Kemin kaupungin kannattaisi

Anonyymi

Kemissäki on paljon pienituloisia eläkeläisiä, jotka hyvin pärjäisivät myös asumalla Espanjassa. Jonkun vain pitäisi tutustuttaa Espanjassa asumiseen, valita ihan hyviä seutoja joissa asuminen olisi kokonaisuudessa halvempaa. Katsoitte varmaan Espanjassa asuvien eläkeläisten haastatteluja. Espanja nykyisin tarjoaa monenlaista pienellä eläkkeellä elävälle, kynnys tietenki lähteä tuntemattomaan on vaikeaa. Sopisi sellaiselle jolle ei jäisi Suomeen mitään mistä täytyisi maksaa.

6

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän kannattaisi muuttaa samalla Espanjan taakse?

      • Anonyymi

        "taakse", tarkoitatko kuoltua lasketaan Espanjan maahan? Tietysti mtä sitä Suomen kylmään "räkätalveen" tulisi maanalle makoileen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "taakse", tarkoitatko kuoltua lasketaan Espanjan maahan? Tietysti mtä sitä Suomen kylmään "räkätalveen" tulisi maanalle makoileen.

        Epsanjassa ei oo huvä asua.


    • Anonyymi

      Kemin kaupungissa asuvat voisivat myydä asuntonsa Metsä Fiber hankkeella keinotteleville asuntosijoittajille ja ostaa Kemin keskustan kerrostalon autopaikan hinnalla osake Rytikarista merinäköalalla. Jäisi hurjat määrät pätäkkää käteen.

    • Anonyymi

      Ikää minulla on jo 50 ja Ja Espajanssa/Portugalissa asuneena reilu 30 vuoden kokemuksella heti armeija vuoden jälkeen tänne lähteneellä voisin sen verran neuvoa jotta opetelkaa vahintäin erityäin hyvä paikallinen kielitaso ennen tänne tuloa. Sanon rehelliseti ettei täällä ymmärretä omituista suomen puhette eikä eteenkään Vodkan rohkasemaa viittoma kieltä.

    • Anonyymi

      Kyllä Kemissä on sen verran hyvät terveyspalvelut ja hoitajat, että en kyllä näillä elämän metreillä muuta täältä mihinkään. Kaikki ystävät ja sukulaisetkin ovat täällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2251
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2221
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      50
      2107
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      220
      1484
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1396
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1096
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1086
    Aihe