Miksi jotkut puupäät tekevät ilmaista työtä tai ovat työharjoittelussa? syövät normaali palkkatöitä. MIELIPUOLISTA ! Minä en ainakaan ilmaiseksi töitä teeeee
Miksi te ihmiset teette ilmaista työtä
helvetti SYÖVÄT palkkatöitä
6979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kerätään tietenkin työkokemusta, pöllö. Ilman sitä ei urkene ura. Koulu antaa valmiudet opetella ammattia käytännön työelämässä. Ei pelkillä istuen ja tenttien mitään työtä opi.
Mene sinäkin puupää hakemaan valmiuksia saada kunnon työ. Vai pitääkö ensin mennä koulun penkille?
Voihan sitä porata, että paska systeemi -mutta siinä itkiessä jäät ihan kokonaan ilman. Huoletonta kapinointia voi harrastaa ainoastaan peruskoulussa katettujen pöytien ääressä.
Et ole varmaan itse kuluttanut sitä koulunpenkkiä. Kyllä työstä maksetaan palkka on sitten harjoittelua tai ei. Itse olen kyllä työkokemusta ja koulutusta omaava, mutta en todellakaan lähde ilmaiseksi töihin! se on sentään mennyt päähän siellä koulussa.
Ainakin meidän alan tessi määrää että työharjoittelusta maksetaan 85% taulukkopalkasta.
Jos työkkäri määrää sut kurssille johon kuuluu harjottelu niin mentävä on.Jos kieltäydyt saat jopa 3 kuukautta karenssia.Köyhänkin on syötävä.Meillä päin on ainakin määrätyt firmat jotka työkkärin kanssa yhteistyössä pyörittää toimintaansa orjien voimin.Valtion työllistymispolitiikka on sitä että syödään oikeat työpaikat pois,ja laitetään orjat tekemään ilmaiseksi ne hommat.
Jos tuollaista orja työtä tehdään niin sobotoikaa työtänne, tehkää kaikki mahdollista pientä ja iso kiusaa työssä. Tuommoinen hyväksikäyttö on saatava loppumaan.
Eipä ole tehty täälläkään kerran jouduin yhden kurssin jälkeen paikalliseen orjatyövoimaa käyttävään firmaan harjoittelijaksi,
pakkasin valaisimia varastossa aivan kauhea paikka työntekijätkin vaan murisi jotain kun kävi kysymäsä neuvoa oli hirveetä menoa siellä työntekijät karjuivat toisilleen huh huh,
neljä päivää jaksoin olla siellä kunnes pinna paloi ilmoitin työkkäriin että ei ole minun hommiani no reilu viikko meni ja postissa saapui työkkärin lausunto teillä ei ole oikeutta peruspäivärahaan koska....pälä pälä no sitä oltiin kaksi kuukautta ilman rahaa yhdeltä kuukaudelta sain sossusta tukea no aikamoinen soppa siitä harjoittelupaikasta tuli kesti taas pitkään ennen kuin korvaus alkoi juosta ja ennen kuin ensimmäinen korvaus saapui tilille karessin kanssa koko homma vei noin kolme kuukautta,
olkaahan tarkkana niiden kurssien kanssa ja harjoittelupaikkojen monelle on käynnyt samallalailla kuin minulle.