En käsitä miksi näitä Ruotsin Euroviisuja aina hehkutetaan ja kehutaan, oikeasti lähes kaikki biisit ovat ihan täyttä mahtipontista paskaa.
Toki joku aina nousee sieltä, mutta kun tätä Melodifesteniä on vuosia seurannut, 99% biiseistä samaa sontaa kuin Suomessakin, korkeintaan se yksi kaksi on jotenkin paremia, tai sellaisia jotka voi valita itse kisaan.
Ruotsin Euroviisut ovat oikeasti paskaa
4
1341
Vastaukset
- Anonyymi
Hassua, Ruotsissa ylivoimaisen yleisöäänestyksen voittaja ei voittanut, vaan kansainvälisten raatien ykkönen voitii, vaikka jäi yleisöäänissä kauaksi taakse.
Yhtä kaikki, koko finaali oli kärsimystä katsoa, niin tasapaksua paskaa oli kaikki biisit. Show toki oli hieno, mutta musiikki ihan peestä. - Anonyymi
Niin. Ruotsista tullut musiikki on aina viimeisen päälle laskelmoitua tavaraa ja tätä nimitetään viisukuplassa elävien keskuudessa "laaduksi". Levy-yhtiöilläkin on tarkka sabluuna, jolla tehtailevat hittejä.
Ruotsin tämänvuotinen raspikurkkuilu on ympätty kategoriaan "syvälliset piisit" koska se ei mene kategorioihin "kaunis laulu", eikä "vetävä piisi", ja kansahan uskoo mitä sanotaan, kun omat musiikilliset eväät eivät riitä kuulemaan mikä on syvällistä ja mikä ei. Ja jos kuuleekin, ei uskalleta luottaa siihen mitä omat korvat ja intuitio sanovat, kun kerran monet niin tykkäävät ja sanovat, että "Ruotsista tulee aina laatua".
En ole koskaan ymmärtänyt miksi Euphoria -piisi voitti viisut 2012, mutta niin sitä vaan jotkut viisupimahtaneet hehkuttavat yhdeksi parhaista. Omissa korvissani se on mitäänsanomaton ja kökkö joiku.
Vertailun vuoksi, alusta asti kuuli selvästi miksi Rybakin Fairytale voitti. Se vaan oli ns. rehellinen täysosuma, yrittämättä.
Musiikki sinänsä ei ole ratkaisevassa osassa vuosina, jolloin Fairytalen kaltaisia hittejä ei ole. Tänä vuonna on tällainen vuosi ja em. syystä viisukuplassa kituvat odottavat aina Ruotsilta enemmän kuin monelta muulta maalta. Kun pitkään aikaan ei ole tullut mitään mielenkiintoista, joka vuosi manataan, että no nyt on Ruotsin vuosi. Vaan ei ole tänäkään vuonna.
Liittyisikö samaan syndroomaan, että ruotsalaista Greta Garboakin kutsuttiin aikanaan Hollywoodissa "jumalaiseksi"? Vaan kyllä oli Gretan näytteleminen kankeaa ja kömpelöä kun vertaa muutamaan muuhun saman ajan näyttelijäkollegaan. Ei voi käsittää mikä siinä naisessa olisi jumalaista, mutta Amerikassa tykättiin.
Ja tässä ei ole kyse siitä, että meikäläisellä olisi jotain hyvää naapuriamme Ruotsia tai ruotsalaisia vastaan. Kyse lienee siitä, että suomalainen arvostaa aina ja kaikessa tiettyä raakaa aitoutta, veresihalla tekemistä, mikä ei ole Ruotsissa perinteisesti ollenkaan mikään hyve.- Anonyymi
Musiikki onkin nykyään pelkkä oheistuote kaiken muun rinnalla, pitää vaan saada sirkus pystyyn, jossa kaikenlaiset kummajaiset pääsevät esittelemään itseään.
Tasapaksua paskaa suolletaan biisi biisin perään.
Parhaimmillaankin euroviisut on olleet keskinkertaista musiikkia, joskus silloin 70-luvulla, onhan se tavallaan teennäistä kilpailla musiikilla, joka on kuitenkin myös makuasia.
- Anonyymi
Paremmin sillä kuitenkin (taas) pärjättiin kuin Rasmuksen pliisulla rockilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1032088- 571251
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621157Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661127Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1861023Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122978Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975- 94969
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153962