Ajan joka perjantai 8-tietä Vaasasta Ouluun klo: 13 - 17 välisenä aikana ja maanantaina Oulusta Vaasaan klo: 06 - 10 välillä. On alkanut hieman viimeisen puolen vuoden aikana arvotus häviämään rekkakuskeja kohtaan. Ne eivät piittaa liikennesäännöistä ollenkaan. On totta, että ison yhdistelmän kiihdyttäminen sallittuun nopeuteen kestää aikansa, mutta esim. tänä aamuna kuusi (6) kertaa tultiin kolmion takaa ihan suoraan eteen katsomatta. Joka kerralla sitten jarrutin siihen n. 10 km/h nopeuteen 110 km/h:sta. Turha selitellä, että jos odottelee sopivaa väliä (esim. minun takana ei ollut ketään, suora tie, yli kilometri väliä) yhdelläkään kerralla, niin ei pääse koskaan tielle ja aikataulut pettävät. Itse olette ammattinne valinneet, hyväksykää se ja ajakaa liikennesääntöjen mukaan. Ja ennen kuin kaikki rekkakuskit suivaantuvat, katsokaa tuosta tekstin alusta tie ja ajankohta. Voihan tämä olla ihan pohjanmaan ongelma.
Rekkakuskien liikennekäyttäytyminen
SAP
182340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pääset kai ohi tuollaisessa tilanteessa aika helposti kun rekan nopeus on alhainen eli torvisoiden ohitse. Jos se sitten huomaa. Tuntuu aika hullulta että kovin usein ajettaisiin eteen tuolla tavalla. No en tunne paikka että en tiedä voiko ohittaa.
Jos sulla on kerran noin säännölliset liikkumisajat, niin mikset kulje linja-autolla. Pässi. Tollaset hermoheikot autoilijat pois liikenteestä jos ei kerran joustoa löydy. Ja jos ahistaa se 5min, minkä ehkä häviät ajassa kun rekka on edessä, niin lähde liikenteeseen 10 min aikasemmin. Sitäpaitsi ylinopeutta et sinäkään saa ajaa.Eli säännöt koskee myös sinua. JOUSTAVUUTTA LISÄÄ!! Ja todellakin suosittelisin sitten kun seuraavan kerran rekka nostaa sun verenpainetta, niin aja huoltsikalle ja nakkaa kuppi kahvia. Sullahan on aikaa...Lähithän tänään liikenteeseen tuntia aijemmin ku tavallisesti.fi
Rekka ajaa eteen ja sinä puolustelet rekkakuskia että pitäisi henkilöautoilijan lähteä aikaisemmin töihin :o Haloo nyt vähän! Hermmoheikko, mitä jos kokeillaan kuinka hermoheikkoja on rekkakuskit, tuskin hekään sen kummoisempia on kuin muutkaan, on vaan hyvä ajaa rekalla kun tietää että pienemmät väistää oman turvallisuutensa nimissä aina. Mitä jos tiputellaan betoniporsaita rekkojen eteen, kyllähän he nyt sen verran voi joustaa että väistelevät ja tarvittaessa pysähtyvät vaikka kilometrin välein. Ehkä kyse oli vaan että rekkakuski ei sitten henkilöautoilijaa huomannut, tiedä sitten..
niitä porsaita:-)(Porsaita rekkojen oomme kaikki). Rekkakuskit ovat "hyödyksesi tiellä". Ja rajoittimet on herrojen keksintöä.
jollet pääse lennossa ohi, kun eronne on 100km/h? JOKAKERTA (6) ei voi tulla niin lähellä vastaantulijakaan (kun kerran taaksepäinkin oli kilometri tyhjää), ettet voi ohittaa.
Eihän pointti koko kirjoituksessa ole tuo! Vaan nimenomaan se että tullaan kolmion takaa eteen surutta.
Näin minä sen ainakin tulkitsen.
Ihmetyttää todella kuskit jotka jää jokaisen liikkuvan laitteen taakse, vaikka tie olisi eteenpäin ihan tyhjä.
Tulin Turusta ja edellä ajoi kaveri (nuori heppu vieläpä) ja saavutettiin traktori pitkällä suoralla. Tyyppi alkoi jarruttelemaan vaikka oli ainakin pari kilometriä tyhjää tietä edessä! Ohitin molemmat samalla vauhdilla ja heti perään se kaverikin tuli traktorista ohi. MIKSI piti ensin pudottaa vauhti 30km/h:ssa???
JOUSTOA liikenteeseen!
Kiitos kirjoituksestasi. Jokainen sana on täyttä asiaa. Olen itse kertonut monta kertaa samasta uudesta piirteestä; rekat tulevat kolmion takaa eteen yhä useammin ja useammin.
Yhtä huolestuttavaa on vastauskirjoituksissa tulleet kommentit. Kahta vastausta lukuunottamatta vastaukset ovat häkellyttävän ala-arvoisia. Kys. vastaukset ovat niin omituisia, että kirjoittajien pitää olla sairaita. Alkuperäisestä asiasta ei pysty keksimään "hyväksyttävää" provoa tai pilakirjoitusta.
Jos liikenteessä liikkuu em. vastausten kirjoittajien tyyppisiä "huumehörhöjä", joiden ainoa päämäärä on kapinoida yhteiskuntaa vastaa, on tilanne todella vakava.
Vastauksia:
1) Ajan omalla autolla, koska
- julkisenliikenteen aikataulut ei sovi
- tavaramäärän ja lähtö- ja määränpään takia, tarvitsisin taksia loppusiirtymisiin
- oma auto on halvempi liikkumisväline
2) nämä kuusi (6) tapausta tänä aamuna, olivat sellaisia, joissa oli korotettu liikenteenjakaja tai muu este, joka esti vauhdikkaan ohituksen. Esim. vt8 ja vt19 risteys
http://alk.tiehallinto.fi/www2/kartta/at24n.htm
3) Kirjoitukseni koski kolmion takaa eteen tulevia rekkoja/kuormaautoja, jotka eivät piittaa muusta liikenteestä.
4) Yksi tämän kirjoituksen tarkoitus oli selvittää muiden asennetta liikenteeseen. Taitaa ongelma olla syvemmällä kuin pelkästään raskaassa liikenteessä.
http://www.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/DN020818.jpg
http://www.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/DN020908.jpg
http://www.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/DN020928.jpg
http://www.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/DN020938.jpg
http://www.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/DN021006.jpg
En nähnyt YHTÄKÄÄN virhettä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oliko joku kysellyt virheitä, meehän jo nukkumaan!
tuossa vimeisessä kuvassa on mersukuski ilmeisesti juuri kääntynyt kolmion takaa vasemmalle täysin päin persettä kääntymissäännön vastaisesti. Eli käännytään niillä pikkuautoilla siihen keskiviivan viereen.. jos viilata halutaan.
Mulla on juuri nekatiivisimmät kokemukset raskaankaluston liikkumisesta kun ajavat eteen. Tälläisiä on monta kertaa käynyt ja ei voi kuin ihmetellä, vauhti on joka kerta ollut sitä luokkaa kuorma-autolla että ei se kyllä olisi enää pysähtynytkään. Mutta ei kuitenkaan yhtään rekkaa muistaakseni vaan kuorma-autoja niin maa-aines kuin tavara kuljetuksen. Espoossa ennen Tapiolaa merituulentiellä on työmaa jossa tämän työmaan ajojen takia on laitettu 40km/h rajoitus, koskaan en vielä nähnyt että sieltä olisi tullut minkäänlaista ajoneuvoa. Mutta enemmän noita henkilöautoilijoita eteen tuppaa milloin mistäkin, tosin munauksen huomattuaan kiihdyttävät sitten kaiken irti mitä autostaan saa oli nopeusrajoitus tiellä mikä hyvänsä.
Minustakin rekkakuskeista on karissut se herrasmiesmäisyys (ei ihan kaikilta mutta melkein), jota tapasi vielä vuosikymmen sitten. Nyt ei tule ohitusmerkkiä, ajetaan jonossa puskurissa jopa liukkaalla jne.
Vielä huomattavasti huolestuneempi olen silti henkilöautoilijoiden käyttäytymisestä. Esim. Vt2 Hki-Pori, ihan milloin vaan lukuunottamatta nyt enää Porinpään kameratolppa-aluetta. Esim. Vt. jotain Hki-Kotka, kesällä pe ilta ja su ilta kun todelliset kiireen vallassa olevat mökkiläiset on liikkeellä. Esim. vt1 vielä ilman moottoritietä oleva osuus melkein milloin vaan mutta erityisesti vkl kesällä. Lähinnä toiminnassa ihmetyttää ohittajan rohkeus vetää melkein vastaantulijan nokkaan?!
Jos siellä ajelee yksi poliisiauto vaikka ilman tutkaa tämä murkkuikäisten toiminnalle ominainen käyttäytyminen loppuu siihen paikkaan. Ongelma on sitten vaan, että silloin ajetaan kymppi alle rajoitusten ... kun on päässyt housuihin.
Kaikkien rekkakuskien pitäis mennä lakkoon pistää seis koko maan tavaraliikenne ja ennen ei ajettais ennenkuin saatais kunnioitusta!! kylläpä kunnioitusta tulis varmaankin aika äkkiä kun mikään ei liikkuis!!
pitää ansaita!
Minulla ei ole ollut mitään ongelmia isompien ajoneuvojan kanssa, taitaa kuulua osastoon autoilumyytit.
Kerran tosin ei näyttänyt vilkkua kun kääntyi vasemmalle.