Varuskunnan tulipalo/uutisointi

Anonyymi

Nettiuutisista en ole löytänyt tietoa, mistä aiheutui varuskunnan sähköpääkeskuksessa ollut tulipalo? Ei edes sitä tavallista valeuutista ole löytynyt, ehkä sellainen on ollut? mutta mennyt sitten ohi.
Vaikuttaa, että on niin sanotusti "jotain hämärää" asiaan liittyen. Jos joku tietää, niin kertokoot. 🐖..
Viralliseen uutisointiin ei voi luottaa täysin, se on tullut monesti jo havaittua sellaisissa tapahtumissa, joiden kulun tietää itse tarkalleen ja sitten kun lukee lehdestä tämän, niin se on enemmän tai vähemmän väärää tietoa. Esimerkkejä tälläisestä toiminnasta on itselleni kertynyt elämän varrella 3, yksi uutinen oli aivan niin sanotusti "puuta heinää" ja vielä arvostetussa lehdessä.
Tässä on kysymys toimittajien vastuusta, he ovat vastuussa lukijoilleen, että uutinen on totuuden mukainen. Onko tahoa, joka tarkastaa uutisten paikkaansa pitävyyttä? vai onko tämäkin ala kuten lääketehtaiden laita? että itse tutkivat ja arvioivat asiansa eli se pukki kaalimaan vartijana. Ikävä kyllä, näin on asian laita ja jos joskus jokin uutinen korjataan, niin väärä tieto jää kuitenkin leijumaan "eetteriin," elämään mahdollisesti uskomuksena tai muuna harhana.
En tosin tilaa tai lue enää mitään sanomalehtiä, ainoastaan netistä uutisia, eikä niihinkään ole uskominen, ihmisille syötetään pajunköyttä ja käsivarteen tulee piikkiä, että ei hitaampi älyinen ehdi edes tajuta mistä on kysymys.
Toimittajan asema ei saisi vaikuttaa uutiseen, mutta se vaikuttaa, "sen lauluja laulat, jonka leipää syöt" ja alalla pysyy sellainen toimittaja, jonka asenne, mielipiteet ovat yhdensuuntaiset ylempään portaaseen jne. Myötäilemällä yleistä virallista linjaa, joka ylhäältä päin johdettu mahdollistaa jatkon työssä. Hyvä uutinen tukee valtaeliittiä ja antaa, luo näennäistä turvallisuutta yhteiskuntaan, että asiat ovat kunnossa, hallinnassa. Näinhän ei asiat todellisuudessa ole, esim. kun Olkiluoto 3 poksahtaa, niin saattaa koko Pohjola olla asuinkelvotonta aluetta, tätä ei uutisoida, kuitenkin jopa vihreät uutisen mukaan kannattaa ydinvoimaa. 🐖..
No, kaiken taustalla on se, mikä se nyt olikaan? auttakaa "hyvät" rokotusmyönteiset, kun ei nyt muista. 🐖..

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mummola varuskunnan lähellä jeesiön koulun lähellä, sähköt katkes joku 4 kertaa pari pv sitte

    • Anonyymi

      Semmosta se elämä on, kun on vain mv-lehden lukija

    • Anonyymi

      Käväsehän välillä torttu lykkäämässä niin ajatuskin kirkastuu.

    • Anonyymi

      Tarviiko sitä joka pillin vinkasua selitellä jiesiöläisille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6404
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3210
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1736
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      979
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      966
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe