Kela ei pysty kuulemma toimittaan uusia kelakortteja raaka-ainepulan vuoksi. Joku viisas keksinyt että ladataan kortti puhelimeen. Mitenkähän se kortti ladataan lankapuhelimeen? Ostaako kela kaikille älypuhelimen? Siis muillekkin kuin maahan muuttajille?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Lankapuhelimen omistajille annetaan ilmaiseksi lankaa jolla sidotaan kortti kiinni puhelimeen.
- Anonyymi
Pittääkö lankapuhelin ottaa mukaan apteekkiin?
- Anonyymi
Sukkalankapuhelimia kannattaa ostaa korillinen.
- Anonyymi
Kyllähän tämä digihomma menee yli äyräiden. Joku koulupoika pikkasen aikaa näpyttelee konetta ja valtakunnassa ei pelitä enää mikään. Lopun alkua koko touhu.
- Anonyymi
Kyllä olen samaa mieltä. Diki diki, entä ne kojarit huijarit kaikenmaailman viirukset.
- Anonyymi
Henkilön tunnistaminen tulee olemaan tarkempaa ja siihen tarvitaan henkilökortti ja se jo nyt toimii kelakorttina.
Kelakortti on täysin turha kortti kun tulevaisuudessa joutuu kuitenkin todistamaan henkilöllisyyden henkilökortilla tai passilla.- Anonyymi
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö ne henkilökortitkin tarvi samaa raaka-ainetta kuin kelakortitkin? Kun seuraa tätä maailman tilannetta niin kohta ei tarvita muuta kuin sotilaspassi. On nämä pentupolitikot ja natohaukat ajaneet Suomenkin siihen tilanteeseen. Vanha totuus: Kun olet rähmällään länteen niin pyllistät Putinille ja karhu on vaarallinen nolattuna.
Sotilaspassi on jo aikoja poistunut käytöstä. Ei ole nyky nuorilla enää ollut aikoihin. Joilla se on niin se on historiallinen asiakirja.
- Anonyymi
Ilmeisesti on tarkoituksena jokaisen ostaa henkilökortti. Hinta oli 50ekeä, ja se sisältää mm tietoja mikä kelpaa pankki asioimiseen, apteekkiin, yksityisen lääkärin ja tk:ssa asioidessa.
Tuossa haiskahtaa selvästi rahastuksen maku, Ajokortti ei kelpaa enää esim pankkiasioiden hoitoon.- Anonyymi
Eiköhän seuraavaksi keksitä viinakortti takaisin. Saakohan sen ladattua puhelimeen?
- Anonyymi
Tää henkilökortti ja passi ei olu kuin viisi vuotta voimassa. Sitten taas uudet kuvat ja uutta hakemaan.
- Anonyymi
Suomenkin Natohaukat voi alkaa pakkaan reppuja ja etsiin suksia valmiiksi. Käskyhän voi tulla ylimääräisiin kertausharjoituksiin. Ei sitä sotaa nykyäänkään käydä yksistään tietokonetta näppäilemällä. Sinne vaan telttoja pystyttään pimeään mettään metriseen hankeen. Tuleekohan äitiä ikävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051284Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91787Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja120565Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö183500Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497- 59483