Sallan pataljoonan esikunta on perustettu Ukrainan tilanteen vuoksi. Etsitään kyvykkäitä työmiehiä esikunnan hommiin. Tulkiksi on valittu venäjämielinen Helgeeee. Kuka komentaja, huoltopäällikkö, viihdytyspäällikkö, huvitoimikunnan vetäjä yms. Esityksiä pyydetään!! Tiedotamme tilanteesta lisää tällä palstalla.
Sallan pataljoona
Anonyymi
672759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Helgella on liikaa vauhtia. Vähän kuriton tapaus.
Ok. Jatka, jos pystyt.
Helgeä voisi käyttää venäjän alueen tiedusteluun, kuntoa ja kieltä on.
Ryssä hyökkää Ukrainassa veljeskansaansa vastaan. Joko hälytys pitäisi tehdä. Hullu Putin on kuin hitler, mielenvikainen sairas hullu. Surullista.
Samanlaisen puheen piti kuin ameerikka kun hyökkäili sinne tänne. Puolustaa maataan malnalla.
Oletteko lukeneet Helge Nivan Putinia ylistäviä kommentteja tältä aamulta. Hävettää. Onneksi Niva jäänee kohta eläkkeelle, jos ei jää on hänet erotettava. Tuommoinen partisaani ei voi olla lastemme opettaja.
En ole lukenut enkä aio lukeakaan, siihen ei energia riitä.
Yrittävätkö Perussuomalaiset valkopestä puoluettaan syyttämällä vasemmiston edustajaa Venäjämielisyydestä.
Perussuomalaiset ovat ihannoineet äärioikeistolaisia hallitsioita kuten Trummpp. Tumpp ylisti Putiinia nerokkaaksi jolla saa Ukrainan hallintaan. Laura Huhtasaari esitti Trumppille novellin rauhanpalkintoa.
Putiinin puolue vastaa Suomen Kokoomusta mikä ei ole mennyt monellekkaan perille Venäjällä kommunisteja on vain muutama prosentti.
Lue hyvä toveri nuo Nivan jutut. Hän on kiitollinen kun vanhan NL:n rajoja palautetaan. Niva ei sano mitään lapsia tappavista Putinin sotilaista. Niva on kuulemma höpötellut paskaa koululaisillekin. ????
Voi+olla+jos++hänellä+on+vanha+satu+jäänyt+päälle++ja++Putinia++pidetään+kommunistina,+näinhän+asia+ei+ole.
Putinin++puolue+Venäjällä+on+oikeistopuolue+lähes+50%+kannatuksella+++vastaa+meidän+Kokoomusta.++Joskus+tämän+kannatus++on+ollut+yli+90%
Kommunistit++siellä+on+nostanut+kannatusta+18%+kannatuksella++mikä+on+noussut+kovasti.
https://yle.fi/uutiset/3-12107039
Helge on välillä kommunisti ja porvari. Kuka pystyisi tämän avaamaan minulle. Miten Helge voi puolustaa Hitlerin tyyppistä Putinia. Kertokaa hyvät toverit, tehän sen tiedätte. Lähtisköhän nykykommarit puolustamaan suomea niinkuin talvisodassa tekivät. Luultavasti ainakin osa lähtis.
Niin Lipponen, Halonen, Aho , Heinäluoma , Lehtomäki, Mustajärvi, Ylitalo, kaikki vanhoja tunnettuja persuja.
Trump on nyt ilmoittanut katuvansa tuota aikaisemmin ilmoittamaansa ihailua.
Salpausselän venäläinen urheilija ajattelee kuten hänen kotomaassaan kaikki muutkin.
Han ei tiennyt mitään Ukrainan sodasta.
Ukrainassahan vain jotku ovat pyytaneet apua ja heitä autetaan.
Lehdiston rooli on tärkeä.
Lehdistön vain pitäisi osata keskittyä oleelliseen.
Oleellista ei ole Natoon pääsy, se on kitinää.
Oleellista on kansan tietämisen tason kohottaminen.
Oletteko kysyneet J.Bäckmannia?
Tyhmä olisin, jos jotakin Backmanilta jotakin kysyisin.
Ainakin 400 venäläistä sotilasta on jo tapettu. Lisää tulee ja paljon
Yksi mielenkiintoinen pakoteehdotus on esitetty venäjää vastaan. Kaikkien venäläisten opiskelijoiden viisumit perutaan ja opiskelijat palautetaan Venäjälle. Tämä koskisi myös Sallan lukion opiskelijoita. Venäläiset opiskelijat ovat enimmäkseen eliitin ja raharikkaiden lapsia
Tämä esitys koskisi koko läntistä Eurooppaa. Mitä mieltä olette.
Oletatko että nämä lapset toimisivat sitten kotimaassaan ns. Rafaelin enkeleinä?
Sallan pataljoonan esikunta piti palaverin tänään . Helge on erotettu. Taistelu motivaatio on kunnossa ja Suomen puolustusvoimiin luotetaan. Moni on vastustanut Puolustusvaliokunnan puheenjohtajaa Jussi Halla-ahon. Mutta hallajussin kommentit Putinin raukkamaiseen sotaan ovat saaneet yksimielisen kannatuksen. Kaikkien sallalaisten on kerrottava täällä oleville ja kulkeville venäläisille totuus Ukrainan sodasta jotta tieto leviää Venäjällä ja kansa nousee kapinaan. Eläköön vapaa Ukraina, eläköön vapaa Suomi. Helge luovuttaa juuri jalkarättejä.
Halla jussi on kelmi ja osaa ottaa kannan millä tulee ääniä. Purra pidetään hiljaa ja taka-alla että ei vahingossa paljasta persujen todellista agendaa.
Tenniläläiset desantit täällä vielä soittaa suutaan, juna meni jo.
Milla eväillä "Purra pidetään hiljaa?" silmänsäsulkijaporukka lähtökuopissaan kysyy.
Sallan pataljoona sai yön aikana esityksen suomen liittymiseksi Natoon Lausunto esitykseen on annettava nopeasti. Suomalaiset vaativat valtionjohtoa pikaiseen asian käsittelyyn. Kansa on peloissaan. Helge haluaisi nyt jatkaa tiedotusupseerina.?? Esikunnan on käsiteltävä tämäkin.
Käykää vaihtamassa alushousut jos pelottaa. Ei minua pelota yhtään.
Entä "kalsarimyrkyttaja"?
Hiljaa hyvä tulee. Hätäillen tulee sutta ja sekundaa. Natoon keritään sitten kun kriisi on ohi.
Ei Suomessa voi tietää, miten ja kuka Navalnyin teki huonovointiseksi.
Minusta olisi Sallassakin lopetettava vanhojen asioiden tyhjänpäiväinen jauhaminen ja valmistauduttava tulevaan sotaan. Salla on rajakunta joten vihollinen on ensimmäisenä siellä. Pakolaiset pääsivät autonromuineen mutta nyt tulee tankit.
Turvanpieksäjät alkakaa hakemaan sotilaspassia, mutta käykää kakalla ensin , ettei tule housuihin.
Sotilaspassi on poistettu käytöstä jo monta vuotta sitten.
Kukaan meistä ei tiedä mihin mennään. Jos Putin haluaa sotaansa jatkaa seuraavanahan on Suomi. Baltian maat olisi mieluisa kohde mutta nato maat pitää kiertää kaukaa.
Suomi joutuisi tappelemaan yksin kuten Ukrainakin. Putinilla ei päätä palele, ja sotakalustoa riittää. Meille sattui kiukkuinen naapuri.
Halla aho rauhan neuvottelijaksi venäjän kielitaitoisena.
Saattaa olla viim matka.
Kyllä te persut vielä 10 prosentin alitatte.
Purran Ukraina lausuntoa muokataan vielä venäjän trolli tehtaalla.
Kunnantalolle esikunta.
Kyllä on Sallan persuretaleet vajonneet alas.
Tulevaan rauhanaikaan voi myös valmistautua.
Enkeleitä, onko heitä ? Rafaelin enk?
Pataljoonan esikunta korostaa yhteishengen tärkeyttä tulevina aikoina, yhteishenkemme on tärkein ase. Kaikkia niin persuja, kommareita, korkkareita, lehmä paskan polkijoita tullaan tarvitsemaan.
Askan Maijako se täälä kukkoilee
Ehkä väärä vihje.
Pataljoona tiedottaa myöhemmin lisää mutta Helge on ilmoittanut eroavansa vasemmistoliitosta mikäli hallitus antaa aseita Ukrainalle. Päätös tuli,aseita annetaan ja vasemmistoliittokin kannatti. Mistä nyt Helgelle uusi puolue, joku ehdotti pohjoiskorean dikktaattoria.
Persuihin ne meni entiset kommaritkin niin eikös se helgekin sinne
Ryssä polttaa kaikki kaatuneitten ruumiit ettei kaatuneitten määrää saada koskaan selville. Kaupunkien tuhopommitukset on aloitettu. Ihana naapurimme.
Keskusteluista olen huomannut ettei ihmiset ymmärrä vieläkään vieläkään erottaa Venäjää Neuvostoliitosta. Neuvostoliitto oli aikoinaan kommunistinen. Hajotessaan siitä erkaantu paljon maita kuten balttianmaat.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_hajoaminen
Kannattaa perehtyä historiaan. Nyt Venäjä on oikeistolaisen Putinin puolueen hallinnassa, siksihän Perussuomalaisetkin ovat lähentyneet Venäjää ja ovat ennen ihannoineet Putiinia.
Pataljoonan viestiryhmä tiedottaa. Venäjälle on kaikin keinoin saatava tietoa Ukrainan sodasta. Google Maps on yksi mahdollinen tiedotuskanava. Venäläisten hotellien ja ravintoloiden arvostelusivuille tulisi kirjoittaa sodasta. Pataljoonan viestiryhmä keskiikä on yli 80 vuotta, tietotaito on niin ja näin. Voisiko joku meidän hakkeri käydä koittamassa ja kertoisi sitten miten meni perille.
👍😘😂👍
Pataljoona on pitkällisen pohdinnan perusteella päättänyt esittää Sallan kunnalle että venäläiset opiskelijat on palautettava heti Venäjälle. Tarkoituksena on lisätä venäjän kansan tietoisuutta venäläisten tekemistä raakuuksista Ukrainassa. Pataljoona voi avustaa kuljetuksissa rajalle. Huolto kiittää Hautajärven marttoja, laskiaispullat syötiin heti.
NATO uhkaa liittyä sotaan koska valtava kansanmurha on meneillään Ukrainassa.
Ei liity. Sodan laajentaminen on Naton periaatteitten ja sääntöjen vastaista.
Onko Helge murtunut ja vajonnut yön synkkään pimeyteen kun katosi facebookista? Toivottavasti esimakua myös siitä että Putin murtuu myös kohta.
Täälläki jauhetaan vaan täyttä paskaa kukaan tiiä mistään mitään mennään vain kuulopuheitten pohjalta.helge niva ei eroa kenestäkään vaikka hällä on puolalainen nainen,teillä munattomilla ole ketään naista,ehkä seinällä joku kuva ja pornot netissä!
Kyllä Suomeen erilaisuutta mahtuu mutta kriisiaikana yhteenhiilern puhaltaminen on valtava voima. Ukraina tullaan tuhoamaan, tuhansia ihmisiä tapetaan. Kuinka iso joukko venäläisistä tätä kannattaa.
Paavo Väyrysen väitöskija: Neuvostoliitto on ikuinen. Revi siitä sitten.
Minskin sopimuksen hylkääminen on ongelma, olipa Väyrynen siitä jotakin mieltä tai jättänyt se huomiotta.
Onko koko venäjän kansa syyllinen Ukrainan sotaan, vai onko Putiinin yksin vastuussa.
Putin ja Putinin pieni sisapiiri on vastuussa. Hullut sytyttivät ydinvoimalan läheisyydessä tulipalon viime yönä. Se on käsittämättömän vastuuton teko.
Onneksi palo on nyt saatu sammumaan.
Mainilan laukaukset......
Venäjän talous tulee romahtamaan. Venäjältä tulee muuttamaan tuhansia ihmisiä länteen. Jos Venäjälle julistetaan sotatila voi osa kansasta pyrkiä länteen turvapaikanhakijoina. Vaikka venäjä romahtaisi eivät ongelmat siihen lopu.
Sallasta löytyy tyhjää tilaa, ja asuntoja. Lyhyt matka rajalle joten niitähän tulee.
kunhan saadaan häipymään se mustilaisakka,jonka lausuntoja saimme lukea aamulla maakunnan lehdestä
Ukrainan sota jatkuu. Hullua on sanoa mutta Ukrainan kansa taistelee myös meidän puolestamme. Meillä on nyt aikaa käsitellä NATO hakemus, se on tehtävä nopeasti. Jos sota loppuu nopeasti tulee Putiinin joukot suuntaamaan muualle. Riskiä kasvattaa se että Putiinin voi olla todellakin sairas.
Lännen pitää tehdä parhaansa, ettei sota laajene.
Persut ja kokkarit, nyt on tilaisuutenne koittanut. Ala-Kurtin divisioona paloi Tsernobylin valtauksen yhteydessä. Menkää ottamaan oikia Salla-tuntsa takaisin !
Nykyinen nyppylä ei riitä edes Otanin poikain persmäeksi.
Siellä ei oo ko muutama puskarys... edessä, korjaan, pensasneuvostoliittolainen ja nekin natokiimooissaan
Sallan Alakurtin divisioona on parhaillaan vetäytymässä Butsan alueelta. Se, mitä siitä enää on jäljellä.
Onko serkkupoijjaat syyllistyneet Geneven sopimuksen rikkomiseen ?
Vai onko Jukrat itse teloittaneet väärämieliset ?
niin ensin kehutaan kun siviilit heittelee polttopulloja ja tuhoaa panssareita sitten kun siviilejä ammutaan niin se on sotarikos eikö tässä ole ristiriita.
Toinen on hyökkääjä ja toinen puolustaa maataan.
Venäjä on kokoamassa reservistä lisää tavallisia venäläisiä sotimaan Ukrainaan. Ne tavallisetkin venäläiset lähtevät tappamaan lapsia ja vanhuksia. Lähes kaikki venäläiset kannattavat tätä sotaa. Meidän tulee nopeasti mennä natoon turvaa hakemaan. Venäjän kanssa ei voida tehdä mitään järkevää yhteistyötä pitkään aikaan. Ainoastaan sotilaallinen voima ratkaisee.
Turha on suomalaisen unelmoida atomipommista. Ei Natomaat uhraa maapalloa Suomen takkee, harihaluulo.
Raha niile kelepaa, sama ko iigorillekin