Teinkö jotain väärää?

Anonyymi

Kerroin parhaalle ystävälleni että tunnen oloni kovin ulkopuoliseksi ja yksinäiseksi kun olemme hänen kavereidensa kanssa.
Kun menemme hänen kavereiden luokse yhtäkkiä minua ei ole olemassakaan. Hän lähtee aina heidän kanssaan eikä koskaan enää odota minua.

Hän syrjäytti kaikki minun tunteet ja sitten syytti minua siitä mitä hän itse teki. Mutta onko se minun syytäni jos hän itse tekee noin minulle.
Sitten hän sanoi minulle että jos en ole kaikkien hänen kavereidensa kaveri niin emme enää voi olla parhaita ystäviä. Hän sanoi myös että hän aikoo 100% varmasti aina olla hänen muidenkin kavereiden kanssa silloin kun on minun kanssani.

No hän sitten esti minut lopuksi kaikkialla.
Hän oli loppujen lopuksi ainoa ystäväni vai oliko hän edes aito sellainen.

Mitä tein väärin? Olisiko vain pitänyt pitää suuni kiinni?

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parasta olisi kun juttelisit ystäväsi kanssa. Täältä et järkeviä vastauksia saa.

      • Anonyymi

        Jos on jo estänyt toisen joka paikassa, niin aika mahdotonta enää yrittää ottaa yhteyttä. Ehkä ne toiset ystävät osoittautuivat mielenkiintoisemmaksi ja tärkeämmäksi ja koki tuon estämänsä henkilön vaikeaksi, kun olisi pitänyt huomioida häntäkin yhtä paljon muiden ohessa ja se ei sopinut enää tuolle ystävälle. Ehkä tuo ystävä ei pitänyt estämäänsä ystävää bestiksenä, vaan niitä toisia. Ehkä olisi vaan parasta antaa tuollaisen ystävän mennä menojaan, jospa aloituksen kirjoittaja löytäisi jonkun mukavamman henkilön ystäväkseen, joka kohtelisi häntä tasavertaisesti toisten seurassa, ei jättäisi ulkopuoliseksi, ei kohtelisi ilmana muiden seurassa vaan kohtelisi ystävänä, itselleen tärkeänä henkilönä.


    • Anonyymi

      Omista tunteista ja tuntemuksista on hyvä mahdolisiman pien otaa asiasi kahden kesken kasvotusten esille ystäväsi kanssa. Ei mitän puhelin tai viestitelyn kautta.On nuorena hyvä opetella puhuman suoraan asioista hyvistä ja nistä huonoista mitä kokee esim.ystävän kanssa. Se mitaa sitä ystävyttä samalla.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Keskustelu ja asian reippaasti ilmoittaminen saa toisen huomamaan että on tehnyt väärin sinua kohtaan.
        Ehdota aluksi että hän vetää sinutkin jutteluihin mukaan kysymällä mielipidettäsi.
        Ehdota että hän pyytäisi sinut mukaan kun lähtee kaverittensa kanssa. Sinä, tuntien ja tietäen minne menevät, voit aina kieltäytyä ja sanoa että voi voi , sorry, mutta on xxxxtekemistä, menkää te vain.
        Tuolloin kukaan ei menetä kasvojaan (tule loukatuksi) ja sopu säilyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      409
      5989
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      81
      5333
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4364
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3931
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3729
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      165
      3429
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      108
      3199
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      53
      3173
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe