Onko naisia jotka EI värjää hiuksiaan?
Miksi et värjää?
Onko kukaan sanonut hiuksistasi jotain?
Minkä ikäinen olet?
Plussat ja miinukset värjäämättömistä huksista.
Hiusten Värjäämättömyys
4
139
Vastaukset
- Anonyymi
Tietysti on. Mene vaikka katsomaan kirkkokuoroon tai johonkin eläkeläispiiriin. Suurin osa ei värjää hiuksiaan, tosin joukossa on aina joku iäkkäämpikin ihminen, joka värjää.
Suurimman osan elämästäni en ole värjännyt. Jäin koukkuun hennaukseen jossain vaiheessa. Mutta siinäkin annoin kasvaa ensin pitkän juurikasvun, eli värjäsin harvoin. Pari kuukautta sitten värjäsin suunnilleen oman väriseksi. Juurikasvusta näkyy vähän harmaita, ei haittaa.
Miksi pitäisi huomautella ihmisille heidän luonnollisesta hiusten väristä? Usein luonnollinen väri on nätimpi, kuin mitä ihminen itse kuvittelee. Jopa nk. maantien harmaa. Myös luonnollisesti harmaantuneet hiukset voivat olla todella kauniita. Ehkä hankalin vaihe monelle on se, kun hiukset alkavat harmaantumaan. Itse kokee, että ne harmaantuvat liian aikaisin. Tästä oli juttu jossain iltapäivälehdessä ihan vähän aikaa sitten. Asenteet ilmeisesti alkavat muuttua harmaamyönteisemmiksi. Vähän kehopositiivisuutta vastaava tilanne. - Anonyymi
En värjää, enkä värjäytä, koska olen allerginen hiusväreille, onneksi minulla omasta takaa nätti blondi.
- Anonyymi
Minä laitatutan kampaajalla raitoja , koska hiusvärini ihan hyvä, ja raidat tekee siitä vaaleamman, ja raidathan ei kosketa päänahkaa joka mulla arka.
- Anonyymi
Olen lopettanut värjäämisen 2v ja 4kk sitten. Herkistyin tai oikeastaan allergisoidun väriaineisiin että oli pakko lopettaa. Värjäys alkoi minulla ylä asteella ja nyt loppui 54v että on saanut monta purkkia käyttää ja aivan turhaan. Värjäämättömyys on paljon parempi kuin väriläträys. Helppoa kuin mikä ei juurikasvua, ei kalliita aineita shampoo jne. Suosittelen 😍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273336- 913095
- 762994
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim682907"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m522852Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862622- 352440
- 512286
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412137- 321923