Eivät pakanakristitty uskovaiset omaksu alla olevaa tietoa, mutta kiusa se on isompikin kiusa:
"6. Mutta tämä taas on saanut niin paljoa jalomman viran, kuin hän on myös paremman liiton välimies, liiton, joka on paremmille lupauksille perustettu.
7. Sillä jos ensimmäinen liitto olisi ollut moitteeton, ei olisi etsitty sijaa toiselle.
8. Sillä moittien heitä hän sanoo: "Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton,
9. en sellaista liittoa kuin se, jonka minä tein heidän isäinsä kanssa silloin, kun minä tartuin heidän käteensä ja vein heidät pois Egyptin maasta. Sillä he eivät pysyneet minun liitossani, ja niin en minäkään heistä huolinut, sanoo Herra.
10. Sillä tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa näiden päivien jälkeen, sanoo Herra: Minä panen lakini heidän mieleensä, ja kirjoitan ne heidän sydämiinsä, ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.
11. Ja silloin ei enää kukaan opeta kansalaistaan eikä veli veljeään sanoen: 'Tunne Herra'; sillä he kaikki, pienimmästä suurimpaan, tuntevat minut.
12. Sillä minä annan anteeksi heidän vääryytensä enkä enää muista heidän syntejänsä."
13. Sanoessaan "uuden" hän on julistanut ensimmäisen liiton vanhentuneeksi; mutta se, mikä vanhenee ja käy iälliseksi, on lähellä häviämistään. "
Paavalin valheellinen liitto sen omalla Jeesuksella on eri asia.
Jeesuksen kanssa pakanakristityillä on tullut pää vetävän käteen.
Ja yritän auttaa tällä tavoin messiaanisia juutalaisia.
Ei pelkoa epäjuutalaisista ikuisuudessa!
Saastaiset ympärileikkaamattomat ja vastaavat.
Paavali lupasi ettei ympärileikkausta tarvitse, mutta tiedämme että Jeesukselta poistettiin esinahka ja Jumala itse tuomitse hävitettäväksi ympärileikkaamattomat omillaan!
😁
Pakanasyntyiset kadotukseen pakosti menevät!
7
96
Vastaukset
- Anonyymi
Ja vanhan testamentin Jeesus uudessa testamentissa:
Raamattu, Matteus, 15/24: Mutta Jeesus vastasi: "Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kansan kadonneita lampaita varten."
😁- Anonyymi
Sanotaan näin, että valheella on lyhyet jäljet.
😼 kans.
Kristinusko ja Islam ovat megahuijauksia!
😁
- Anonyymi
Mr Hyvis kadotukseen
Aito.loin...aito.lainen kadotukseen
u-v kadotukseen
Kaikki epäjuutalaiset kristityt kadotukseen...
😁 - Anonyymi
Raamattuun kirjaimellisesti uskovaiset ja kreationistit.
Kissako kielenne vei!
😁 - Anonyymi
Mikä on pakanauskonto? Ei varmaankaan pahempi kuin kristinusko. Ainakin se on uskonnonvapauslain mukaan tasavertainen muiden uskontojen rinnalla.
Tiesithän, että Tuomaan evankeliumissa Jeesus itse sanoo, että jos ympärileikkauksesta olisi jotain hyötyä, niin lapset syntyisivät sellaisina.
Ei ympärileikkauksesta mitään hyötyä olekaan, se Jeesus joka eli ja opetti Juudeassa olisi sen tiennyt mutta ei se myöhempi hemmo jota myös Jeesuksena tarjotaan.
Ympärileikkaus oli alueella monien kansojen tapana jo ennen Israelin kansaa joka piti omaa ympärileikkaustaan liiton merkkinä.
Paavali alkoi selittää ettei ympärileikkaus auta mihinkään, eikä tietenkään autakaan. Olisihan kristinusko päässyt ympärileikkauksesta joka tapauksessa eroon koska siihen kääntyneet jo tuolloin valtaosin olivat ei-juutalaisia eikä etninen Israelin kansan liittoajatus siihen enää voinut kuulua. Teologia ja tavat muuttuivat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3191761Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751274Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831267- 1341147
- 78899
- 85851
- 48823
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716