Kela ei pysty kuulemma toimittaan uusia kelakortteja raaka-ainepulan vuoksi. Joku viisas keksinyt että ladataan kortti puhelimeen. Mitenkähän se kortti ladataan lankapuhelimeen? Ostaako kela kaikille älypuhelimen? Siis muillekkin kuin maahan muuttajille?
Kelakortit?
12
213
Vastaukset
- Anonyymi
Lankapuhelimen omistajille annetaan ilmaiseksi lankaa jolla sidotaan kortti kiinni puhelimeen.
- Anonyymi
Pittääkö lankapuhelin ottaa mukaan apteekkiin?
- Anonyymi
Sukkalankapuhelimia kannattaa ostaa korillinen.
- Anonyymi
Kyllähän tämä digihomma menee yli äyräiden. Joku koulupoika pikkasen aikaa näpyttelee konetta ja valtakunnassa ei pelitä enää mikään. Lopun alkua koko touhu.
- Anonyymi
Kyllä olen samaa mieltä. Diki diki, entä ne kojarit huijarit kaikenmaailman viirukset.
- Anonyymi
Henkilön tunnistaminen tulee olemaan tarkempaa ja siihen tarvitaan henkilökortti ja se jo nyt toimii kelakorttina.
Kelakortti on täysin turha kortti kun tulevaisuudessa joutuu kuitenkin todistamaan henkilöllisyyden henkilökortilla tai passilla.- Anonyymi
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
Sotilaspassi on jo aikoja poistunut käytöstä. Ei ole nyky nuorilla enää ollut aikoihin. Joilla se on niin se on historiallinen asiakirja.
- Anonyymi
Ilmeisesti on tarkoituksena jokaisen ostaa henkilökortti. Hinta oli 50ekeä, ja se sisältää mm tietoja mikä kelpaa pankki asioimiseen, apteekkiin, yksityisen lääkärin ja tk:ssa asioidessa.
Tuossa haiskahtaa selvästi rahastuksen maku, Ajokortti ei kelpaa enää esim pankkiasioiden hoitoon.- Anonyymi
Eiköhän seuraavaksi keksitä viinakortti takaisin. Saakohan sen ladattua puhelimeen?
- Anonyymi
Tää henkilökortti ja passi ei olu kuin viisi vuotta voimassa. Sitten taas uudet kuvat ja uutta hakemaan.
- Anonyymi
Suomenkin Natohaukat voi alkaa pakkaan reppuja ja etsiin suksia valmiiksi. Käskyhän voi tulla ylimääräisiin kertausharjoituksiin. Ei sitä sotaa nykyäänkään käydä yksistään tietokonetta näppäilemällä. Sinne vaan telttoja pystyttään pimeään mettään metriseen hankeen. Tuleekohan äitiä ikävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869