Kemijärveltäkin löytyy valmiita raivattuja peltoja jotka pitäisi ottaa käyttöön.
Suomi ei ole omavarainen viljan suhteen, ollaan osin tuontiviljan varassa. Nyt tulee ammattilaisia Ukrainasta joilla on taitoa maanviljelyksestä. Kemijärveltä löytyisi vapaita asuntoja ja jopa maatiloja, niistä ei ole pulaa. Löytyisi lakkautettuja kouluja jotka voitaisiin ottaa käyttöön pakolaislapsille.
Suomi ei ole omavarainen viljan suhteen, ollaan osin tuontiviljan varassa. Nyt tulee ammattilaisia Ukrainasta joilla on taitoa maanviljelyksestä. Kemijärveltä löytyisi vapaita asuntoja ja jopa maatiloja, niistä ei ole pulaa. Löytyisi lakkautettuja kouluja jotka voitaisiin ottaa käyttöön pakolaislapsille.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannatetaan! Todellakin Suomen maataloutta pitää vankistaa huomattavasti. Kemijärvi kuitenkin sen verran pohjoisessa, että kaikkien viljojen viljely ei ole mahdollista. Peruna, punajuuri, lanttu, porkkana, sipulit ja kaalit onnistuu. Martathan ovat yrittäneet valistaa kansalaisia ns satokausiajatteluun, että käytetään talvella kotimaisia juureksia ja kesällä kurkkua, tomaattia ,salaatteja ym sellaisia kasveja joiden kasvattamisessa talvella ei ole kustannustaen takia järkevää.
Kotimaisista juureksista saa todella monipuolista ruokaa, avokaadot ym ulkomaiset kaukaa tuodut jätän jo nyt ostamatta. Nyt politiikan toimijat hereille ja kotimaisuusastetta pitää todellakin nostaa, Ukrainan monimiljoonaisesta kansasta viljelijöitä Suomeen, siellä on ahkeraa työteliästä väkeä ja vaikka sota loppuis niin siellä on tuhottu kaupunkeja niin ettei tulijoilla ole enää kotia minne palata.
Kannatan. On aika todennäköistä että viljat ei tule riittämään. Ei ne juuri täällä kasva mutta pellot täyteen pottua, porkkanaa ja muuta mikä kasvaa. Jos ei itse osaa tai pysty niin tarjoaa muille. Ja joutopellot tarjoaa ilmaiseksi tai halvalla elukoiden ruuaksi, kun niille ei viljaa ehkä riitä, elää se karja (etenkin lammas, vuohi, poro) huonommallakin, ei ehkä kasva niin hyvin mutta parempi sekin kuin ei mitään.
Osalle on maksettu paketoinnista ja muista tuista sen verran kauan, että viljelykuntoon saattaminen vatii työtä ja koneita.
Maanviljely on jätetty heitteille kaikessa ylimielisyydessään, ettei ole tosikaan. Nyt omavaraisuusasteen nosto on tullut täytenä yllätyksenä.
Ei muuta kuin nostetaan elintarvikkeiden hinnat tappiin, kuten tapahtuukin. Eiköhän kotimainen viljely ala maittaa?