Täyssähköautojen osuus henkilöautokannasta 0,83%

Anonyymi

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja kesällä osuus oli muistaakseni 0,52%. Joten vaikka luku on edelleen pieni niin se nousee nopeasti. Luultavasti tämän vuoden lopussa osuus on yli 1,5%. Tämäkin on pieni luku, mutta jos nousu jatkuu tällä tavalla niin jo muutaman vuoden päästä sähköautoja on jo melko paljon.

      • Anonyymi

        Ai 0,prosenttia jotain, todistaa ainakin sen ettei seinähulluja ole onneksi Suomessa tuon enempää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai 0,prosenttia jotain, todistaa ainakin sen ettei seinähulluja ole onneksi Suomessa tuon enempää.

        Tai sitten sitä, että autokannan muutos vie kauan aikaa. Vaikka polttokennoauto osoittautuisikin toimivaksi (mitä epäilen) niin senkin kohdalla menisi reilusti yli 20 vuotta, että suuri osa ajaisi sillä. Mutta polttokennoautoja tuskin liikenteessä edes näkyy seuraavaan 10 vuoteen, koska asemia ei ole eikä niitä 10 vuodessa tule riittävästi. Pari asemaa siellä täällä ei nimittäin riitä. Sähköautojen latausinfraa alkaa sen sijaan olla kohtuullisesti jo nyt (pikalaturien määrä moninkertaistui pelkästään viime vuonna) ja lisäksi sähköautoa voi ladata kotona.

        Ja et tainnut ymmärtää mitä tarkoitin. Vuodesta 2020 lopusta vuoden 2021 loppuun mennessä sähköautojen määrä autokannassa on yli tuplaantunut. Jos tämä kasvu jatkuisi niin tämän vuoden vuoden lopussa määrä olisi yli 1,64%, vuoden 2023 lopussa 3,28% ja vuoden 2024 lopussa 6,56%. Huomaat varmaan, että nykyinen tahti tarkoittaisi niiden todella nopeaa lisääntymistä. En toki usko tämän tahdin jatkuvan ikuisesti, mutta viime kuukausien uusien sähköautojen myynnit näyttävät, että määrä autokannassa tulee vielä lisääntymään paljon.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe