Kela ei pysty kuulemma toimittaan uusia kelakortteja raaka-ainepulan vuoksi. Joku viisas keksinyt että ladataan kortti puhelimeen. Mitenkähän se kortti ladataan lankapuhelimeen? Ostaako kela kaikille älypuhelimen? Siis muillekkin kuin maahan muuttajille?
Kelakortit?
12
178
Vastaukset
- Anonyymi
Lankapuhelimen omistajille annetaan ilmaiseksi lankaa jolla sidotaan kortti kiinni puhelimeen.
- Anonyymi
Pittääkö lankapuhelin ottaa mukaan apteekkiin?
- Anonyymi
Sukkalankapuhelimia kannattaa ostaa korillinen.
- Anonyymi
Kyllähän tämä digihomma menee yli äyräiden. Joku koulupoika pikkasen aikaa näpyttelee konetta ja valtakunnassa ei pelitä enää mikään. Lopun alkua koko touhu.
- Anonyymi
Kyllä olen samaa mieltä. Diki diki, entä ne kojarit huijarit kaikenmaailman viirukset.
- Anonyymi
Henkilön tunnistaminen tulee olemaan tarkempaa ja siihen tarvitaan henkilökortti ja se jo nyt toimii kelakorttina.
Kelakortti on täysin turha kortti kun tulevaisuudessa joutuu kuitenkin todistamaan henkilöllisyyden henkilökortilla tai passilla.- Anonyymi
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
Sotilaspassi on jo aikoja poistunut käytöstä. Ei ole nyky nuorilla enää ollut aikoihin. Joilla se on niin se on historiallinen asiakirja.
- Anonyymi
Ilmeisesti on tarkoituksena jokaisen ostaa henkilökortti. Hinta oli 50ekeä, ja se sisältää mm tietoja mikä kelpaa pankki asioimiseen, apteekkiin, yksityisen lääkärin ja tk:ssa asioidessa.
Tuossa haiskahtaa selvästi rahastuksen maku, Ajokortti ei kelpaa enää esim pankkiasioiden hoitoon.- Anonyymi
Eiköhän seuraavaksi keksitä viinakortti takaisin. Saakohan sen ladattua puhelimeen?
- Anonyymi
Tää henkilökortti ja passi ei olu kuin viisi vuotta voimassa. Sitten taas uudet kuvat ja uutta hakemaan.
- Anonyymi
Suomenkin Natohaukat voi alkaa pakkaan reppuja ja etsiin suksia valmiiksi. Käskyhän voi tulla ylimääräisiin kertausharjoituksiin. Ei sitä sotaa nykyäänkään käydä yksistään tietokonetta näppäilemällä. Sinne vaan telttoja pystyttään pimeään mettään metriseen hankeen. Tuleekohan äitiä ikävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1903168- 552649
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk142380- 2422344
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I112325Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572066Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841810Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381786Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve591781Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161759