Se olisi paras ja tärkein ilmastoteko. En panisi pahakseni ollenkaan. Työtä kyllä löytyy muutakin ihmisille.
Matkailun loppuminen
Anonyymi
773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ravintolat kiinni juopot ryypätköön kotonaan.
JA RYYPÄTKÖÖT VETTÄ.
Siinä matkailua kun kävelee Kemijoen rantaan pilkille.
SE MIKÄ MATKAILULLA TULI CORONASSA MENI
Matkailun loppuminen.. Heh..Älä unta nää. Oon töissä matkailun parissa ja vähenemistä ei hirveästi ole näköpiirissä. Yllättävän paljon on turisteja edelleen Lapissa ja ruokailemassa, varsinkin aamupaloilla. Määrät eivät ole juurikaan pudonneet joulukuusta -21. Ja hiihtolomat pukkaavat päälle, meillä kotimaassa.. Chartereitakin laskeutuu edelleen kokoajan Rovaniemelle..
TERVEYDEN ja hyvinvoinnin laitosTHL puoltaa anniskelupainotteisten baarien, pubien, karaokebaarien ja yökerhojen täyssulkua kolmen viikon ajaksi, ilmenee laitoksen eilen tiistaina sosiaali- ja terveysministeriölle antamasta lausunnosta.
Kolmen viikon sulkutila saattaa THL:n mukaan kuitenkin osoittautua myös liian lyhyeksi ja vaatia jatkoa. Sulku olisi THL:n mukaan tärkeää saada mahdollisimman nopeasti voimaan.
STM:n pyyntö THL:n lausunnolle ravintoloiden täyssulun tarpeellisuudesta saapui STM:n johtaja Jari Keinäseltä ja sen kerrotaan perustuvan hallituksen toimeksiantoon Työ- ja elinkeinoministeriölle ja STM:lle valmistella yhteistyössä lakimuutosta ravitsemisliikkeiden täyssulkuun liittyen.
Ravintoloiden täyssulku vaatii siis erityislainsäädäntöä. Uusi lakiesitys veisi eduskunnan käsittelyineen aikaa kuitenkin lyhyimmilläänkin muutaman viikon, eikä näin ollen tarjoaisi ratkaisua akuuttiin koronatilanteeseen, IS:lle arvioitiin viikonloppuna hallituslähteestä.
Nyt aika alkaa kouluttautumaan oikeisiin töihin. Hoitoalalla on töitä oma valinta