Politiikot palasivat -70 luvullr

Anonyymi

4

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No erookos Heinäluoma ja Pekkarinenkin nyt kun Niikkokin joutu eroamaan, kun hekin ovat näköjään ”putinisteja”? :)

      *BuaHaHa!* :D … That’ll be the day!

      • Anonyymi

        Eihän nämä paskahousut eroa, vaikka mikä olisi. Tuossa keskustelussa oli Heidi Hautala paras.

        Kun Heinäluoma vähätteli Itä-Ukrainan kriisiä, niin natomyönteinen Hautala valisti tätä isopäätä kertomalla, että alueella on käyty sotaa vuodesta 2014.

        Pekkarinen puolestaan pekkaroi tavalla, joka toi mieleen oksettavimmat kepun matelemiset Neuvosto-Venäjän ja meidän YYA-aikana.


    • Näillä palstoilla on riehunut tyyppi, jonka missiona on ollut kylvettää persuja kaikessa paskassa, mitä vain hänen likaiseen mieleensä tulee. Kyseinen persuvastainen kirjoittelija on sinänsä vähän hömelö ekä hänen kirjoittelustaan kannattaisi pahemmin välittää, mutta hänen teemansa, missä persut leimataan venäjämielisiksi Putinin kätyreiksi osuu arkaan aikaan.

      Perussuomalaisissa ei ole enempää venäjämielisiä kuin muissa puolueissa, todennäkäisesti heitä on vähemmän kuin nykyisessä hallituksessa istuvissa puolueissa. Perussuomalaisuuden juuret ovat vanhassa vennamolaisuudessa eikä Vennamo todellakaan ollut venäjämielinen edes silloin kun kaikkien uratietoisten poliitikkojen piti olla. Nykyhallituksessa istuvista puolueista vain vihreät saavat vapautuksen venäjämielisyydestä. Keskustassa ja demareissa venäjämielisyys on endeemistä. Kyseisten puolueiden veteraanien puheissa kuuluvat vielä selkeinä synkän YYA-ajan fraasit, joiden paikka kuuluisi jo olla historian roskatynnyrissä.

      En katsonut kyseistä A-tookkia, mutta referaatin perusteella siinä nousi esiin taas kaksi venäläismielistä veteraanipoliitikkoa. Mauri Pekkarisen ja Eero Heinäluoman mielet ovat jämähtäneet jonnekin 1970-luvulle ja Brezhnevin aikaan.

      • Anonyymi

        Näin se meni. Kyllä persuna inhotti katsoa ja kuunnella noita kahta opportunistia putinymmärtäjää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3313
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2956
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1985
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      63
      1763
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1533
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1476
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1404
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      475
      1400
    Aihe