Kaikkihan tiedämme jo ihan kokemuksesta, että pesukone toimii sukilla. Sähköjohto on laitettu siihen vain hämäykseksi. Ensimmäisen pesukoneenhan kehitti sukkatehtailija Alfred von Sock.
Mutta miksi samanlaiset sukat eivät kelpaa syötäväksi? Aina jättää koneeseen ainoastaan yksinäisiä, parittomia, sinkkusukkia.
Miksi pesukone syö sukkia?
36
188
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä helevetistä tämäkin lapsellinen myytti saa aina samaa toistavia nostatuksia?
Tässä joku aika sitten puhuin juuri vaimolleni, että on meidän pesukone vain ihmeellinen, kun koskaan sinne laittamani sukat eivät ole "kadonneet" ja aina ne parit sieltä takas tulevat mitä sinne laittaa.
Sinä uskot varmaan ufoihinkin ja siihen, että maapallo on litteä?- Anonyymi
Täällä saadaan näköjään riita pystyyn aiheesta kuin aiheesta
En ole koskaan hukannut sukkia koneeseen. Onko tämä joku kielikuva?
- Anonyymi
Siis ikinä ei ole sinun huushollissa ollut paritonta sukkaa, vaan aina ovat parittain?
Anonyymi kirjoitti:
Siis ikinä ei ole sinun huushollissa ollut paritonta sukkaa, vaan aina ovat parittain?
No ei ole kyllä parittomia sukkia näkynyt. Ja mihin ne sieltä koneesta muutenkaan katoaisi?
- Anonyymi
Palstakamu kirjoitti:
No ei ole kyllä parittomia sukkia näkynyt. Ja mihin ne sieltä koneesta muutenkaan katoaisi?
Ai niin, sinä oot joku neurootikko sukkienkin suhteen. Väitän kyllä että useimmat ihmiset ovat joskus hukanneet toisen sukan tai vaikka sormikkaan elämänsä aikana. Vähintäänkin lapsena.
Anonyymi kirjoitti:
Ai niin, sinä oot joku neurootikko sukkienkin suhteen. Väitän kyllä että useimmat ihmiset ovat joskus hukanneet toisen sukan tai vaikka sormikkaan elämänsä aikana. Vähintäänkin lapsena.
Taidat olla aika vastuuton ihminen, jos lapasetkin on hukassa :D
- Anonyymi
Se on nälkäinen miksi et anna sille ruokaa ja raasu joutuu syömään sukkia nälkäänsä eli aika huonosti pidät sitä tommoselta pesukone pois ja vankilaan vai pidät lemmikistäsi ja perheenjäsenestäsi tosi tosi huonosti eli kituu nälkiintyneenä niin nälkä sillä on onko edes vettä annettu janoon
- Anonyymi
No vettähän se ryystää huomattavia määriä kerralla. Saakohan se liian harvoin vettä höystettynä terveys pesupulverilla?
- Anonyymi
Voit antaa sille bedigreetä tai mustin murkinaa tai heinää tai lihaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit antaa sille bedigreetä tai mustin murkinaa tai heinää tai lihaa
Ja jos se on nuori niin maitoo punaista maitoo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos se on nuori niin maitoo punaista maitoo
Ja tuttelii ja biltti bona purkkei riippuu iästä
Sukilla toimiva pesukone on myytti sillä kaikkihan nykyään tietävät että laite josta menee johto seinään toimii savulla. Jos savu pääsee laitteesta pois niin kone on aikalailla epäkuntoinen.
Oletko joskus pohtinut sitä mahdollisuutta että pesukone yrittäisi viestittää sinulle jotakin? Mitä yksinäiset sukat koneessa voisivat keertoa tulevaisuuden mahdollisuuksista?
Itsellä meinaan on käynyt niin että kun olen laittanut omia vaatteita pesukoneeseen niin poisottaessa seassa on ollut rintaliivit. Nyt pitäisi saada koneelta lisäinfoa siihen että kanustiko hankkimaan naisen kumppaniksi vai suosittiko aloittamaan tyttöilyn.- Anonyymi
Juu, vuonna -93 kuulin RTV-linjalla ensimmäistä kertaa tuion sähkölaitteiden savulla toimimisen. Se muuten pitää paikkaansa, minulla on siitäkin kokemusta. Eihän siihen voinut muuta sanoa kuin: "OHO, HUPSISTA!"
Jospas sinun koneesi onkin mieltynyt transvestiitteihin? Mokomat kun eivät osaa puhua, niin vihjailevat hienovaraisesti. Olen omaa sukilla elävää pesukonettani selkeästi laiminlyönyt, koska kerran ryhtyi aivan raivoissaan linkoamaan ja yritti pomppia karkuun.
- Anonyymi
Pesukone kostaa ellei saa sukkia syödäkseen!
Se alkaa vuotamaan. Ja tietysti silloin kun ketään sukatonta tai sukallista ei ole paikalla. Kone osaa porata vesiletkuun pienen reiän . Niin helppoa se on!
Tiedän tuon kokemuksesta joten ei ole keksittyä!- Anonyymi
Ahaa! Koneeni siis antoi jo varoituksen, kun nukkasihti oli täynnä! Hyvin pidettynä kone räkii kaiken nukan poistoletkuun, mutta minun vähäisen huomion takia ajatteli teettää minulla töitä ja varmasti naureskeli itsekseen!
Minusta tuntuu, että pesukoneet eivät ole kavereitamme, vaan ylempää rotua ja pitävät meitä pilkkanaan. Olen valmis perustamaan kultin, jossa palvotaan pesukoneita. Suurin ylipesukone on tietenkin Ignis jota kätevästi ja ovelasti aikoinaan myytiin joka ikiseen kotitalouteen.
Mikäli emme nöyrry suuren, kaikkivaltiaan pesukoneen edessä, hän ottaa maailman haltuun taivaallisten ritariensa kanssa ja me ihmispolot emme voi sille mitään.
Uskon ihmiset, älkää loukkaantuko, sanotaanhan tyttärenkin harrastamaa Sin Moo Do:kin taivaalliseksi taistelulajiksi. Siis taistelu- ei itsepuolustuslaji.
Kun tyttäreni suoritti tummemman vihreän vyön, korotin hänen viikkorahaa. Sinisen vyön kohdalla olin jo ihan hiljaa, enkä uskaltanut kysyä, mitä hän tarvitsisi, jota en voi ostaa/rahoittaa. Toisaalta, hänestä tuli hyvinkin nöyrä ihminen eikä ole koskaan vaatinut mitään. Keneltäkään.
- Anonyymi
Jos on edestä ladattava pesukone. Tsekkaa sen tiivisteen alta. Se nielee niitä jossain mallissa. Eli ei niin kaukaa haettu myytti kuitenkaan.
- Anonyymi
Nyt aloittajalla tuli toinenkin pesukonelegenda mieleen. Tämä tapahtui itselle ihan oikeasti, joten kyse ei ole myytistä.
Kerran tajusin pesun jälkeen, että farkkujeni taskussa oli 50:n markan seteli. Leuka väristen menin pankkiin ja selitin tapahtuman. Pikaisen tarkastelun jälkeen kassalla hymyiltiin ja todettiin minulla olleen huolimatonta rahankäsittelyä.
Sain kuitenkin uuden 50 markkaisen tilalle. Se muuten ei ollut ensimmäinen kerta, nimittäin edesmennyt koirani söi iloisena samanlaista seteliä ja seteli meni rikki.
Senkin sain vaihdettua pankissa uuteen Alvar Aaltoon, koska kerkesin pelastamaan kaikki palaiset koiran suusta. Pesukone syö sukkia huomaavaisuuttaan.
Huomaavainen pesukone huolehtii omistajansa sukista. Jokainen meistä kun on kävellyt reikäisillä sukilla, mutta eriparisia ei laiteta jalkaan. Joten sukkia syömällä pesukone huolehtii että omistajansa muistaa välillä ostaa uusia sukkapareja.
Luulen että pesukonetehtaalla parempiin malleihin laitetaan sukkien syönti vakiovarusteena.
Jos pesukone ei söisi niitä sukkia, miten muutoin tajuaisin ostaa uusia sukkapareja..?- Anonyymi
Se viettää suurimman osan ajastaan vain kylpyhuoneessa ja ruokatarjoilut tapahtuu köökin puolella. Meidän kotona ruokailut tapahtuvat vain ruokapöydän äärellä, jotta murusia ei löydy pitkin kämppää.
- Anonyymi
pitääkö toi pyykkioneen poistoletkun lähtöpää olla korkeemmalla kuin lein se poistopää? ku tuli vain mieleen et eikös se paskanen vesi palaa takaisin koneeseen jos ei laita korkeemmalle kuin se letku poistopää? t. uusio avuton
- Anonyymi
Nää, sulta on ollut vessapaperi loppu ja vieraat ovat käyttäneet pyykkikorista mitä löytyy.
Joskus on ollut vajaa koneellinen vuodevaatteita ja olen heittänyt pikkupyykkiä sekaan. Niitä on sitten löytynyt pussilakanoiden ja tyynyliinojen sisäkulmista myöhemmin. Pitäis aina käyttää pesupussia sukkien kanssa.
xLiner On hyvin vaarallista panna pesukoneeseen sukkia.
Minulla oli opiskelutoveri, myöhemmin professori, joka ei koskaan pessyt sukkiaan. Kun ne rupesivat haisemaan, ruiskutti niihin deodoranttia. Lopulta sukat olivat kuin Enson pahvi.
Kun sukat napsahtivat poikki, meni kauppaan ja osti uudet. 🌹👀- Anonyymi
Hän on ilmeisesti periaatteellinen henkilö?
Anonyymi kirjoitti:
Hän on ilmeisesti periaatteellinen henkilö?
Varmaan oli myös kämppäkaverinsa, josta tuli hyvin tunnettu pappi ja valtion virkamies.
Tuli aina lukukauden alkaessa kainalossaan pahvilaatikko täynnä äidin pesemiä vaatteita. Kun menivät likaisiksi, pani ne sänkyjen väliin lattialle, mihin kasvoi keko. Mutta eiväthän vaatteet koko lukukaudeksi riittäneet, joten rupesi ottamaan keosta vähiten likaisia. Lukukauden lopussa sitten sulloi jo haisevat vaatteet laatikkoon ja vei ne äidin pestäviksi.
Uuden lukukauden alkaessa tuli taas iloisin ilmein ja laatikko kainalossa täynnä puhtaita vaatteita. 🌹👀kynä..mi kirjoitti:
Varmaan oli myös kämppäkaverinsa, josta tuli hyvin tunnettu pappi ja valtion virkamies.
Tuli aina lukukauden alkaessa kainalossaan pahvilaatikko täynnä äidin pesemiä vaatteita. Kun menivät likaisiksi, pani ne sänkyjen väliin lattialle, mihin kasvoi keko. Mutta eiväthän vaatteet koko lukukaudeksi riittäneet, joten rupesi ottamaan keosta vähiten likaisia. Lukukauden lopussa sitten sulloi jo haisevat vaatteet laatikkoon ja vei ne äidin pestäviksi.
Uuden lukukauden alkaessa tuli taas iloisin ilmein ja laatikko kainalossa täynnä puhtaita vaatteita. 🌹👀Vaan ei tämä aivan uutta ollut. Edellinen pappissukupolvi oli ollut innostunut aatteesta, jota näytettiin mustalla paidalla ja sinisellä kravatilla. Teologian ylioppilaat kulkivat elokuvateatterin ohi, joka mainosti: "Viides viikko."
Yksi opiskelijoista tarttui paidan kaulukseen ja virkkoi: "Kuudes viikko." 🌹👀kynä..mi kirjoitti:
Vaan ei tämä aivan uutta ollut. Edellinen pappissukupolvi oli ollut innostunut aatteesta, jota näytettiin mustalla paidalla ja sinisellä kravatilla. Teologian ylioppilaat kulkivat elokuvateatterin ohi, joka mainosti: "Viides viikko."
Yksi opiskelijoista tarttui paidan kaulukseen ja virkkoi: "Kuudes viikko." 🌹👀Näin yllä mainitun sukkia pesemättömän opiskelijan varpaat. Kyllä ne olivat mustat kuin ebenpuu. 🌹👀
- Anonyymi
Ei ole sukat kadonneet. Kävin laskemassa ne. Tasan yksi pari valkoisia tennis- sukkia. Tai en ne enää niin valkoiset ole. Ajattelin jos ostaisi toiset kerta on mahdollista että pesukone syö ne. Minulta on joskus kadonnut jääkaappiin pyykinpesuaine. En löytänyt sitä mistään. Voi olla et oon juonnut sen vahingossa.🐧
- Anonyymi
pesukone syö sukkia no haj mutta melkein jokaisella ihmisellä on aina ede3ssään ylösnouse4minen kun herää unesta ja sängystä on si ylösnouseminen
- Anonyymi
pesukone syö sukkia hassu juttu tuokin... jokaisella ihmisellä tai monillsa ainakin on aamuisin yölsnouseminen kun herää sängystäään
- Anonyymi
Ei varmaankaan loukkaa ketään mutta hassu saqnonta ylösnousemus, kun jos nukkumassa sänyssä ja aamulla herää aamullsa on ylösnous4emus
- Anonyymi
ylösnoussut uudesxi syntynyt joku sanonta ei loukkss ketään varmasti hassu sanonta vaan ku jos herää aamulla niin aina on uudesti syntynyt sitten uuteen päivään.
- Anonyymi
jotenkin itseäkin paljon huvittaa jotkut jutut tyttöjen kanssa höpötykset tuokin aika hy7vä joo kun jos nousee sängystä asamullsa hassua juttua joooh
t Kummallista ku kellekään ei oo tullu ees mieleen, et me kyöpelit lounastetaan osa sukista. Mut tehkääs koe, kummeillä on yövuoro niiku kalmismaalla. Peskää sellasena yönä pyykki, niin huomaatte, et sukkii on lounastunu vähemmän. Terv. Kyöpeli 👻
- Anonyymi
No nyt minä huolestuin!! Yökyöpeli avot sano yks tyyppi. En pese enää ikinä sukkia. T. Ahdistunut nöpö
- Anonyymi
Jos mun kone söisi sukkia ilman lupaa, sanoisin suhteeni koneen kanssa irti. Kaupasta saa onneksi uusia ja parempia tilalle. Vaihto sujuu ilman tunteita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422802Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423532574Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562285- 352194
- 251733
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251629- 471504
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa641233