Ei sovellu Pohjolan oloihin

Anonyymi

Hollannissa on kuulemma kokeiltu jalkakäytävän ja pyöräteiden päällystämistä aurinkopaneleilla. Suomessa ne olisivat kuran peitossa ja lumen alla puolet vuodesta. Auraustraktori varmaan raapisi ne hajalle alta aikayksikön. Ja muutenkin niiden tuotto on heikkoa juuri silloin kun energiaa tarvittaisiin valaistukseen ja lämmitykseen.

8

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toki näin, mutta on sielläkin kuraa toisinaan. Suomessa tosin aurinkopaneelit voisi laittaa katoille. Ja myös esimerkiksi bussikatoksiin. Tilaa aurinkopaneeleille on vaikka kuinka paljon.

      Keskellä talvea ne eivät paljon tuota, mutta muulloin kyllä. Tässä tarvittaisiin sähkön varastointia, jotta sähköä saisi käytettyä keskellä talvea. Jo näin maaliskuussa aurinkopaneelit tuottavat sähköä melko hyvin. Ja kyllä sitä sähköä muulloinkin kuin talvella tarvitaan.

    • Anonyymi

      Esimerkiksi juuri nyt olisi oiva talvi jalkakäytävien aurinkopanelipinnoituksille. Päällä ei olisi puoltakaan metriä jäätä.

    • Ei nuo sovellu minkään maan oloihin.

    • Anonyymi

      Pyöräteihin tulisi upottaa sähkövastukset jotka talvella napsautettaisiin päälle lumia sulattamaan. Varmaan tulisi säästöä kun ei tarvitsisi aurauskaluston suhailla päättömästi.

    • Anonyymi

      Sähkön taloudellisesti kannattavan varastoinnin hankaluus on perussyy sille, että tuuli- ja aurinkoenergiaa on vaikea hyödyntää. Energiaa tarvittaisiin eniten talven pimeydessä tuulettoman kovan pakkasen vallitessa.

      Uusiutuvan energian ongelmat ovat edelleenkin nimenomaan energian varastoinnin ongelmia. Sama ongelma siis kuin sähköautoissa.

    • Anonyymi

      Tärkeintä on, että nyt on saatu asiantuntijalausunnot Suomi24:stä.

    • Anonyymi

      Kelpaisi nähdä panelit sen jälkeen kun niiden päältä on traksalla kaavittu lumet, hinkattu hiekoitusmurskeella ja nastakengillä.

    • Anonyymi

      Isot pojatko kerto? Joo niihi kantsii aina luottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      6737
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      4182
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3410
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      17
      3356
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2417
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2415
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      25
      1952
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1946
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      30
      1803
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1402
    Aihe