Demari vetonen vihervasemmisto hallitus ajaa kunnianhimoisella viherpiiperryksellä erityisesti maaseudun täyteen kaaokseen ja kepulit vielä tukemassa tätä vouhotusta. Tunuttu kuin pikkuisen Suomen pitäis pelastaa koko maailma tuholta. Perussuomalaiset ainoa puolue, joka lähtökohtaisesti ohjelmassaan ajattelee, että SUOMALAISET ENSIN. Ilmaston lämpeneminen on tottakai vakava asia, mutta järjen käyttö lie sallittua, eikä mitään kunnianhimoisia vouhotuksia.
PerSut maaseudun pelastus
6
253
Vastaukset
Persut kun olivat hallituksessa tapahtui seuraavat asiat ja päätökset:
1. Polttoaineveroa nostettiin
2. Kansaneläkettä leikattiin
3. Taksiuudistus
4. Opintorahaa leikattiin
5. Työmarkkinatukea ja peruspäivärahaa leikattiin
6. Veteraanietuksia, vammaisetuuksien ja sairaspäivärahoja leikattiin
7. Lasten kodinhoidontuen ja hoitorahaa leikattiin
8. Ammattillisen koulutuksen määrärahoja leikattiin 190 miljoonalla eurolla
9. KiKy
10. Työnantajamaksujen siirtäminen työntekijöiden maksettavaksi
11. Koeajan pidentäminen neljästä kuuteen kuukauteen
12. Takaisinottovelvoitteen lyhentäminen
13. Vuorotteluvapaan leikkaaminen
14. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan keston lyhentäminen 100 päivällä
15. Päiväkotien ryhmäkokojen kasvattaminen
16. Subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajoittaminen
17. Aikuiskoulutustuen keston lyhennys ja perusosan leikkaaminen
18. Nesteen ja muiden valtionyhtiöiden myyminen
Persut eivät ole kenenkään ystäviä. Ei varsinkaan vanhuksen, työntekijän, köyhän tai opiskelijan.- Anonyymi
Ei toelakhan ystäviä. Huonomuistisiaki. 😁
- Anonyymi
Pitkä lista Sipilän ( kepu ) hallituksen aikaansannoksista. Tärkeimpänä saavutuksena kuitenkin valtion velkaantumisen taittuminen sekä työllisyyden paraneminen. ( oikeita yksityissektorin työpaikkoja eikä verovaroin tehtyjä "leikki" työpaikkoja.) Valitettavasti Kiky jäi torsoksi. Vasemmisto hallitus ansiokkaasti tuhonnut, vieläpä kepun tukemana lähes kaiken.
- Anonyymi
Lueppa tänään Iltasanomista Jyrki Häkämäen haastattelu!
Näistä työllistämishommista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lueppa tänään Iltasanomista Jyrki Häkämäen haastattelu!
Näistä työllistämishommista.Taisi olla Häkämies Jyri!
- Anonyymi
Persuista ei ole kyllä muuhun, kuin muiden vastustamiseen. Mitään oikeita ratkaisuja ei persuilta löydy, aivan tyhjän päiväinen porukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982757Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20859Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka292827Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719