Millai arvelette niiden etenevän? Ja ketä siihen kööriin kuuluu?Nehän on hyvät neuvottelut varmaan koska kaikki saa pitää työpaikan ja siltikin säästöjä syntyy.
Yt alkaa kohta
18
1460
Vastaukset
- Anonyymi
Uutisen mukaan Kunnanhallitus päättää yt-menettelyn käynnistämisestä 3. helmikuuta pidettävässä kokouksessa...
https://yle.fi/uutiset/3-12293251- Anonyymi
Se tiedetään ,kun on uutinen nähty . Mielenkiinnolla seuraan miten käy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se tiedetään ,kun on uutinen nähty . Mielenkiinnolla seuraan miten käy.
Todella mielenkiintoista.Esimerkiksi johtajia on meillä sosiaali ja terveyspuolella useita,on sosiaalijohtaja,johtava hoitaja,palvelukodinjohtaja... mitenkähän sitten jatkossa,tarvitaanko heitä kaikkia johtamaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todella mielenkiintoista.Esimerkiksi johtajia on meillä sosiaali ja terveyspuolella useita,on sosiaalijohtaja,johtava hoitaja,palvelukodinjohtaja... mitenkähän sitten jatkossa,tarvitaanko heitä kaikkia johtamaan?
Tuskinpa kaikkia tarvitsee .Eikö tämän tarkoitus ole juurikin tehostaa ja yhdistää.Varmaan pärjätään vähemmälläkin väellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa kaikkia tarvitsee .Eikö tämän tarkoitus ole juurikin tehostaa ja yhdistää.Varmaan pärjätään vähemmälläkin väellä.
Johtajat ei luultavasti tee hoitotyötä? Eikö juuri hoitajista ole pulaa? Hoitajia enemmän,johtoa kenties vähemmän,kiitos. Tietokoneella pystyy vaikka Kiinasta käsin toimimaan.
- Anonyymi
Ylihoitaja ensimmäisenä työkkäriin.
- Anonyymi
Uskallan epäillä että tulevaisuudessa meillä on kerran viikossa tkn tiloissa vieraileva sotealueen sosiaalityöntekijä. Palvelukotia ja tksta johtaa 1 hlö, nykyinen johtava hoitaja.
- Anonyymi
Näinhän sitä junaillaan.
- Anonyymi
Ja Peku kunnanjohtajaksi.
- Anonyymi
Ja valtion kyytillä kotiin ryyppyreissulta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja valtion kyytillä kotiin ryyppyreissulta.
Pidä toki omasta huoli
- Anonyymi
Silläkö se on mustamaalannu Vauhkosta jo hyvän aikaa.
- Anonyymi
Näin syrjästä seurattuna, tulee mietittyä paljon kotikuntaa! Missä on työhyvinvointi ja siitä huolehtiminen? Vaihtuvuus kunnassa on suuri, ei me kuntalaiset enää perässä pysytä! Meillä on ollut ja on hyviä työntekijöitä, jotka kuuntelevat kuntalaisia, mutta miksi he eivät jaksa olla työssä, tuntuu että jotakin on pielessä! Eikö näin pienessä kunnassa saada yhteistyötä pelaamaan, missä on vika? Avoimuutta kuntalaisille, pliis! Eikö enää ole sanan vapautta vai miksi ihmiset vaiennetaan? Toivottavasti ei juuri he joudu "kilometritehtaalle", jotka jaksavat olla kuntalaisille ystävällisiä ja yhteistyöhaluisia? Niin ja joilla olisi sitä työniloakin vielä jäljellä ja yhdessä tekemisen meininkiä????
- Anonyymi
Näkyykö se pahoinvointi noin selkeästi ulospäin? Vaikka työntekijät koittavat olla asiakkaille( lue ; kaikille kuntalaisille) ystävällisiä. Jos näin on asiat,olisi siellä syytä olla huolissaan.
- Anonyymi
Odotettaan uutisia,milloin lehtien palstalla lukee??
- Anonyymi
Kyllä on surullista! Miten voi olla, että enää ei ole ihmistä, joka vastaisi ihmiselle! Kukaan ei varmaan turhaan soittele! Vapaaehtoiset ovat todella väsyneitä, koska eivät voi sanoa avun pyytäjälle ei, vaikka itse olisi kuinka väsynyt! Avun kysyjä kun sanoo, että heille on sanottu, että heidän pitää pyytää omaisilta ja naapureilta apua, mutta kun kaikilla ei ole omaisia, eikä aina voi naapuriinkaan turvautua! Tk:n vastaanotostakin ei vastata, puhelimeen, vaan automaatti pyytää jättämään soittopyynnön, siinäpä kuntalainen sitten norkoilee ja odottaa soittoa, että saisi asian edistymään! Jollakin on myös hätä, onko ambulanssi ainoa vaihtoehto! Myös on ikäihmisiä, jotka eivät ymmärrä, mitä asia tarkoittaa mitä pitää painaa puhelimesta, että soitetaan takaisin? Tarvittaisiin "huolipuhelinta", johon voisi soittaa ja siihen myös vastattaisiin, se jo helpottaisi, että joku kuuntelee! Ketä nämä yt, neuvottelut sitten koskee, kuka on se "turhake" kuntalasille?
- Anonyymi
Katsos kun Suomi menee hyvää vauhtia siihen suuntaan, että valtio ei enään jaa rahaa kuntiin.Vaan Suomi antaa ulkomaille kehitysapua tolkuttomia määriä. Tämä näkyy jo meilläkin,Sote tulee ja kansa kärsii.Eli ihmisten pitää nyt oppia elämään omillaan,ja järjestämään eli maksamaan itselleen hoivaa. Mennään siis kymmeniä vuosia kehityksessä taaksepäin.Silloin ihmiset auttoivat toisiaan,koska kaikki oli lähes samassa jamassa.Mutta nykyään työssäkäyvät väsyvät,eivätkä voi eikä jaksa enään vanhempiaan tai naapuriaan auttaa.Kenties asuvat kaukana. Voisi tietysti kehottaa ostamaan kotipalvelua yksityiseltä,mutta ei sitä varmaan monikaan osta,koska pitävät sitä aivan liian kalliina .Silloin meidän täytyy vain kärsiä nahoissamme tai pyytää jotain ilmatteeksi auttamaan.
- Anonyymi
Oisko se niin , että ulkoistettaisiin mahdollisimman paljon,etätyö näkyy hyvin toimivan ja kaikki asiat hoituu sähköisesti.Virastoissa haisee pahalle,en tiedä mikä haisee, mutta näin on.Ne vois laittaa maan tasalle kaukolämpöä tuhlaamasta.Varmaan siihen sijalle saa tuotua vuokra asuntovaunun,jossa kela täti voi käydä kerran kuussa jakamassa ruokalippuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353