Mikähän siinä on, että me kutsumme hirviöiksi sellaisia ihmisiä, jotka toimivat niin kuin helvettiuskovaiset väittävät Jumalan aikojen lopulla toimivan? Meidän mielestämmehän Stalin, Hitler, Mao, Tšingis-kaani ja Pol Pot olivat hirviöitä.
Kun Jumala toimii tismalleen samoin kuin edellä mainitut (tai siis vielä paljon, paljon kammottavammin), hän ei sitten yhtäkkiä olekaan hirviö?
Jos ja kun ihminen ei näe eikä tajua tätä päivänselvää asiaa, hän on moraalisesti ja ajattelukyvyltään romahtanut tilaan, joka on paljon alempana kuin pienen lapsen ymmärryskyky. Ja kuitenkin hän käyttäytyy ja toimii ikään kuin olisi löytänyt vastauksen ihmiskunnan syvimpiin kysymyksiin.
Tämä on kuin päästäisi Charles Mansonin opettamaan koululaisille moraalifilosofiaa tai Al Caponen hyväntekeväisyysjärjestön vetäjäksi.
- GF -
Helvettiin uskovien älykkyydestä ja moraalista
6
<50
Vastaukset
En väitä olevani älykäs tai moraalinen. Rehellinen kenties koska uskallan sen myöntää.
z 😁😎😎😁🤓😎- Anonyymi
> Mikähän siinä on, että me kutsumme hirviöiksi sellaisia ihmisiä, jotka toimivat niin kuin helvettiuskovaiset väittävät Jumalan aikojen lopulla toimivan?
Raamatun mukaan ihmisen ruumis ja sielu tuhoutuu helvetissä. Se on siis kaiken loppu pahoille ihmisille. Olisiko sinun mielestä hyvä antaa pahuuden jatkua ikuisesti? - Anonyymi
Luodun viha Jumalaa kohtaan. Mitä hyödyttää? Ei ihminen mahda mitään totuutta vastaan.
- Anonyymi
"Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa"
2 Kor: 5: 19
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5008685Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1295968Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3425040Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594677Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744226Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1663993SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723828- 911788
- 1001323
- 47929