Eikö paikka vieläkään auki

Kunnanjohtaja häipyy 1 2 2022 ja paikka ei näy vieläkään olevan auki. Tuli sitten pormestari tai kunnanjohtaja niin paikka pitää olla jo ilmoitti auki. Lehmänkauppoja ei enää kuntalaiset siedä. Että nyt se paikki auki ja heti!
13837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mitäpä muuta kuin lehmänkauppoja . Siellä on vain henkilöt vaihtuneet , sama meno jatkuu . Äkkiä se nousi keltainen neste päähän .

Äänestä

Onkhan tuo vielä irtisanonnu itteään?

Äänestä

Eiköhä virasta ole sanottava kuukautta ennen. Voihan olla että ottaa virkavapaata vuodeksi jos sattuu lentämään Kittilän pallilta pois ha Eskon yrittää passata siksi aikaa. Nämä sutkit osaa kaikki temput. Saattaa olla että Palojärvi yrittää ns pormestariksi suoraan valtuuston enemmistöllä mutta silloin ei ole kuntalaisten sanaa kuultu, mitä juuri tämä uusipuolue haki viime valtuustovaaleilla. Toivottavasti eivät nyt kuse omaan kenkään.

Äänestä

Yleensä kunnanjohtaja sanoo itsensä irti heti kun on saanut tiedon uudesta virastaan ja julkisesti tuonut esiin siirtymisestä muualle.
2 kk on yleensä ollut minimiaika käytännössä kun ovat Suomessa itsensä irtisanoneet ennen muualla aloitettua virkaansa.
Mutta nykyinen Enontekiön kunnanjohtaja voi piruuttaan laittaa siinäkin asiassa kunnan vaikeuksiin.

Äänestä

Mitä Enontekiö tekee kunnanjohtajalla. Sama asia Muoniossa jne.... Tuon kokoisen kunnan asiat voi hoitaa vaikka Kittilästä tai Rovaniemeltä. Sinne vaan samaan salkkuun kaikki verotulot ja sitten jaetaan joka alueelle. Säästyy monen kunnan hallintomenot tällä keinolla. Nykyäänhän kakki asioiti hoidetaan netissä. On nettilääkärit, sosiaalitoimistot, Kelat, pankit, verotoimistot jne.....Ruokakin tulee netin kautta ja kaikki tavarat. Kukahan tämänkin nettielämän on ihmisille valinnut?????Siihen ollaan pakottamassa kaikkialla. Onkos tässä enää mitään mitä voi kutsua demokratiaksi.

Äänestä
  • Oletko sekaisin.? Jokainen kunta Lapissa tarviitsee iman kunnanjohtajan.

    Äänestä

Kunnanjohtaja lomailee vaan. Ei ehdi irisanomaan itseään.

Äänestä
  • Onko kunnan kalustolla liikkeellä ?

    Äänestä

Jos se luulee etyä kerjäthän jäämhän.

Äänestä
  • Nostamma palkkaa ja paremmat etuudet , että jäis . Tämä ei ole vitsi .

    Äänestä

Hakevat isotissisintä. Ei ole vielä löytynyt.

Äänestä
  • Kuka pölja nyt lähtisi enontekiölle kuntaa johtamaan. Enontekiön palsta kertoo kaiken kehtittyvästä ja hyvin voivien ihmisten kunnasta.

    Äänestä

Sielä palstala käypi vain muutama kuntalainen niin että älä höperä. Sehän on vain politiikka ollut politiikka palsta siitä asti kun Mihku lopetti. Ihan hölynpöly paladtaksi menny.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kunnanjohtaja häipyy 1 2 2022 ja paikka ei näy vieläkään olevan auki. Tuli sitten pormestari tai kunnanjohtaja niin paikka pitää olla jo ilmoitti auki. Lehmänkauppoja ei enää kuntalaiset siedä. Että nyt se paikki auki ja heti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu