Tässä yksi päivä katsoin ettei ulos lompsimaan ole mitään asiaa. Sitten katsoin jääkaappiin ja totesin rauhallisesti, että voihan sitä tilata vaikkapa pizzan.
Kahvittelun jälkeen iski suoranainen raivo, eihän minulla ole tupakanpuruja. Ihan raivoissani löin tassuttimet jalkaan ja lähdin liukastelemaan. Melkoisia piruetteja sekä kyykkyslaaveja tein mennessäni.
Mutta sitten vihdoin kotiin saapuessani olin ylpeä suorittamastani matkasta. Mitä tästä siis opimme? Emme yhtään mitään, mutta ruokaa voi hetken odottaa. Tupakkaa tai kahvia ei.
Olisi kyllä suotavaa, että kuntapersupäättäjät eivät yrittäisi säästää hiekoituksen kustannuksella.
Kauppamatka!
4
68
Vastaukset
- Anonyymi
Hommaat vaikka ne nastaremmit kenkiis, ja lompsit ihan vaikka nyt kunnon repun kanssa sinne kauppaan. Kun olis yleensä ja nyt ehkä vielä paremmalla syyllä olla se 72 h varmuusvara kaapissa, eli kolmeks päivää ruokaa yms, no sitä vessapaperii, patterit radioon, taskulamppuun, vesikanisterikin kai, ja no ne joditabletit...ja jos ei retkikeitintä omista niin sellaista kylmänä syötävää muonaa kai sitten myös. No, kolmen päivän paasto tietenkään kellekään pahitteeksi ole, pidempikään. Tuolla kai sitten lähinnä sitä mielialaa ajatellaan ylläpidettävän, että jos muuten jotain ikävää niin se lohturuoka edes piristää. No vaikka sitä suklaata. Eivät välttis sitten ehdi pizzalähetit ainakaan kaikille tuoda.
Minua on ryhtynyt ärsyttämään tuollainen kaikkitietävyys. Kerron ensin, että älä opeta isääsi kusemaan. Ja loppukaneetiksi sanon, että onko pellenuoren noin helppo ryhtyä neuvomaan muita?
Eiköhän jokaisella kanssakulkijalla ole ihan omat ongelmat/rajoitteet tahi tilanne ylipäätänsä.- Anonyymi
Kyllä on yhdenkin päivän paasto aivan saakelin pahitteeksi normaaleille ihmisille, joilla ei ole ruokasuhde viturallaan ja jotka tarvitsevat ruokaa energiakseen eivätkä ole mitään Guru-vajaamieliä.
- Anonyymi
No hyvinpähänkin sitten ratkaisit kauppamatkustajan ongelman. Pistä P=NP hakemus vetämään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190