu sai sen sinulta? Voit olla oireeton viruksenkantaja ja koiranpentusi on voinut saada sen sinulta.
Sydämentön olet.
On muidenkin kissat ja koirat saaneet tartunnan, mutta ne lemmikit ovat toipuneet eikä edes sairastaneet kunnolla sitä koronaa..
ÄLÄ OTA KORONA-AIKANA YHTÄÄN KOIRANPENTUJA TAI AIKUISIA KOIRIAKAAN TAI MITÄÄN ELÄINTÄ! SILLE KÄY SAMOIN KUIN SILLE KOIRANPENNULLE JONKA LOPETIT IHAN TURHAAN.
Toivon että olet TROLLI. Kun mainostat sitä vielä täällä.
Minun kulli sai koronan. Menin lääkärille ja nuori kaunis lääkäri otti kullista kiinni eikä alkanut seisomaan joten korona siinä on. Nyt en voi panna vaimoa kahteen viikkoon.
Laita sille maski.
Ei kun siksi se taudin just sai kun ei itseään suojannut.
Rokote antaa suojaa. Rokotteet ovat turvallisia ja tehokkaita, suojaavat vakavalta tautimuodolta.
Niin alumiini ja elohopea ovat turvallisia, joo. On siinä piikissä myrkkyjä vielä enemmänkin. On vaan ne aineosat salattu 55 vuodeksi. Sikapiikissäkin oli monen monta ainesosaa mukaan lukien alumiini ja elohopea. Monta piikkiä vuodessa. Kauanko maksa kestää?
Sain muuten aikoinaan sikainfluenssan rokotetulta työkaverilta.
Ja joku antaa sun kirjoitella täällä näitä totena? Ensinnäkään eläintä ei tuon takia kukaan alan ihminen lopeta, mikäli ei eläimen olosta ole kysymys. Sun takia sitä ei lopetettaisi eikä muunkaan ihmisen.
Toivpttavasti ihmisillä on sisälukutaito näihin provoihin!!
Sivusta.
Erään eläinlääkärin kissa oli sairastunut koronaan. Oli sairastellut kolme päivää, ollut omissa oloissaan hiljaisena ja nukkunut enimmäkseen. Niiskuttanutkin oli. Sitten meni ohi. Oli tehnyt itse testin sille kissalle.
Kausi influenssa tappaa n. 1000 vuodessa ja korona ei ole edes sitä vaarallisempi tauti. Parissa vuodessa koronaan on kuollut 1554 ihmistä, eli vuositasolla 777/1v.
Olet trolli! Sama jutti mutta englanniksi ja eri koiran nimellä näkyi tänään Twitterissä.
Nyt korona-aikana tämä yleistyy. Meillä on keskuudessamme niin hysteerisen vaarallinen mediavirus, että terveitä ihmisiä pitää syrjiä, vessapaperia hamstrata ja koiranpentuja sekä minkkejä lopettaa.
Kaikki nuo korona-vauhkot on trolleja! Juttujen totuudenmukaisuus on poikkeuksetta löysää, ja ihmiset, jotka eivät osaa tarkistaa faktoja jättävät itsensä rokottamatta ja merkittävä osa heistä kärsii siinä kohtaa kun tauti iskee.