Ruma mies uskollisempi?

Mikä ihmeen logiikka piilee ajatuksessa, että "otanpa ruman miehen, niin se on uskollisempi"? Sekö, ettei kukaan haluaisi häntä? Sekö, ettei hän voisi koskaan saada ketään muuta?

Ei se ihan niin toimi, rumat miehet ne vasta pettääkin, kun todella tarvitsevat itsetunnon pönkitystä. Miksei rumalle miehelle olisi ottajia, olethan sinäkin hänet... JA onhan pariutumisessa kautta aikojen ollut muitakin kriteerejä kuin ulkonäkö, joten minä en luottaisi rumaan sen enempää kuin komeisiinkaan.
41031
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joskus pikkupoikana kaverini sanoi eräästä tytöstä: "Katso nyt kuin ruma." Minun mielestä tyttö oli kuitenkin tavattoman söpö. Oikeassa olet. Turha ottaa omasta mielestä ruma puoliso, sillä ajatuksella, että ompahan uskollinen.

Viet vain mahdollisuuksia siltä, kenen mielestä hän olisikin komea/kaunis.

Äänestä

Minä ottaisin mieluimmin tavallisen näköisen,ei varsinkaan liian komeaa..Kokemusta on erittäin komeasta miehestä,joka oli itse maailmanmestari kusipäisyydessä..Puhui peilille jne...pullisteli lihaksiaan,huomautteli kokoajan että "ei hän kyllä ruma ole "jne jne,,,Se on se" jokin"mikä iskee...enemmän kuin pelkkä ulkonäkö..

Äänestä

Olen kans samaa mieltä,mun exä oli ylipainoinen,toinen jalka lahes rampa ja aika karskin näköinen mies.
Silti kylällä puhuttiin aina sen lukemattomista "naisystävistä" kunnes itse omin silmin todistin kun se petti mua.
Mä kans luulen, että se haki jotain itsetunnon pönkitystä noilla naisjutuillaan kun oli muuten niin masentunut omasta ulkomuodostaan.
Nyt mulla on ns.tavallisen näköinen ja oloinen mies ja hyvin menee!

Äänestä
  • Riisitautiselle länkisäärelle lähes 60-vuotiaallekin löytyi huora, vieläpä pankinjohtaja. Naituaan kaikki esimiehensä oli päässyt pankinjohtajaksi.Tästä sitten vaan mallia lapsille ja laåpsenlapsille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


järjetöntä kirjoitti:

Mikä ihmeen logiikka piilee ajatuksessa, että "otanpa ruman miehen, niin se on uskollisempi"? Sekö, ettei kukaan haluaisi häntä? Sekö, ettei hän voisi koskaan saada ketään muuta?

Ei se ihan niin toimi, rumat miehet ne vasta pettääkin, kun todella tarvitsevat itsetunnon pönkitystä. Miksei rumalle miehelle olisi ottajia, olethan sinäkin hänet... JA onhan pariutumisessa kautta aikojen ollut muitakin kriteerejä kuin ulkonäkö, joten minä en luottaisi rumaan sen enempää kuin komeisiinkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu