Paperiliiton lakko oli työnantajan valinta. Onko kenties jonkun mielestä sopivaa jättää palkat maksamatta mielivaltaisesti? Ainoa työtaistelukeino mitä paperiliitto on käyttänyt on ylityökielto. Sitä käyttämällä on käynyt ilmeiseksi ettei työntekijöitä ole riittävästi ja koneet pysähtyvät miehistöpulassa. Eikö ylitöiden kuitenkin kuulu olla vapaaehtoista, eikä ketään voida velvoittaa tekemään ylipitkiä päiviä. Ylityötarve on jatkuva. Usein määräaikaisessa työsuhteessa olevat joutuvat puun ja kuoren välissä tekemään ylipitkiä päiviä etteivät koneet pysähtyisi ja työsuhde jatkuisi. Nyt tämä määräaikaisessa työsuhteessa olevien työntekijöiden piina loppui kuukaudeksi ja ollaan ajauduttu tähän.
Paperiliiton lakko
tyui
10899
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
joita t.a esittää.
sekä mikä on liiton kanta.
siis lista.
mahtuu varmaan A4:lle
Propagandaa löytyy jokapuolelta. Mahdotonta löytää lähdettä mistä kävisi ilmi asian oikea laita. Tämä aikaisempi kirjoitukseni perustuu vain kokemukseen ja sisältää pelkkiä faktoja. Työnantaja on ymmärtääkseni vaatinut:
- kahden päivän omavastuuta sairaspoissaoloihin
- mahdollisuutta pilkkoa kesäloma useampaan kuin yhteen jaksoon ajankohdalle jolloin se parhaiten työnantajalle sopii(loman pituus on 3viikkoa)
- yksi vuoro vähemmän kesäajaksi(kesällä ei muita vapaita kuin tämä 3viikon kesäloma)
- Juhannus- ja Jouluseisokeista luopuminen(mielestäni kohtuullinen vaatimus)
Tässä joitakin vaatimuksia jotka on selviä heikennyksiä edelliseen työehtosopimukseen. Lisäksi nämä vapaa-asiat toimivat samalla tavalla paperiteollisuudessa ja muualla jatkuvassa kolmivuorotyössä(jos halutaan pidentää vuosittaista työaikaa, niin hyväksytään). Henkilökohtaisesti voin todeta että olen jo oman sietokykyni äärirajoilla töissä jo nykyisellä työaika muodolla mukaan laskettuna ylityöt ja jatkuva vuorokausirytmin vaihtelu.
myös vaatimuksen työpaikkalääkärin käytöstä.
Olen samaa mieltä noista seisakeista.Saahan ta.päättää koska koneita huolletaan.
Joku tässä mättää kun ei tietoa saa lukea tiivistettynä mistään.
Mutu juttuja joka puolella.
Sairasloman karenssi on aivan älytön vaatimus.
On varmaan muutakin paskaa mutta missä faktaa..???
Joulu ja Jussi olisi varmaankin jo sovittu TES:sin
yhteydessä mutta TA aloitti lehdistössä härskin mustamaalamiskampanijan ja sillä sekä muilla vaatimuksillaan suututti loputkin jäsenistä.
Asioista pitäisi pystyä sopimaan mutta ei se ole sopimista jos toinen esittää neuvotteluille järjettömiä ennakkoehtoja jotka pitäisi hyväksyä silmää räpäyttämättä.
Enpä ole moista huomannut. Paperiliiton edustajien puheista taas en ole aina oikein tiennyt, pitäisikö pehmopaperia käyttää ylä- vai alapäähän. Mikähän siinä on, kun sopimusneuvotteluissa molemmat osapuolet pyrkivät puolitotuuksin ja jopa valheiden avulla perustelemaan oman kantansa työntekijöille? Niin kauan, kun työntekijät eivät ajattele omilla aivoillaan, provokaatiot molemmin puolin uppoavat kuin kuuma veitsi voihin. Sama oli meidän alalla, joten on tullut asioita pohdittua. Kaksi asiaa onkin selvää:
- laiton lakko on laiton lakko, eikä se siitä miksikään muutu. Työnantajalla olisi lain perusteella myös oikeus periä korvauksia työntekijöiltä, mutta on monta syytä olla sitä tekemättä. Mikään laki ei rajaa vahingonkorvausta pois silloin, kun TES ei ole voimassa. Ei toisen osapuolen laiton toiminta oikeuta omaan laittomaan toimintaan. Väkivaltapuolella puhutaan hätävarjelun liitoittelusta.
- palkanmaksua ei voi keskeyttää alle 7 päivän, jos seisahdus johtuu työtaistelutoimesta. Työnantaja olisi siis toiminut väärin kieltäytyessään maksamasta palkkaa, jos työntekijät olisivat olleet käytettävissä.
"Paperiliiton lakko oli työnantajan valinta. Onko kenties jonkun mielestä sopivaa jättää palkat maksamatta mielivaltaisesti? Ainoa työtaistelukeino mitä paperiliitto on käyttänyt on ylityökielto. Sitä käyttämällä on käynyt ilmeiseksi ettei työntekijöitä ole riittävästi ja koneet pysähtyvät miehistöpulassa."
No no, ei aleta kärjistämään kun ei ymmärretä asiaa. Tuolla logiikalla joka jannulla pitäisi olla kolme varamiestä, että homma hoituisi sairauden yllättäessä. Tuli nimittäin kyllä huomattua, että paperimies osaa iskeä vyön alle ylityökiellon ollessa voimassa. Asiat ajetaan tahallisesti siten, ettei ta pysty järjestämään varamiestä jolloin kone pysähtyy. Sitten paperimiehet vain levittelevät käsiään ja toitottavat kuinka vähällä miehistöllä pitäisi tehdä töitä. No, aikansa kutakin.
Meillä on yksi varamies joka osaa hoitaa kahdeksaa eri vakanssia käsittäen kuivatuskoneen, kuitulinjan, kaustistamon. Jos näistä kahdeksasta on joku mies/nainen sairaana tai lomalla, on varamies siinä paikassa kiinni. Eli hieman käytännön logiikkaa, vapaitakin on joskus pidettävä ja mitäs sitten kun yksi sairastaa samaan aikaan??!!! Ylityöt paukkuvat. Voitko edelleen väittää että porukkaa ei ole mukamas vedetty minimiin.
Ja turha tulla sitä sanomaan että yksi mieshän voisi hoitaa samalla kahden tehtäviä. Tervetuloa joskus sellutehtaalle vierailemaan ja seuraamaan mitenkä se olisi mahdollista.
Kun kerran tehtaiden alasajot johtuvat sinun mukaasi liian vähäisestä työtekijöiden määrästä, niin voisitko tarkentaa paljonko sitten lisää väkeä tarvitaan?
Ylityöt on mun mielestä hyvin mielekäs tapa hoitaa sairauspoissaolot. Tyhmäähän se on palkata uus mies töihin vain sen takia, että sitä ehkä joskus saatetaan tarvita. Lisäksi voi sairauspoissolot lisääntyä edelleen kun siellä kuitenkin on se varamies. Ja kohta tarvitaan varamiehellekin varamies.
Jos yhtään vuoroa ei mene ilman ylitöitä(50 henkilöä töissä), niin yhden varamiehen voisi lisätä helposti. Tähtisen 1700poissa/24000jäsentä kertomuksen mukaan sairaspoissaolo 7%. Voisi ottaa 3,5 varamiestä lisää. Sairaspoissaolot eivät varmasti vähene karensseilla. Jos ihminen on sairas ei sille voi mitään. Sairaspoissaolo kierre vain pahenee kun ihmiset väsyvät ylitöissä.
Varamiehelle ei tarvitse varamiehiä. Varamiehellä ei ole vakanssia hoidettavana mikäli kukaan ei ole sairaana. Yleensä kuitenkin tilanteessa jossa kukaan ei ole sairaana halutaan pitää vapaapäivät pois, eli varamies ei käytännössä ole "ylimääräisenä" ikinä kuten jo aikaisemmin kirjoitin.
Ehkäpä paperimiehiltä pitäisi lopettaa nuo lomat. Kolmen viikon kesäloma ja kolme "vapaasti" valittavaa vapaapäivää vuodessa. Laskevat mokomat epäkohdat tuottavuutta aivan kohtuuttomasti.