Kela ei pysty kuulemma toimittaan uusia kelakortteja raaka-ainepulan vuoksi. Joku viisas keksinyt että ladataan kortti puhelimeen. Mitenkähän se kortti ladataan lankapuhelimeen? Ostaako kela kaikille älypuhelimen? Siis muillekkin kuin maahan muuttajille?
Kelakortit?
12
215
Vastaukset
- Anonyymi
Lankapuhelimen omistajille annetaan ilmaiseksi lankaa jolla sidotaan kortti kiinni puhelimeen.
- Anonyymi
Pittääkö lankapuhelin ottaa mukaan apteekkiin?
- Anonyymi
Sukkalankapuhelimia kannattaa ostaa korillinen.
- Anonyymi
Kyllähän tämä digihomma menee yli äyräiden. Joku koulupoika pikkasen aikaa näpyttelee konetta ja valtakunnassa ei pelitä enää mikään. Lopun alkua koko touhu.
- Anonyymi
Kyllä olen samaa mieltä. Diki diki, entä ne kojarit huijarit kaikenmaailman viirukset.
- Anonyymi
Henkilön tunnistaminen tulee olemaan tarkempaa ja siihen tarvitaan henkilökortti ja se jo nyt toimii kelakorttina.
Kelakortti on täysin turha kortti kun tulevaisuudessa joutuu kuitenkin todistamaan henkilöllisyyden henkilökortilla tai passilla.- Anonyymi
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
Sotilaspassi on jo aikoja poistunut käytöstä. Ei ole nyky nuorilla enää ollut aikoihin. Joilla se on niin se on historiallinen asiakirja.
- Anonyymi
Ilmeisesti on tarkoituksena jokaisen ostaa henkilökortti. Hinta oli 50ekeä, ja se sisältää mm tietoja mikä kelpaa pankki asioimiseen, apteekkiin, yksityisen lääkärin ja tk:ssa asioidessa.
Tuossa haiskahtaa selvästi rahastuksen maku, Ajokortti ei kelpaa enää esim pankkiasioiden hoitoon.- Anonyymi
Eiköhän seuraavaksi keksitä viinakortti takaisin. Saakohan sen ladattua puhelimeen?
- Anonyymi
Tää henkilökortti ja passi ei olu kuin viisi vuotta voimassa. Sitten taas uudet kuvat ja uutta hakemaan.
- Anonyymi
Suomenkin Natohaukat voi alkaa pakkaan reppuja ja etsiin suksia valmiiksi. Käskyhän voi tulla ylimääräisiin kertausharjoituksiin. Ei sitä sotaa nykyäänkään käydä yksistään tietokonetta näppäilemällä. Sinne vaan telttoja pystyttään pimeään mettään metriseen hankeen. Tuleekohan äitiä ikävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3206282Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674134Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413485Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773378Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853320Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813232Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022678Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll572504Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152358Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113