En jaksa enää

Anonyymi

Tilillä 35 senttiä. En saa nukuttua. Ahdistaa, masentaa.. Tässä on useampi vuosi jouduttu kituuttaa kelan sairauspäivärahalla ja työttömyysturvalla. Nyt vaan en enää jaksa. Odotamme toimeentulotuki päätöstä. Ei ehdi tälle viikkoa. Eivät kiirehdi päätöksen tekoa kun maanantaina tuli elatustuki. Sillä kun maksoi laskun ja osti lääkkeitä niin ei paljoa jäänyt. Diakonia ei auta kun saimme jouluapua. Me aikuiset pärjätään vaikka kynsiä syöden mutta lapsi ei. Olen ajatellut lopettaa päiväni. Olisi yksi tukia saava vähemmän.

4

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei! <3 Älä tee itsellesi mitään pahaa! Tämä yhteiskunta on osin hyvin sairas ja julma! E ei ole sinun vikasi. Päättäjät ovat tehneet huonoja on julmia päätöksiä. Et ole niistä vastuussa.
      Ymmärrän hyvin, että sairaana tilanne tuntuu kohtuuttomalta jos toinen puolistoista vielä joutuu olemaan tahtoansa vastaan vailla työtä!

      Älä välitä ilkeästä kommenteista!

      Niiden kirjoittajat paljastavat sanoillaan oman ymmärtämättömän ja kovan sydämestään.
      Sääli heitä ja niitä, jotka heidön rumia sanoja joutuvat päivittäin kuulemaan.

      Pidä kiinni rakkaitani, he ovat tärkeintä, mitä sinulla on. <3

      Muistan sinua ja perhettäsi!
      Etsi apua!
      Löydät sitä!
      <3

    • Anonyymi

      Tiedoksi vaan että töitä etsitään. On vaan vaikea saada kun on sairauksia ja kummalakin ikää yli 50 vuotta. Miehelleni yrittättävät eläkettä. Päätöstä saaa varmaan odottaa kauan. Meillä on kalliita lääkkeitä eikä kelan maksusitoumus korvaa niitä kokonaan. Ja jos olette huomanneet niin ruoka ym on kallistunut paljon. Meillä on laktoositon ruokavalio. Alkoholia yms emme käytä. Kissoja meillä on. Ovat hyvää terapiaa.

    • Hei,

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea, kun omat voimavarat ei riitä. Etenkin itsetuhoiset ajatukset kannattaa ottaa puheeksi. Tässä tiedoksi muutama paikka, joista saa sekä ammattimaista tukea että vertaistukea. Näihin voi ottaa yhteyttä anonyymisti.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin reksiteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Pian vaan tulee nälkä kun mikään taho ei nyt tässä tilanteessa auta. Toimeentulotuki on edelleen kelassa käsittelyssä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      12
      2524
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      76
      2348
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1324
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      116
      1165
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1118
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      247
      1051
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      884
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      809
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      806
    Aihe