Kittilän tiet

Anonyymi

Kierrä Kittilä, siellä on Suomen paskimmat tiet kuten Jauhojärventie.
Jos haluat hajoittaa autosi iskarit ja nivelet, kannattaa käydä Kittilässä ajamassa Jauhojärven tie.
Jotenkin ymmärtää kun Kittilän päättäjät yrittävät hankaloittaa etelästä päin liikennettä Ylläkselle koska Ylläs on Kolarin kunnan puolella.
Se vaan on todella alkukantaista ajattelua koska jos joku haluaa Ylläkselle , sitä ei Kittilän päättäjät estä. Tulee vaan paskan maku lapin matkailusta, kun nykyisin pitäisi olla jo sen verran valveutunut että ajattelisi koko lapin matkailua.
Hyvän mielen saanut Ylläksen matkailija voisi tulla ensi vuonna Leville Kittilän kuntaan.
Jauhojärventiellä on niin vilkas liikenne että Kittilän päättäjien ei tarvitsisi kuin vihjaista Tielaitoksen suuntaan niin vaarallisen mutkainen ja joka vuodenaikaan todella huonokuntoinen tie korjattaisiin liikennöitävään kuntoon.
KJ

2

1390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köngäs -tepasto on ehkä jopa paskempi ! Jis yleensä enää mahdollista olla huonompi .

    • Anonyymi

      Jauhojärventie olisi korjattu jo Kekkosen aikaan jos Kittiän päättäjät eivät jarruttaisi tien korjausta ja näin Ylläksen matkailijouta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      163
      2566
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      75
      2380
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      69
      2042
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      128
      1853
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1828
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      104
      1570
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1554
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      40
      1418
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1214
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1211
    Aihe