Miltä kuulostaa, kun esittäydyn saamelaiseksi, vaikka en puhu, enkä kirjoita saamenkieltä, minulla ei ole poroja ja työskentelen kaupan kassalla tai ajan taksia.
Kuulostaako alkuperäiskansalta?
Ihan sama kuin minä esittäytyisin apinaksi. Apinasta me ollaan jalostuttu. En osaa enää apinan kommunikointia kylläkään. Enkä riippaile puussa, kuten esi-isäni.
Saamelaiskäräjät on oikeassa, kun rajaavat jäseniä.
Miettikää itse.
Jos et osaa etkä ymmärrä kieltä, niin et ole saamelainen. Lisäksi täytyisi elää kuten esi-isät. Ei vaan harrastaa esimerkiksi metsästystä tai kalastusta.
Loppu.
Kuulostaako alkuperäiskansalta?
Ihan sama kuin minä esittäytyisin apinaksi. Apinasta me ollaan jalostuttu. En osaa enää apinan kommunikointia kylläkään. Enkä riippaile puussa, kuten esi-isäni.
Saamelaiskäräjät on oikeassa, kun rajaavat jäseniä.
Miettikää itse.
Jos et osaa etkä ymmärrä kieltä, niin et ole saamelainen. Lisäksi täytyisi elää kuten esi-isät. Ei vaan harrastaa esimerkiksi metsästystä tai kalastusta.
Loppu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi Saami pitäisi kuulua vain saamelaisille? Eihän Suomikaan kuulu vain suomalaisille. En ymmärrä tätä. Haluaisin alkaa silloin tällöin saamelaiseksi, jos mahollista. Olis siistiä esittäytyä Helsingissä misuille saamemaisena.
Hesassa saa munkkia kun esittää saamelaista.
Turpaansa siellä saa ja hyvä niin.
Nyt se on siis muutettu kielentaidoksi onko varikset jotka osaa kieltä saamelaisia.Niitä on Inarissa pilvin pimein.
Itse olen miettinyt miksi Lapsi pistetään opiskelemaan koulussa Saamea jos kukaan ei kotona puhu sitä? siis jos lapsen vanhemmat eivät puhu. Tietysti päätös on vanhempien kun koulu tarjoaa mahdollisuuden ala-asteella.
Minun mielestä on myös erikoista että moni ns. etelästä tullut tahtoo että heidän lapset puhuu saamea tai opiskelee.
Muistan tapauksen perhe tuli Kuopiosta tänne ivaloon asumaan ja pieni lapsi laitettiin koltansaamenpäivähoitoon. Lapsen suomenkielen puhe ja oikea sanojen löytäminen oli ihan hukassa ja viivästy. Tässä oli se ihanuus kun lapsen äiti ihanoi saamenkieltä, mutta ei itse puhunut sitä kotona lapselle. Ei myöskään lapsen isä.
Ihan hirveä oli katsoa vierestä kun koko pikkuihminen oli ihan sekaisin sanoista. Eikö voisi tämänkin asian miettiä niin että ne jotka kotona myös puhuu saamea tai kolttasaamea heille on suotavaa saamenkieli.
Tietysti ymmärtää että kuolevakieli on ihan hyvä että koulussa lapset tahtoo omasta halusta opiskella, voi olla sitä vielä tarvitsee työelämässä.
Joskus vaan muualta tulleet on enempi Saamelaisia kuin he itse.
Itse olen metsäsaamelainen mutta en sitä korosta vaan pidän sen visusti piilossa.
Opetelkaa Kiinaa
Tuossa 40 luvun molemmin puolin eräs keskieurooppalainen myös rajasi ketkä kuuluvat mihinkin, käytti jopa rotupohjaa rajauksissa. Haluaisin kuulla mitenkäs se saamen käräjät eroaa asiassa.
Ei mitenkään. Natseja suurin osa