että mitä mieltä olette olleet omaksumistehtävistänne jota olette saaneet? Olisi hauska kuulla eri insrumenttien soittajilta mielipiteitä. Itse en ole saanut vasta kuin yhden ja se on ihana vaikka onkin melekosen vaikea.
Tällainen kysymys vain
Slartibartfast
10520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minä sain saman kun sinäkin, odotin vaikeampaa mutta tuollainen kelpaa hyvin. :) Sitä paitsi kyseinen H:n konsertto on mun tulevassa ohjelmistossa muutenkin, joten hyvä aloittaa jo nyt. Ymmärsin että se täytyy soittaa ulkoa säestyksellisenä? Toivottavasti sitä saa harjoitella säestäjän kanssa edes vähän ennen koesoittoa, joitain tempoja kun ei pysty itse liidaamaan. Mutta kappale on kyllä hieno, siitä ainakin kuulee kuka ymmärtää biisin ja kuka ei! :) Harjoitteluintoa..
eihän ne edes melko varmastikaan kuuntele kuin ihan alun?, varmasti sen lopun ja ehkä tilutilulii kohdan.En olis niin varma tuosta säestyksen kanssa soittamisesta vaikka papereissa kyllä lukee että kaikki esitetään säestyksen kanssa.Kun kuitenkaan siinä kohdassa ei mainita omaksumistehtävää.Kuinka muuten H. on tulevassa ohjelmistossasi? Kyllähän konserttoja piisaa,vaikka siis kyseinen "uudempi" teos miellyttikin tulen itse varmaan seuraavassa tutkinnossa valitsemaan jotain vanhempaa. Minkä tutkinnon olet viimeksi tehnyt.Itse löysin nimittäin netistä tiedon että H. konsertto kuuluu b ja a tutkinnon ohjelmistoon.
siis luin tarkemmin paperit ja nähtävästi sitten myös pakollisessa on säestys mukana.
Luulenpa että koko konserton alku kuunnellaan, siinä on monta asiaa jotka raatia varmaan kiinnostaa. Paljonkohan siellä saa soittoaikaa? H tuntuu melko helpolta muuhun ohjelmistooni verrattuna. Mitä muuta aiot soittaa?
sanotaanko näin että toinen kappaleeni on samaa tasoa kuin H. konsertto ja toinen on se jonka Turku antoi pakolliseksi toiseksi kappaleeksi jo hakuvaiheessa.Itse siis olen hakeutumassa vasta opintojen kandivaiheeseen.Mielestäni siis ei minulla voida vaatia olevan A-tutkinto tasoa kaikissa kappaleissa vaikka .......? Kuulostaisi siltä että sinulla on edessä haku 2,5 vuotiskoulutukseen.
Ei tietenkään voi vaatia. :) Itse tykkään ottaa riskejä ja valita vaikeita teoksia. Jos niissä onnistuu, ainakin erottuu joukosta. Tsemppiä pääsykokeisiisi!
Kiitos samoin,siis onnea kokeisiin!
Siis aluksi hei taas!
Montako oli Akatemialla hakemassa sellistin paikkoja? Tuli vain mieleeni kun kyllähän sinne hakee moni ja ja pääsykoekutsunkin saa melko usea mutta kuinka moni lopulta ilmestyy paikalle.
Tietääkseni siellä piti olla lähes 40 sellistiä hakemassa (kauhean iso määrä!) mutta n. 30 oli lopulta itse pääsykokeessa. Ihan tarkkoja lukuja en tiedä, yleensä 10-15% jää tulematta. Kuinka sinulla meni? :D
hyvin mutta kuten voit aiemmista viesteistäni näet, kävin pyrkimässä Ouluun enkä Akatemialle. Olisin mielelläni käynyt Akatemian kokeissa jos ne eivät olis olleet päällekkäin Oulun kanssa.Sitten vain piti tehdä valinta. 30-40 sellistiä tuntuu ja kuulostaa melekosen isolta määrältä, todellakin.